Pivovar nechal postavit r. 1849 František A. hrabě Thun (arch. F. J. Perthen, K. Heidenreich) náhradou za pivovar z poč. 18. stol., který ustoupil železnici. Pivovar byl v průběhu let rozšiřován. Od r. 1993 v soukr. majetku, r. 1995 ukončen provoz. R. 2012 zahájena přestavba na obchodní centrum.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2013
Po požáru původního pivovaru v Těchlovicích r. 1698 nechal hrabě Maxmilián Thun vystavět v Podmoklech nový pivovar. Pivo se zde vařilo již v r. 1703, ačkoli pivovar byl dokončen r. 1707. Před pivovarskou budovou stály sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Jižně od pivovaru byl založen Pivovarský rybník (r. 1731; zrušen) a severně od pivovaru našel místo lovecký dvůr (dnes se před ním nachází právě socha sv. Floriána). Pivovar neměl zdroj kvalitní vody na vaření piva (používána voda z řeky Labe), což se odráželo v jakosti piva. Kvůli výstavbě železnice do Drážďan byl starý pivovar stržen i s pivovarskou hospodou a ihned začal vyrůstat nový, který stál stranou Podmokel. Pivovar dal postavit František Antonín hrabě Thun, architekty stavby byli F. J. Perthen, K. Heidenreich, vnitřní zařízení dodala firma F. Ringhoffer. Pivovar byl budován postupně od roku 1849. Později byl několikrát rozšířen a stavebně upraven – v letech 1860 a 1901–1903. Roku 1897 byla vybudována parní varna. Z doby secesních úprav pochází znak Františka hraběte Thuna na průčelí hlavní budovy. Protože Thunové pivovar pronajímali, byla založena pivovarská společnost, která nakonec roku 1926 pivovar koupila. Názvy piv měly spojitost s labsko-oderskou plavbou (Admirál, Kormorán, Kapitán, Pijavec, Bukanýr, Mlask atp.). Labsko-oderská plavební společnost totiž pivovaru prodala lodní parní kotel, který sloužil ve výrobě. Podmokelské pivo bylo oblíbené, v 2. polovině 20. století se sortiment pivovaru rozšířil. Pro pivovar byla typická těžší nasládlá piva sytější barvy. Roku 1993 byl podnik v dražbě prodán do soukromého vlastnictví a roku 1995 byla zastavena výroba. Roku 1996 byl pivovar zapsán mezi chráněné památky ČR. Roku 2001 byl celý komplex budov prodán společnosti, která jej začala přestavovat (prodejny, kanceláře). Roku 2007 pivovar koupila společnost Centrum Pivovar a. s. (současný vlastník), která…  číst dále
Rodochrozit - podle informací na internetu, E.H. dle www.centrumpivovar.cz, www.pivovary.info/, www.pivovarkapitan.cz, 24.3. 2013
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Centrum Pivovar Děčín (SB Property Services, a.s.)
Tel: +420 222 231 467 (správa)
http://www.centrumpivovar.cz/
info@sbps.cz
Základní informace místa
ID místa: 11173
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama