Renesanční tvrz, poslední pozůstatek zdemolovaného poplužního dvora děčínského panství. Dvůr vznikl na přelomu 60. a 70. let 16. století. Zachovalý objekt tvrze byl včleněn do nákupního centra jako jeho provozní zázemí.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Podmokly
Stavba kolem tvrze pokračuje
© Zdeněk Susa, 08/2008
Tvrz stojí přímo u hlavní silnice Ústí n. L. - Děčín (I/62), u jejího nájezdu na nový silniční most. Od děčínského hlavního nádraží je vzdálena cca 400 m, přes ulici stojí hypermarket Tesco.
Ivan Grisa, 28.6. 2008
popis

Tvrz je dvojkřídlý objekt. Obě křídla svírají pravý úhel, uvnitř nějž stojí schodišťová okrouhlá věž s cimbuřím. V budově se zachovalo několik renesančních hřebínkových kleneb a gotických portálků, které snad přežijí i současné úpravy.

Ivan Grisa, dle Rytíři z Bünau..., 28.6. 2008

historie

Tvrz v Podmoklech

Na rovinné terase nad soutokem Labe a Jílovského potoka byl pravděpodobně ve 14. století zřízen poplužní dvůr děčínského panství (doložen 1407). V 70. letech 16. století byl vybrán jako centrum nově vytvořeného panství, kterým měl být zaopatřen nejmladší syn Güntera z Bünau Jindřich. Výstavba tvrze zřejmě skončila po roce 1579, po Jindřichově smrti roku 1591 se znovu stala součástí děčínského panství. S ním se roku 1628 stala majetkem Thunů. Roku 1846 zde byla zřízena hospodářská škola, později různé průmyslové provozy. Roku 1920 celý dvůr Thunové prodali. Po II. světové válce zde sídlily různé podniky, areál chátral. Roku 2006 jej zakoupil investor nákupního centra, který jej začal neprodleně demolovat. Podařilo se zachránit pouze vlastní tvrz, která prochází úpravami pro nové určení.

Ivan Grisa, dle Rytíři z Bünau v Čechách a v Sasku, 28.6. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

 hlavní nádraží
 Podmokly
 železniční most
 Staroměstský most
 synagoga
 řetězová lávka
 Děčín
 ZOO Děčín
 kostel sv. Václava
 Pastýřská stěna
 evangelický kostel
 Tyršův most
 bývalá radnice
 ovčí můstek
 vila Waldstein
 Velký Chlum
 Bynov
 kostel sv. Vavřince
 Sokolí vrch
 kostel sv. Anny
 Vrabinec
 socha sv. Vojtěcha
 Bynovec
 Jílové
 větrný mlýn
 Těchlovice
 nová radnice
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 Arnoltice
 Belveder
 Růžová
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Vraty (Rattenstein)
 Ostrý
 Suchá Kamenice
 evangelický kostel
 Kohout
 kostel sv. Martina
 Janov
 Růženka
 kamenný most
 Markvartice
 rozhledna Janov
 Buková hora
 Blansko
 Růžovský vrch
 Mojžíř
 Kozí vrch
 hrobka rodiny Botschen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Libouchec
 skalní kaplička
 pomník T. G. Masaryka
 Velké Březno
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Velké Březno
 křížek U Jánika
 Velké Březno
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Leština
 kostel sv. Václava
 kostel Všech Svatých
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Zubrnice
 zvonice
 Schönstein
 Dolský mlýn
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Varta
 kostel sv. Anny
 Svádov
 skalní kaple
 Náčkovice
 Strážný vrch
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 Velká Bukovina
 Šauenštejn
 Erbenova vyhlídka
 Žandov
 kostelní věž
 Salhausenovský dům
 evangelický kostel
 ZOO Ústí nad Labem
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Habrovice
 Mariánský most
 Střekovská vyhlídka
 Benešův most
 kostel sv. Václava
 Falkenštejn
 Nová Ves
 kostel apoštola Pavla
 Mariina vyhlídka
 kombinovaný most
 železniční most
 městské museum
 městské divadlo
 městské lázně
 Větruše
 nemocnice
 kostel sv. Havla
 popraviště
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 Klíšský dvůr
 Střekov
 Masarykova zdymadla
 kříž
 Vísecká rychta
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6425
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama