
Pozdně barokní trojlodní kostel s mírně odsazeným presbytářem je orientován k východu. V ose západního průčelí stojí věž, zakončená cibulovou bání. Vnější fasáda je barokní, bohatě štukově zdobená. Trojlodí tvoří stejně vysoké lodě, přičemž boční jsou výrazně kratší, s emporami. Okna jsou umístěna ve třech patrech. Vnitřní zařízení je převážně barokní, zčásti přeneseno z jiných zrušených kostelů. Hlavní oltář byl pořízen v 70. letech 19. století ze zrušeného vídeňského kostela. Oltářní obraz je dílem děčínského rodáka a drážďanského dvorního malíře Antona Kerna. Je na něm zobrazena Panna Maria s dítětem, sv. Václav a Blažej, nad nimi je zachycen děčínský zámek s městem.
Počátky kostela sv. Václava a Blažeje jsou nejednoznačné. Starší prameny uvádějí, že kostel existoval již r. 1310. Podle posledního archeologického průzkumu, který proběhl v interiéru po roce 1980, lze doložit existenci pozdně gotického kostela na konci 15. století za majitele panství Zikmunda z Vartenberka. Zřejmě však měl staršího předchůdce. Roku 1642 byl kostel vypálen Švédy, ale roku 1650 již byl obnoven raně barokně a vybaven v témže slohu. Při velkém požáru města roku 1749 byl zcela zničen. Nová stavba se táhla v letech 1754–1778, zřejmě ne zcela dohotovený pozdně barokní kostel však byl Josefem II. zrušen a zůstal nevyužit. V letech 1826–1873 sloužil jako skladiště Pražské paroplavební společnosti, roku 1878 byl znovu vysvěcen a obnovena jeho církevní funkce. Roku 1931 byl renovován. V letech 1933–38 byl využíván pro potřeby sousedního jezuitského noviciátu (dnes ředitelství policie) a v letech 1975–1992 opět… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.