kostel sv. Floriána

kirche St. Florian, Pottenhofen, Wildendürnbach
První písemná zmínka o farnosti pochází z r. 1784. Současný novogotický farní kostel sv. Floriána byl dokončen v r. 1859, snad na místě původní barokní kaple z 2. poloviny 18. století. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Menší dolnorakouská vesnice Pottenhofen, ležící v oblasti Weinviertel (vinná čtvrť) nedaleko moravských hranic, je místní částí obce Wildendürnbach, od níž je vzdálena asi 3 km severovýchodně. Nejvýraznější dominantou vesnice je římskokatolický farní kostel sv. Floriána. Ke kostelu náleží vedle stojící budova fary. Další pamětihodností jsou boží muka při severovýchodním okraji Pottenhofenu.
Luděk Vláčil, 27.3. 2020
historie

Někdy v 2. polovině 18. století byla v Pottenhofenu postavena první kaple. První písemná zmínka o Pottenhofenu jako farnosti pochází z roku 1784. Současný novogotický kostel byl dokončen v roce 1859, snad na místě původní barokní kaple. Vzniklá nová stavba má do jihovýchodní vstupní fasády zasazenou věž zakončenou osmihrannou štítovou střechou. Nad novogotickým hlavním vstupním portálem je výklenek s postavou sv. Floriána. Interiér lodi má žebrované klenby a kůr orgánu je podložena síťovými žebry. Novogotický je i vysoký vyřezávaný oltář sv. Floriána z druhé poloviny 19. století, lemovaný postavami svatého Petra a Pavla. Zbývající zařízení pochází z období výstavby kolem roku 1860. Na počátku 20. století byly do oken instalovány barevné vitráže. Posledním farářem v Pottenhofenu byl F. Wech (1935-1972). V letech 1972-2004 se o farnost starali duchovní z farnosti Ottenthal a od 1. září 2004 je Pottenhofen…  číst dále

Luděk Vláčil, 1.10. 2019

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Kirchstetten
 Falkenstein
 Mikulov
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Oldřicha
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Kunhuty
 Sedlec
 kostel sv. Jiljí
 Staatz
 Drnholec
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 U Křížku
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Hrádek u Drnholce
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 Kolonáda - Reistna
 Loosdorf
 Hanselburg
 Děvičky
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 Emin zámek
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 Bulhary
 Hagenberg
 Dalibor
Základní informace místa
ID místa: 14219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama