Pivovar nechal postavit r. 1849 František A. hrabě Thun (arch. F. J. Perthen, K. Heidenreich) náhradou za pivovar z poč. 18. stol., který ustoupil železnici. Pivovar byl v průběhu let rozšiřován. Od r. 1993 v soukr. majetku, r. 1995 ukončen provoz. R. 2012 zahájena přestavba na obchodní centrum.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2013
Po požáru původního pivovaru v Těchlovicích r. 1698 nechal hrabě Maxmilián Thun vystavět v Podmoklech nový pivovar. Pivo se zde vařilo již v r. 1703, ačkoli pivovar byl dokončen r. 1707. Před pivovarskou budovou stály sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Jižně od pivovaru byl založen Pivovarský rybník (r. 1731; zrušen) a severně od pivovaru našel místo lovecký dvůr (dnes se před ním nachází právě socha sv. Floriána). Pivovar neměl zdroj kvalitní vody na vaření piva (používána voda z řeky Labe), což se odráželo v jakosti piva. Kvůli výstavbě železnice do Drážďan byl starý pivovar stržen i s pivovarskou hospodou a ihned začal vyrůstat nový, který stál stranou Podmokel. Pivovar dal postavit František Antonín hrabě Thun, architekty stavby byli F. J. Perthen, K. Heidenreich, vnitřní zařízení dodala firma F. Ringhoffer. Pivovar byl budován postupně od roku 1849. Později byl několikrát rozšířen a stavebně upraven – v letech 1860 a 1901–1903. Roku 1897 byla vybudována parní varna. Z doby secesních úprav pochází znak Františka hraběte Thuna na průčelí hlavní budovy. Protože Thunové pivovar pronajímali, byla založena pivovarská společnost, která nakonec roku 1926 pivovar koupila. Názvy piv měly spojitost s labsko-oderskou plavbou (Admirál, Kormorán, Kapitán, Pijavec, Bukanýr, Mlask atp.). Labsko-oderská plavební společnost totiž pivovaru prodala lodní parní kotel, který sloužil ve výrobě. Podmokelské pivo bylo oblíbené, v 2. polovině 20. století se sortiment pivovaru rozšířil. Pro pivovar byla typická těžší nasládlá piva sytější barvy. Roku 1993 byl podnik v dražbě prodán do soukromého vlastnictví a roku 1995 byla zastavena výroba. Roku 1996 byl pivovar zapsán mezi chráněné památky ČR. Roku 2001 byl celý komplex budov prodán společnosti, která jej začala přestavovat (prodejny, kanceláře). Roku 2007 pivovar koupila společnost Centrum Pivovar a. s. (současný vlastník), která…  číst dále
Rodochrozit - podle informací na internetu, E.H. dle www.centrumpivovar.cz, www.pivovary.info/, www.pivovarkapitan.cz, 24.3. 2013
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

 synagoga
 evangelický kostel
 ovčí můstek
 hlavní nádraží
 Podmokly
 Podmokly
 ZOO Děčín
 železniční most
 kostel sv. Václava
 Pastýřská stěna
 řetězová lávka
 Tyršův most
 Staroměstský most
 Děčín
 bývalá radnice
 vila Waldstein
 Bynov
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Sokolí vrch
 Jílové
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Anny
 Vrabinec
 Bynovec
 Těchlovice
 větrný mlýn
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Belveder
 Arnoltice
 nová radnice
 mariánský sloup
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 kostel sv. Martina
 Růžová
 Vraty (Rattenstein)
 Suchá Kamenice
 evangelický kostel
 Blansko
 Janov
 Ostrý
 hrobka rodiny Botschen
 Mojžíř
 Kohout
 Růženka
 rozhledna Janov
 Buková hora
 Kozí vrch
 Libouchec
 Markvartice
 kamenný most
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Anny
 Růžovský vrch
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Tiské stěny
 Velké Březno
 Velké Březno
 kostel Všech Svatých
 křížek U Jánika
 Schönstein
 kostel sv. Václava
 Velké Březno
 skalní kaplička
 kostel sv. Martina
 Leština
 Zubrnice
 Svádov
 Varta
 kostel sv. Václava
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 zvonice
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Dolský mlýn
 kostel sv. Anny
 Erbenova vyhlídka
 Náčkovice
 skalní kaple
 Strážný vrch
 ZOO Ústí nad Labem
 Císařská rozhledna
 Velká Bukovina
 Habrovice
 Šauenštejn
 kostelní věž
 Mariánský most
 Žandov
 kostel sv. Václava
 Střekovská vyhlídka
 Benešův most
 kostel apoštola Pavla
 Nová Ves
 kombinovaný most
 železniční most
 městské museum
 městské divadlo
 městské lázně
 nemocnice
 Větruše
 popraviště
 Klíšský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Střekov
 Masarykova zdymadla
 Střížovický vrch
 kostel sv. Havla
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 kříž
 Nový zámek Trmice
 Vísecká rychta
Kontaktní informace
Centrum Pivovar Děčín (SB Property Services, a.s.)
Tel: +420 222 231 467 (správa)
http://www.centrumpivovar.cz/
info@sbps.cz
Základní informace místa
ID místa: 11173
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama