Farní kostel na náměstí někdejšího samostatného města Podmokly postaven r. 1858 podle plánů arch. J. Perthena ve stylu novorománské baziliky. Vyřezávaný renesanční hlavní oltář z r. 1605 s kamennou křtitelnicí přenesen r. 1958 z kostela ve Krásném Studenci zbořeného r. 1966.
Hlavní obrázek místa
kostel od východu
© Rodochrozit, 03/2013
Katolický kostel sv. Františka z Assisi, někdy též Serafínského, stojí uprostřed Husova náměstí v centru původní zástavby Podmokel asi 200 m od hlavního nádraží. V okolí je možno najít řadu zajímavých domů z 19. a první poloviny 20. století. V blízkosti je též pseudoslohový evangelický kostel a židovská synagoga. Z náměstí se lze vydat příkrým stoupáním do zdejší zoologické zahrady nebo na Pastýřskou stěnu.
Ivan Grisa, 28.6. 2008
popis

Jednolodní novorománský kostel s mírně odsazeným, polygonálně uzavřeným presbytářem, orientovaným k jihu a věží nad štítem severního hlavního průčelí. Uvnitř na bocích mělké výklenky, oddělené pilíři nebo dvojicemi sloupů. V lodi obdélná sdružená okna s kruhovými záklenky, v presbytáři okna kruhová nad slepými sdruženými okny. Zařízení kromě renesančního hlavního oltáře a kamenné křtitelnice novorománské.

Ivan Grisa, 28.6. 2008

historie

Rychlý růst Podmokel po výstavbě Pražsko-drážďanské dráhy vedl ke zřízení samostatné farnosti. V letech 1856–1858 byl postaven podle projektu arch. J. Perthena nový novorománský kostel sv. Františka z Assisi (neboli Serafínského). Vysvěcen byl roku 1861. Roku 1958 sem byl ze zchátralého kostela v Krásném Studenci (nyní městská část Děčín XXIV), který byl nakonec roku 1966 demolován, přenesen cenný renesanční hlavní oltář z roku 1605. Řezbář D. Dittrich st. z Freibergu na něm vytvořil reliéfy Poslední večeře Páně, Ukřižování a Zmrtvýchvstání Páně. Figurální výzdobu tvoří Vyhnání z ráje, Zvěstování Panně Marii a čtyři evangelisté. Oltář prošel roku 1958 opravou a dodnes slouží jako hlavní. Současně byla z krásnostudeneckého kostela přenesena kamenná křtitelnice z 15. století a socha sv. Václava. Farní kostel sv. Františka z Assisi byl opraven v 90. letech 20. století.

Ivan Grisa (dle Rytíři z Bünau v Čechách a v Sasku), aktualizace a doplňky Jiří Špaček, 28.6. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

 hlavní nádraží
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 ZOO Děčín
 ovčí můstek
 Podmokly
 železniční most
 Pastýřská stěna
 řetězová lávka
 Děčín
 Tyršův most
 Staroměstský most
 bývalá radnice
 kostel sv. Václava
 vila Waldstein
 Bynov
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Sokolí vrch
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Anny
 Jílové
 Vrabinec
 Bynovec
 větrný mlýn
 Belveder
 Těchlovice
 Arnoltice
 nová radnice
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Růžová
 Suchá Kamenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Vraty (Rattenstein)
 Janov
 Ostrý
 Růženka
 rozhledna Janov
 Kohout
 Blansko
 kamenný most
 Markvartice
 Clarova kaple
 hrobka rodiny Botschen
 Mojžíř
 Růžovský vrch
 Buková hora
 Libouchec
 Kozí vrch
 kostel sv. Václava
 skalní kaplička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Tiské stěny
 Velké Březno
 Velké Březno
 Schönstein
 křížek U Jánika
 kostel Všech Svatých
 Velké Březno
 Leština
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 Zubrnice
 zvonice
 Svádov
 Varta
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Krásné Březno
 skalní kaple
 Náčkovice
 Strážný vrch
 Erbenova vyhlídka
 Šauenštejn
 Velká Bukovina
 ZOO Ústí nad Labem
 Žandov
 kostelní věž
 Winterstein
 Habrovice
 Mariánský most
 Střekovská vyhlídka
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Benešův most
 Horní Police
 kostel apoštola Pavla
 městské museum
 Nová Ves
 kombinovaný most
 železniční most
 městské divadlo
 městské lázně
 Falkenštejn
 nemocnice
 Mariina vyhlídka
 Větruše
 popraviště
 Klíšský dvůr
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Mikuláše
 Rudolfův kámen
 Střekov
 Střížovický vrch
 Masarykova zdymadla
 kostel sv. Josefa
 kříž
 evangelický kostel
 Nový zámek Trmice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Husovo náměstí 99/13
405 02 Děčín IV - Podmokly
Tel: 412 531 582
rkf.dc.podmokly@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama