Výletní restaurace ve stylu romantického hrádku na vrcholu děčínské Pastýřské stěny byla otevřena 1. 6. 1905. Naštěstí byla ušetřena devastace v 90. letech 20. stol. V letech 1983–1994 sem vedl z nábřeží výtah, na jeho místě je od r. 2012 nástup na zajištěnou lezeckou stezku, tzv. ferratu.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2013
Pastýřská stěna se vypíná nad levým břehem Labe v Děčíně-Podmoklech severně od děčínského hlavního nádraží. Vyjet autem na vrchol je možné od Teplické ulice strmou Žižkovou ulicí. Tu lze použít také jako jednu z řady pěších výstupních cest, další je zejména červená značka od levého předmostí Tyršova mostu. Nejnovější přístupovou cestou je od r. 2012 také tzv. via ferrata, zajištěná lezecká stezka. V sousedství restaurace se na vrcholové plošině Pastýřské stěny nachází děčínská zoologická zahrada.
Ivan Grisa, 26.2. 2010
historie

Pastýřská stěna je výrazná pískovcová skála, jejíž kolmé až mírně převislé stěny vystupují téměř 150 m nad levý břeh Labe mezi děčínskými čtvrtěmi Podmokly a Přípeř. Přímo mezi skalou a Labem se nacházela osada Weiher, jeden ze zárodků pozdějšího průmyslového města Podmokly. Ploché temeno skály, které poskytuje výhledy do labského údolí a na protější děčínský zámek, lákalo od poloviny 19. století k turistickým aktivitám. Od roku 1892 zde stálo jednoduché dřevěné pohostinství. Město Podmokly nechalo na své náklady jako reprezentativní objekt postavit vyhlídkovou restauraci v podobě romantického hrádku s válcovou věží. Objekt poskytoval i ubytování. Slavnostní otevření proběhlo 1. 6. 1905. Objekt svému účelu slouží nepřetržitě dodnes, na rozdíl od mnoha obdobných v severních Čechách nebyl zdevastován po roce 1945 ani 1990. Věž sice není přístupná, ale úchvatnou vyhlídku poskytuje i terasa před restaurací, která je otevřená denně.…  číst dále

Ivan Grisa (podle J. Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství 555 1999 a kol. autorů: 50 let městské hromadné dopravy v Děčíně 1950 - 2000, vydavatelství WOLF 2000; aktualizoval Jiří Špaček v lednu 2016), 26.2. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IV-Podmokly

Místa v okolí

 řetězová lávka
 Tyršův most
 Děčín
 ZOO Děčín
 železniční most
 Podmokly
 bývalá radnice
 synagoga
 hlavní nádraží
 Staroměstský most
 evangelický kostel
 Podmokly
 vila Waldstein
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Bynov
 Velký Chlum
 Sokolí vrch
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vojtěcha
 Bynovec
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Vrabinec
 Jílové
 Belveder
 Arnoltice
 Růžová
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Suchá Kamenice
 Těchlovice
 evangelický kostel
 Janov
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Růženka
 rozhledna Janov
 Ostrý
 Clarova kaple
 kamenný most
 Markvartice
 Vraty (Rattenstein)
 Růžovský vrch
 kostel sv. Martina
 Kohout
 skalní kaplička
 kostel sv. Václava
 hrobka rodiny Botschen
 Blansko
 kostel sv. Martina
 Buková hora
 Mojžíř
 Libouchec
 Kozí vrch
 kostel sv. Anny
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Tiské stěny
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Dolský mlýn
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Schönstein
 Velké Březno
 kostel sv. Václava
 Velké Březno
 křížek U Jánika
 kostel Všech Svatých
 Velké Březno
 skalní kaple
 Leština
 zvonice
 Zubrnice
 Šauenštejn
 Varta
 Svádov
 Frienstein
 Strážný vrch
 kostel sv. Anny
 Náčkovice
 Salhausenovský dům
 Velká Bukovina
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 Winterstein
 Erbenova vyhlídka
 Žandov
 kostelní věž
 ZOO Ústí nad Labem
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 Habrovice
 Mariánský most
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Václava
 Střekovská vyhlídka
 Benešův most
 kostel apoštola Pavla
 Nová Ves
 kombinovaný most
 železniční most
 městské museum
 městské divadlo
 městské lázně
 nemocnice
 Větruše
 popraviště
 Klíšský dvůr
 Niedermühle
Kontaktní informace
Restaurace Pastýřská stěna
Žižkova 236/6
405 02 Děčín IV
Tel: 724 122 787
http://www.pastyrskastena.eu
pastyrskastena@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 8801
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama