kostel sv. Floriána

kirche St. Florian, Pottenhofen, Wildendürnbach
První písemná zmínka o farnosti pochází z r. 1784. Současný novogotický farní kostel sv. Floriána byl dokončen v r. 1859, snad na místě původní barokní kaple z 2. poloviny 18. století. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Menší dolnorakouská vesnice Pottenhofen, ležící v oblasti Weinviertel (vinná čtvrť) nedaleko moravských hranic, je místní částí obce Wildendürnbach, od níž je vzdálena asi 3 km severovýchodně. Nejvýraznější dominantou vesnice je římskokatolický farní kostel sv. Floriána. Ke kostelu náleží vedle stojící budova fary. Další pamětihodností jsou boží muka při severovýchodním okraji Pottenhofenu.
Luděk Vláčil, 27.3. 2020
historie

Někdy v 2. polovině 18. století byla v Pottenhofenu postavena první kaple. První písemná zmínka o Pottenhofenu jako farnosti pochází z roku 1784. Současný novogotický kostel byl dokončen v roce 1859, snad na místě původní barokní kaple. Vzniklá nová stavba má do jihovýchodní vstupní fasády zasazenou věž zakončenou osmihrannou štítovou střechou. Nad novogotickým hlavním vstupním portálem je výklenek s postavou sv. Floriána. Interiér lodi má žebrované klenby a kůr orgánu je podložena síťovými žebry. Novogotický je i vysoký vyřezávaný oltář sv. Floriána z druhé poloviny 19. století, lemovaný postavami svatého Petra a Pavla. Zbývající zařízení pochází z období výstavby kolem roku 1860. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže. Posledním farářem v Pottenhofenu byl F. Wech (1935-1972). V letech 1972-2004 se o farnost starali duchovní z farnosti Ottenthal a od 1. září 2004 je Pottenhofen…  číst dále

Luděk Vláčil, 1.10. 2019

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Kirchstetten
 Falkenstein
 Mikulov
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Kanovnické domy
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Kunhuty
 Sedlec
 kostel sv. Jiljí
 Staatz
 Drnholec
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 U Křížku
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Hrádek u Drnholce
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 Kolonáda - Reistna
 Loosdorf
 Hanselburg
 Děvičky
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 Emin zámek
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 Bulhary
 Hagenberg
 Dalibor
Základní informace místa
ID místa: 14219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama