Růžovský vrch

národní přírodní rezervace
Nejvyšší hora národního parku České Švýcarsko (619 m nad mořem) dominuje náhorní planině mezi Labem a Kamenicí. Od roku 1880 zde stály postupně tři dřevěné rozhledny a chata, dnes jen základy. V bezlistém období dílčí rozhledy.
Hlavní obrázek místa
Růžovský vrch od východu (z úbočí Pastevního vrchu)
© Ivan Grisa 11/2009
Přístup na Růžovský vrch (Růžák) umožňuje žlutá značka Srbská Kamenice (3,5 km od autobusové zastávky Srbská Kamenice, pošta) - Růžová (4,5 km od autobusové zastávky Růžová I). Nejbližší autem legálně dosažitelné místo se nachází na rozcestí na jihovýchodním okraji Růžové (asi 3 km pod vrcholem). Pod vrcholem z hlavní cesty odbočuje vrcholová cesta (asi 300 m tam a zpět). Je třeba počítat s velkým výškovým rozdílem a četnými překážkami, které plynou z charakteru I. zóny NP (padlé stromy se prořezávají jen v nejnutnější míře). Výhledy omezuje porost, vzhledem k převážně listnatým stromům doporučuji se orientovat na bezlistá období. Vyhlídková místa na vrcholu i těsně pod ním nabízejí i tak úchvatné dílčí pohledy na České středohoří (Vlhošť, Sedlo, Milešovka, Buková hora), Labské pískovce (Děčínský Sněžník, Stříbrné a Tetřeví stěny), Lužické hory (Klíč, Studenec, Jedlová) a Saské Švýcarsko (Zschirnstein, Zirkelstein, Kaiserkrone, Pfaffenstein, Papstein, Lilienstein, Schrammsteine, Grosser Winterberg).
Ivan Grisa, 30.11. 2009
historie

Růžovský vrch

Výrazná kuželová hora, tyčící se nad planinou mezi pravým břehem Labe a levým břehem Kamenice. Dominanta širokého okolí, viditelná i z údolí Labe nad Děčínem, vznikla třetihorní vulkanickou činností. Čedičový masiv tehdy prorazil silné vrstvy pískovců, které se v tělese kopce dodnes částečně dochovaly. Díky úrodnější půdě a teplejšímu klimatu proti pískovcovým stržím v okolí se zde vyskytuje teplomilná vegetace, lesní porost je převážně listnatý. Na vegetaci se váže i řada zajímavých živočišných druhů. Výrazné hoře, kterou zejména v chladnějších obdobích roku často obklopuje věnec oblačnosti (odtud lidové pojmenování Děčínská Fudžijama), bývá přisuzován kultovní význam, jedna z variant původu názvu je keltské "ros" – "mohutný". Mezi místním německým obyvatelstvem údajně existovala snaha vytvořit z ní sudetskou obdobu Řípu. Od počátku 19. století se Růžovský vrch stával cílem turistů. Tehdy zde byla zřízena i stanice optického…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://markvartice.unas.cz/foto-ruzovsky-vrch/ruzovsky-vrch.php, 30.11. 2009

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Růžová

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 Růženka
 evangelický kostel
 Růžová
 skalní kaple
 Šauenštejn
 skalní kaplička
 Bynovec
 Arnoltice
 rozhledna Janov
 Janov
 větrný mlýn
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 kostel sv. Martina
 Vilemínina stěna
 Trpasličí jeskyně
 Rudolfův kámen
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Rynartice
 evangelický kostel
 Sokolí vrch
 kamenný most
 Markvartice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Bratrský oltář
 Clarova kaple
 socha sv. Vojtěcha
 Suchá Kamenice
 Na Tokáni
 Belveder
 akvadukt
 Kamenice
 Studenec
 Winterstein
 Dolní Chřibská
 vila Waldstein
 Zlatý vrch
 Fredevald
 Niedermühle
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 mariánský sloup
 bývalá radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Tyršův most
 Děčín
 Ploučnická vyhlídka
 řetězová lávka
 Frienstein
 křížová cesta
 Staroměstský most
 Pastýřská stěna
 železniční most
 ZOO Děčín
 Podmokly
 Podmokly
 hlavní nádraží
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Neuer Wildenstein
 evangelický kostel
 Weifberg
 Ostrý
 Velký Chlum
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Jeskyně víl
 Brtnický hrádek
 Kyjovský hrad
 Velká Bukovina
 Chřibské vodopády
 Vlčí Hrádek
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Šternberk
 Kohout
 Žandov
 Bynov
 Volfartice
 kostel sv. Josefa
 Tanečnice
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Vlčí hora
 socha lva
 dům U Frinda
 Zahrady
 Vrabinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Těchlovice
 Dymník
 Horní Libchava
 Klinštejn
 most mrtvých
Základní informace místa
ID místa: 8574
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama