Tvrz z konce 14. století, přestavěna renesančně Ježovskými z Lub v 16. a Vratislavy z Mitrovic v 17. století, v baroku upravena křížovníky na sýpku. Obdélná budova s výrazným rizalitem je kryta sedlovými střechami s trojúhelnými volutovými štíty.
Hlavní obrázek místa
Starý Knín
© Veronika Vaňková, 08/2008
Tvrz ve Starém Kníně vznikla někdy koncem 14. století, v pramenech se však poprvé vyskytuje až roku 1510. Nejspíše za Ježovských z Lub byla ve druhé polovině 16. století renesančně přestavěna. Další přestavbu provedl v první polovině 17. století Václav Vratislav z Mitrovic. Po ztrátě rezidenční funkce upravili křížovníci budovu na sýpku. Tvrz je obdélná podsklepená budova, z jejíhož jihovýchodního průčelí vystupuje výrazný rizalit. Tvrz je krytá sedlovými střechami jejichž trojúhelné štíty jsou zdobené volutami, nároží jsou zpevněna opěrnými pilíři. Interiéry byly při utilitárních přestavbách výrazně a opakovaně změněny, jejich bližší podobu by mohl objasnit pouze archeologický výzkum.
Zany, 4.10. 2010
historie

Nad nynějším král. horním městem Knínem Hor zlatých leží ves řečená Starý Knín. Zde bývala také tvrz. Stávala bezpochyby ve dvoře na místě nynějších sýpek, které stojí na nejvyšším místě dvora a způsobou svou na starou dobu poukazují. Ve dvoře již nic neupomíná na staré vladyky Knínské, za to je drahně památek po nich v kostele zdejším. Zdá se, že stál Knín Starý dříve nežli Nový Knín; tomu totiž to nasvědčuje, že je posud ve Starém Kníně farní a prvotní kostel osady. Je-li tomu tak, byl zajisté knížecí dvůr, o němž se od r. 1185 v našich pamětech zmínka činí, ve Starém Kníně. Knížata česká se tu nejednou zdržovala. Později darována jest nějakému vladykovi a stala se majetkem panským; a tak čteme k r. 1321, že ves tato skrze Štěpána z Tetína právem zákupním vnově vysazena. Ve druhé polovici 14. věku sedělo tu několik vladyk najednou. Frenclín z Obořiště odjinud z Knína připomíná se r. 1364 jako pán na Hvožďanech. V Kníně…  číst dále

A. Sedláček Hrady, zámky a tvrze Království českého VI./112, 4.10. 2010

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Mincovna
 dům Salaš
 morový sloup
 Krcáb
 Čámského mlýn
 boží muka
 Sudovice
 kostel sv. Zikmunda
 Králova stolice
 Veselý vrch
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Drtinova rozhledna
 Čertův most
 Vargač
 židovský hřbitov
 Dobříš
 zámecké zahrady
 radnice
 Obora
 synagoga
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 kaple
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 koncentrační tábor
 Ostromeč
 Svojsíkova mohyla
 Hrazany
 Nalžovické Podhájí
 Křepenice
 kaple sv. Anny
 Červenka
 Hříměždice
 most Dr. E. Beneše
 kostel Všech svatých
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Řitka
 Jablonná
 Zrůbek
 Na Pišťáku
 Radíč
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Kiliána
 Hradištko
 Brandejsova hrobka
 boží muka
 Hradec
 Kňovice
 Svinaře
 Černolické skály
 Příčovy
 Dlouhá Lhota
 Památník padlým
 synagoga
 Teletínský lom
 Studený vrch
 Osečany
 Příčovy
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 židovský hřbitov
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Všeradice
 Drahoušek
 synagoga
 Třebnice
 Osov
 synagoga
 Liteň
 špýchar
 štola sv. Josefa
 nová radnice
 stará radnice
 Žampašský most
 kostel sv. Martina
 Bacín
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Korno
 kostel Božího Těla
 Červený Hrádek
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 6566
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama