Barokní zděná boží muka byla postavena na přelomu 18.-19. století na místě zaniklé kaple sv. Rocha. Na hranolovém soklu je postavena vysoká kaplice s mělkými, půlkruhově zaklenutými nikami. Původně obsahovaly obrázky, dnes jsou v nich skleněné desky s texty o světci a historii božích muk a Lukavce.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2012
Městys Lukavec leží mimo železniční síť. Severojižním směrem jím prochází silnice II/128 z Čechtic do Pacova. Do Lukavce vede modrá turistická trasa od Košetic a prochází jím zeleně značená trasa z Pacova do Mladé Vožice. Právě při zelené trase se nacházejí na západním okraji městyse popisovaná boží muka sv. Rocha s křížovou cestou obnovenou r. 2009.
27.2. 2019
historie

Barokní zděná boží muka byla postavena na přelomu 18. a 19. století na místě zaniklé kaple sv. Rocha. Stojí jihozápadně od obce v dominantní pozici na návrší nedaleko hřbitova, na konci moderní křížové cesty. Na hranolovém soklu je postavena vysoká kaplice s mělkými, půlkruhově zaklenutými nikami. Niky původně obsahovaly obrázky (jejich podoba se nedochovala), dnes jsou v nich skleněné desky s texty a obrazy vztahujícími se ke sv. Rochu (portrét a životopis světce), k Lukavci (historie obce) a k historii památky samotné.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 24.2. 2019

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Lukavec

Místa v okolí

 Lukavec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hacpurek
 Vyklantice
 špýchar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 židovský hřbitov
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Pechburg
 kostel sv. Kateřiny
 Zátiší
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Jakuba
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 židovský hřbitov
 Pacov
 kostel sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 socha sv. Václava
 Šohajův dům
 synagoga
 Kamberk
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Machlov
 kaplička U Kněžny
 Býkovická skála
 Březina
 Šelmberk
 boží muka
 Konipas
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Křivsoudov
 Křivsoudov
 radnice
 Velký Blaník
 kaple
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Vodice
 kaplička
 Radvanov
 kostel sv. Václava
 Radvanov
 Kočičí hrádek
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 Mladá Vožice
 pivovar
 solnice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Alberovice
 Bolina
 kostel sv. Mikuláše
 Kalamajka
 kostnice
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Magdaleny
 Nový Dvůr
 Kovářka
 kostel sv. Prokopa
 Zvěstov
 železniční most
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 Vítův mlýn
 boží muka
 návesní kaple
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Polánka
 Čížkov
 most u Borovska
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Kralovice
 Dub
 Nespery
 Horní Kralovice
 Borovsko
 Borovsko
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14142
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama