Bacín

u Vinařic
Nejvyšší vrch Českého krasu známý především jako významná lokalita cenných archeologických nálezů z nesmírně širokého období – stopy lidské činnosti zde byly nalezeny už po neandrtálcích a poslední nálezy pocházejí z novověku (16.–17. stol.).
Hlavní obrázek místa
vrch Bacín
© Stanislav Drda 09/2006
Graficke pismenko Vrch Bacín se nachází v méně známé části CHKO Český kras, kterého je rovněž nejvyšší horou (499 m.n.m). Nejlépe se k němu dostaneme od obce Vinařice, kde motorizovaní turisté mohou zaparkovat svá auta. Od rozcestníku KČT se vydáme po zelené směr Tobolka, Tetín. Cesta nejprve odbočí z hlavní silnice doprava a po chvíli odbočuje doprava další "ulice" Tady opustíme zelenou a vydáme se zmíněnou odbočkou vpravo do kopce. Mineme zahradu s koni a vyjdeme na hřeben; na levo jsou pole a napravo je louka s rozeznatelnou pěšinou směřující k zalesněnému vrcholu Bacína.
15.6. 2006

  historie

  Posvátný vrch Bacín
  Samotný vrch Bacín, nejvyšší v Českém krasu (499 m n. m) je tvořen prvohorními vápenci, na vrcholu jsou mísovité závrty a skalní věnce, a také jedna krasová puklina, ve které jeskyňáři ke konci 80. let minulého století nalezli lidské i zvířecí kosti a keramiku. Díky tomuto objevu zde proběhl archeologický průzkum. Našly se zde například kamenné nástroje neadrtálců. Určitě zajímavé jsou doklady osídlení z přelomu pozdního paleolitu a mezolitu,

  9.6. 2008
  Základní informace místa
  ID místa: 4310
  Typ místa: přírodní scenerie
  Podkategorie: Array
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4310
  Uveřejněno: 9.6.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 53' 48.30"
  E 14° 06' 13.13"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Beroun  (BE)
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu