Stavení z lomového pískovce, které je jediným pozůstatkem mlýna, dnes slouží k rekreačním účelům. Mlýn postaven r. 1830, v r. 1877 přestal sloužit původnímu účelu. V 60.-70. letech 20.stol. byl objekt přestavěn na rekreační obydlí.
Hlavní obrázek místa
Bývalý větrný mlýn Arnoltice
© weselka
Obec Arnoltice (dříve německy Arnsdorf) leží v oblasti Českosaského Švýcarska na vedlejší silnici spojující Děčín a Hřensko, a to západně od Růžové. Prochází jí modrá turistická značka od nádraží Veselé pod Rabštejnem a Olešského rybníka do údolí Suché Kamenice u Labské Stráně. Obec má asi 400 obyvatel a dominuje jí mohutný, pozdně barokní mariánský kostel z poloviny 18. století. Objekt bývalého větrného mlýna se nachází v její severní části.
24.4. 2017
historie

Větrný mlýn holandského typu se nachází na severním okraji Arnoltic uprostřed obecní zástavby. Byl postaven v r. 1830. V materiálu stabilního katastru se uvádí větrný mlýn v Arnolticích s jedním složením a jedním pracovníkem. Na pozemkové mapě z roku 1843 již je zakreslen na severoseverozápad od kostela při rozcestí na pozemkové parcele č. 54, vedle je obytné stavení parcela č. 23. Z této mapy také můžeme vyčíst, že majitelem parcely, na které stojí mlýn, byl Franz Höhe, sedlák z Arnoltic, kdežto majitelem obytného a hospodářského stavení byl Josef Kristen, taktéž sedlák z Arnoltic. Když mlýn přestal sloužit původnímu účelu, v r. 1877 dostal novou plechovou střechu a interiér byl upraven k obývání. Od poválečného vystěhování Němců, kteří byli jeho obyvateli, mlýn pustnul. Na přelomu 60. a 70. let jej jako ruinu bez střechy odkoupil otec současného majitele za 800 Kčs a objekt zrenovoval k rekreačním…  číst dále

Jiří Špaček (podle webových stránek obce Arnoltice), 24.4. 2017

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Arnoltice

Místa v okolí

 Bynovec
 Růžová
 rozhledna Janov
 evangelický kostel
 Pastevní vrch
 Suchá Kamenice
 Belveder
 Růžovský vrch
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Sokolí vrch
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Šauenštejn
 větrný mlýn
 bývalá radnice
 Tyršův most
 Winterstein
 Děčín
 Pastýřská stěna
 řetězová lávka
 Frienstein
 ZOO Děčín
 železniční most
 Staroměstský most
 skalní kaple
 Podmokly
 synagoga
 hlavní nádraží
 evangelický kostel
 Podmokly
 ovčí můstek
 Neuer Wildenstein
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Markvartice
 Bynov
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Velký Chlum
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Anny
 Trpasličí jeskyně
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Rynartice
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Na Tokáni
 Ploučnická vyhlídka
 Česká Kamenice
 Niedermühle
 Bratrský oltář
 kostel sv. Vavřince
 Weifberg
 akvadukt
 Ostrý
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Dolní Chřibská
 Studenec
 Tanečnice
 Jílové
 Vrabinec
 Zlatý vrch
 Kohout
 Brtnický hrádek
 Jeskyně víl
 kostel sv. Mikuláše
 křížová cesta
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Velká Bukovina
 Šternberk
 evangelický kostel
 Lilienstein
 Žandov
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Königstein
 Dlouhý Důl – VPZ
 Volfartice
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Vlčí hora
 Altrathen
 kostel sv. Martina
 Neurathen
 Bastei
Základní informace místa
ID místa: 897
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama