
Pozdně barokní trojlodní kostel s mírně odsazeným presbytářem je orientován k východu. V ose západního průčelí stojí věž, zakončená cibulovou bání. Vnější fasáda je barokní, bohatě štukově zdobená. Trojlodí tvoří stejně vysoké lodě, přičemž boční jsou výrazně kratší, s emporami. Okna jsou umístěna ve třech patrech. Vnitřní zařízení je převážně barokní, zčásti přeneseno z jiných zrušených kostelů. Hlavní oltář byl pořízen v 70. letech 19. století ze zrušeného vídeňského kostela. Oltářní obraz je dílem děčínského rodáka a drážďanského dvorního malíře Antona Kerna. Je na něm zobrazena Panna Maria s dítětem, sv. Václav a Blažej, nad nimi je zachycen děčínský zámek s městem.
Počátky kostela sv. Václava a Blažeje jsou nejednoznačné. Starší prameny uvádějí, že kostel existoval již r. 1310. Podle posledního archeologického průzkumu, který proběhl v interiéru po roce 1980, lze doložit existenci pozdně gotického kostela na konci 15. století za majitele panství Zikmunda z Vartenberka. Zřejmě však měl staršího předchůdce. Roku 1642 byl kostel vypálen Švédy, ale roku 1650 již byl obnoven raně barokně a vybaven v témže slohu. Při velkém požáru města roku 1749 byl zcela zničen. Nová stavba se táhla v letech 1754–1778, zřejmě ne zcela dohotovený pozdně barokní kostel však byl Josefem II. zrušen a zůstal nevyužit. V letech 1826–1873 sloužil jako skladiště Pražské paroplavební společnosti, roku 1878 byl znovu vysvěcen a obnovena jeho církevní funkce. Roku 1931 byl renovován. V letech 1933–38 byl využíván pro potřeby sousedního jezuitského noviciátu (dnes ředitelství policie) a v letech 1975–1992 opět… číst dále
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.