Barokní kostel z let 1687–1691 na půdorysu rovnoramenného kříže se soudobým vybavením, fresky od Josefa Kramolína. Na jižní straně v 18. stol. přistavěna kaple Panny Marie Sněžné. Kostel spojen se zámkem krytou chodbou na pilířových arkádách. V kryptě uloženy ostatky rodu Thunů.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2013
Kostel stojí v centru Děčína, v Křížové ulici spojující Tyršův most a náměstí Svobody při dolním konci tzv. Dlouhé jízdy, přístupové cesty k zámku. Je farním kostelem farnosti-děkanství Děčín I a konají se v něm pravidelné bohoslužby.
Ivan Grisa, 9.6. 2008
popis

Raně barokní kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven zřejmě podle projektu J. B. Matheye nebo stavitele jím silně ovlivněného. Je to podélné jednolodí s průchozími bočními kaplemi, krátkou příčnou lodí a obdélným presbytářem. Nad křížením je vztyčena kopule. Kostel je orientován k jihovýchodu. Vstupní severozápadní průčelí je jednoduché, symetrické, členěné pilastry, s mohutnou hlavní římsou. Nad ní uprostřed obdélná atika s pěti sochami světců, po jeho bocích zvonicové nástavce (využit jen severní). Rovněž ostatní průčelí jsou prostá, členěná pilastry a dvěma patry oken. V jižním rameni příčné lodi je vložena oratoř, přístupná ze zámku krytou chodbou, skrytou za zdí Dlouhé jízdy. Vnitřní zařízení pochází většinou z doby stavby a krátce po ní, tedy z přelomu 17. a 18. století. Interiér je zdoben freskami, postavy světců a andílci jsou dílem Josefa Kramolína z let 1791-1792.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

historie

Kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven v letech 1687–1691 po požáru staršího kostela, připomínaného roku 1530. Sloužil především jako zámecká svatyně, od doby vlády Josefa II. byl hlavním a do roku 1878 jediným katolickým kostelem v Děčíně. Dochoval se s minimálními úpravami v původním stavu včetně mobiliáře. V 90. letech 20. století opraven a získal původní barevnost fasád. Výjimečná je viditelnost základního kamene v soklu východní stěny kostela. Velký blok pískovce nese latinský nápis, který v překladu zní: "Základní kámen tohoto chrámu položený samotným stvořitelem přírody slavnostně posvětil 15. srpna 1691 Johann Ernest hrabě z Thunu, arcibiskup – kníže salcburský, legát sv. Stolce atd."

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín

Místa v okolí

 bývalá radnice
 řetězová lávka
 Děčín
 Tyršův most
 Staroměstský most
 Pastýřská stěna
 železniční most
 vila Waldstein
 Podmokly
 ZOO Děčín
 hlavní nádraží
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Velký Chlum
 Bynov
 Sokolí vrch
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Anny
 Bynovec
 větrný mlýn
 Vrabinec
 Arnoltice
 Belveder
 nová radnice
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 Jílové
 Růžová
 evangelický kostel
 Suchá Kamenice
 Těchlovice
 Janov
 Růženka
 rozhledna Janov
 Ostrý
 kamenný most
 Markvartice
 Růžovský vrch
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Clarova kaple
 Kohout
 Vraty (Rattenstein)
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 skalní kaplička
 kostel sv. Martina
 Buková hora
 Blansko
 hrobka rodiny Botschen
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Mojžíř
 Sokolí hnízdo
 Dolský mlýn
 Pravčická brána
 kostel sv. Václava
 Kozí vrch
 Libouchec
 skalní kaple
 kostel sv. Anny
 pomník T. G. Masaryka
 Velké Březno
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Velké Březno
 Tiské stěny
 zvonice
 křížek U Jánika
 Leština
 Velké Březno
 Šauenštejn
 Schönstein
 kostel Všech Svatých
 Zubrnice
 Strážný vrch
 kostel sv. Anny
 Velká Bukovina
 Salhausenovský dům
 evangelický kostel
 Česká Kamenice
 Frienstein
 Náčkovice
 Varta
 Svádov
 Žandov
 Winterstein
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 kostelní věž
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Falkenštejn
 Erbenova vyhlídka
 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 ZOO Ústí nad Labem
 Rudolfův kámen
 Rynartice
 Mariánský most
 Střekovská vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Benešův most
 Na Tokáni
 Nová Ves
 kostel apoštola Pavla
 kombinovaný most
 železniční most
 městské museum
 městské divadlo
 nemocnice
 městské lázně
 Větruše
 popraviště
 Klíšský dvůr
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Křížová 25
405 01 Děčín 1
Tel: 412 516 095
faradc1@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 6327
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama