kostel sv. Floriána

kirche St. Florian, Pottenhofen, Wildendürnbach
První písemná zmínka o farnosti pochází z r. 1784. Současný novogotický farní kostel sv. Floriána byl dokončen v r. 1859, snad na místě původní barokní kaple z 2. poloviny 18. století. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Menší dolnorakouská vesnice Pottenhofen, ležící v oblasti Weinviertel (vinná čtvrť) nedaleko moravských hranic, je místní částí obce Wildendürnbach, od níž je vzdálena asi 3 km severovýchodně. Nejvýraznější dominantou vesnice je římskokatolický farní kostel sv. Floriána. Ke kostelu náleží vedle stojící budova fary. Další pamětihodností jsou boží muka při severovýchodním okraji Pottenhofenu.
Luděk Vláčil, 27.3. 2020
historie

Někdy v 2. polovině 18. století byla v Pottenhofenu postavena první kaple. První písemná zmínka o Pottenhofenu jako farnosti pochází z roku 1784. Současný novogotický kostel byl dokončen v roce 1859, snad na místě původní barokní kaple. Vzniklá nová stavba má do jihovýchodní vstupní fasády zasazenou věž zakončenou osmihrannou štítovou střechou. Nad novogotickým hlavním vstupním portálem je výklenek s postavou sv. Floriána. Interiér lodi má žebrované klenby a kůr orgánu je podložena síťovými žebry. Novogotický je i vysoký vyřezávaný oltář sv. Floriána z druhé poloviny 19. století, lemovaný postavami svatého Petra a Pavla. Zbývající zařízení pochází z období výstavby kolem roku 1860. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže. Posledním farářem v Pottenhofenu byl F. Wech (1935-1972). V letech 1972-2004 se o farnost starali duchovní z farnosti Ottenthal a od 1. září 2004 je Pottenhofen…  číst dále

Luděk Vláčil, 1.10. 2019

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Kirchstetten
 Falkenstein
 Mikulov
 městské hradby
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Svatý kopeček
 kostel sv. Oldřicha
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Kunhuty
 Sedlec
 kostel sv. Jiljí
 Staatz
 Drnholec
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 U Křížku
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Laa an der Thaya
 Hrádek u Drnholce
 stará radnice
 Neuhaus
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Kolonáda - Reistna
 Loosdorf
 Hanselburg
 Děvičky
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 Emin zámek
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 Bulhary
 Hagenberg
 Dalibor
Základní informace místa
ID místa: 14219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama