Výpravní budova někdejší pohraniční stanice pražsko-drážďanské dráhy pochází z roku 1865. Nahradila dočasnou dřevěnou budovu z roku 1850. Po letech chátrání prošla v letech 2001–2003 i s přilehlým kolejištěm důkladnou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Hlavní nádraží v Děčíně po rekonstrukci
© Jiří Špaček, 06/2015
Na stanici Děčín hlavní nádraží zastavují všechny vlaky osobní přepravy, které se dotýkají města. Před nádražím se nachází i centrální stanice místní MHD, autobusové nádraží je vzdáleno asi 300 m jižně. Autem lze přijet od silnice I/13 odbočením do ulice České mládeže, omezená možnost parkování. V bezprostředním okolí market Lidl, fotbalové hřiště a místní muzeum.
Ivan Grisa, 27.9. 2008
popis

Budova je postavena podél západní strany kolejiště osobní části stanice. Jedná se o tři pavilony, spojené dvěma dlouhými spojovacími křídly. Celá budova stojí na vysokém soklu, sama je jednopatrová s přízemím v úrovni kolejiště. Fasády jsou provedeny z pravidelných pískovcových kvádrů. Budova se hlásí k pozdnímu klasicismu, typickému pro soudobé stavby Rakouské společnosti Státních drah (dochováno např. Masarykovo nádraží v Praze). Pozoruhodným prvkem je krytý ochoz podél uliční strany. Při rekonstrukci znovu otevřena do patra střední hala s kazetovým stropem. Na jižní straně připojena plynová kotelna s historizujícími prvky, od ostatní stavby se odlišuje omítkou.

Ivan Grisa, 27.9. 2008

historie

Výpravní budova železniční stanice Děčín hlavní nádraží

Při výstavbě trati Praha - Drážďany r. 1850 byla za místo pohraniční stanice zvolena do té doby malá obec Podmokly (Bodenbach). Stalo se tak proto, že na zbylém českém úseku trati nebyl dostatek prostoru na potřebné kolejiště a provozní zázemí i vzhledem k blízkosti tehdy mnohem významnějšího Děčína na pravém břehu Labe. Pro urychlení stavby byla výpravní budova postavena ze dřeva. Teprve při zaústění první přípojné trati do Varnsdorfu (1865) byla postavena dnešní kamenná budova. Výhodné železniční spojení umožnilo raketový rozvoj Podmokel, které do konce 19. století převýšily počtem obyvatel i Děčín a staly se průmyslovým centrem oblasti. Výpravní budova sloužila potřebám železničního provozu bez zásadních změn do roku 2001. Za tu dobu byla účelově upravována, většinou k neprospěchu celkového vzhledu a funkce. Při rekonstrukci stanice v rámci dokončování I. tranzitního koridoru (trať 090 Praha-Děčín-Dresden) byla důkladně rekonstruována při…  číst dále

Ivan Grisa, 27.9. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

 Podmokly
 synagoga
 Podmokly
 železniční most
 ZOO Děčín
 evangelický kostel
 Pastýřská stěna
 ovčí můstek
 řetězová lávka
 Staroměstský most
 Děčín
 Tyršův most
 kostel sv. Václava
 bývalá radnice
 vila Waldstein
 Bynov
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Sokolí vrch
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Anny
 Vrabinec
 Bynovec
 Jílové
 větrný mlýn
 Belveder
 Těchlovice
 Arnoltice
 nová radnice
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Růžová
 Suchá Kamenice
 evangelický kostel
 Vraty (Rattenstein)
 kostel sv. Martina
 Janov
 Ostrý
 Růženka
 Kohout
 rozhledna Janov
 kamenný most
 Markvartice
 Blansko
 Mojžíř
 hrobka rodiny Botschen
 Buková hora
 Růžovský vrch
 Kozí vrch
 Libouchec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 skalní kaplička
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Anny
 Velké Březno
 Velké Březno
 Tiské stěny
 křížek U Jánika
 Velké Březno
 Schönstein
 kostel Všech Svatých
 Leština
 kostel sv. Václava
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Dolský mlýn
 Zubrnice
 zvonice
 Varta
 Svádov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 skalní kaple
 Krásné Březno
 Náčkovice
 Strážný vrch
 Erbenova vyhlídka
 Šauenštejn
 Velká Bukovina
 ZOO Ústí nad Labem
 Žandov
 kostelní věž
 Winterstein
 Habrovice
 Mariánský most
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Střekovská vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Benešův most
 kostel apoštola Pavla
 Nová Ves
 kombinovaný most
 železniční most
 Falkenštejn
 městské museum
 městské divadlo
 Mariina vyhlídka
 městské lázně
 nemocnice
 Větruše
 popraviště
 Vilemínina stěna
 Klíšský dvůr
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Střekov
 Masarykova zdymadla
 Střížovický vrch
 kostel sv. Josefa
 kříž
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6817
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama