Tvrz ze 14. st., doložena r. 1510 za Dobešů z Vesec. Po nich Knín drželi Myslíkové z Hyršova, Ježovští z Lub, Vratislavové z Mitrovic a od r. 1669 křížovníci. S tvrzí bývá ztotožňována sýpka/sladovna, podle posledních výzkumů je však až raně barokní a tvrz lze snad hledat v budově dnešní fary.
Hlavní obrázek místa
Starý Knín - fara (snad se zbytky původní tvrze) od jihozápadu
© Veronika Vaňková, 08/2008
Kde stála a jak vypadala staroknínská tvrz nevíme. A. Sedláček ztotožnil s tvrzí dominantní budovu sýpky-sladovny v severozápadní části dvora, od něj tuto teorii vesměs přebírají mladší autoři. Podle nedávných stavebně-historických průzkumů je sýpka až raně barokní novostavbou na základech nějaké předchozí stavby blíže neurčeného stáří, podoby a účelu a tvrz se nacházela jinde. Podle J. Pešty bychom ji mohli hledat v budově dnešní fary v severovýchodním křídle dvora. Více světla by do situace mohl vnést zřejmě jen případný archeologický výzkum.
Zany, 4.10. 2010
historie

Nad nynějším král. horním městem Knínem Hor zlatých leží ves řečená Starý Knín. Zde bývala také tvrz. Stávala bezpochyby ve dvoře na místě nynějších sýpek, které stojí na nejvyšším místě dvora a způsobou svou na starou dobu poukazují. Ve dvoře již nic neupomíná na staré vladyky Knínské, za to je drahně památek po nich v kostele zdejším. Zdá se, že stál Knín Starý dříve nežli Nový Knín; tomu totiž to nasvědčuje, že je posud ve Starém Kníně farní a prvotní kostel osady. Je-li tomu tak, byl zajisté knížecí dvůr, o němž se od r. 1185 v našich pamětech zmínka činí, ve Starém Kníně. Knížata česká se tu nejednou zdržovala. Později darována jest nějakému vladykovi a stala se majetkem panským; a tak čteme k r. 1321, že ves tato skrze Štěpána z Tetína právem zákupním vnově vysazena. Ve druhé polovici 14. věku sedělo tu několik vladyk najednou. Frenclín z Obořiště odjinud z Knína připomíná se r. 1364 jako pán na Hvožďanech. V Kníně…  číst dále

A. Sedláček Hrady, zámky a tvrze Království českého VI./112, 4.10. 2010

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Mincovna
 dům Salaš
 morový sloup
 Krcáb
 Čámského mlýn
 boží muka
 Sudovice
 kostel sv. Zikmunda
 Králova stolice
 Veselý vrch
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Drtinova rozhledna
 Čertův most
 Vargač
 zámecké zahrady
 židovský hřbitov
 Dobříš
 radnice
 Obora
 synagoga
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 kaple
 Mníšek pod Brdy
 koncentrační tábor
 Ostromeč
 Svojsíkova mohyla
 Nalžovické Podhájí
 Hrazany
 Křepenice
 kaple sv. Anny
 Červenka
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 most Dr. E. Beneše
 kostel Všech svatých
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Řitka
 Jablonná
 Zrůbek
 Na Pišťáku
 Radíč
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Kiliána
 Brandejsova hrobka
 Hradištko
 boží muka
 Teletínské vodopády
 Hradec
 Kňovice
 Svinaře
 Černolické skály
 Korunka
 Dlouhá Lhota
 Příčovy
 synagoga
 Památník padlým
 Teletínský lom
 Příčovy
 Studený vrch
 Osečany
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Všeradice
 Drahoušek
 synagoga
 Třebnice
 Osov
 synagoga
 Liteň
 špýchar
 nová radnice
 stará radnice
 štola sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Bacín
 Včelní hrádek
 Korno
 rozhledna na Pepři
 kostel Božího Těla
 Červený Hrádek
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 6566
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama