Sudovice

Nový Knín - Sudovice
Barokní zámek ze 17. století. Budova byla původně dvojkřídlá, ve tvaru písmene L. V roce 1956 vyhořelo západní křídlo s kaplí a už nebylo obnoveno. Vlastní jej rodina spisovatelky Fan Vavřincové.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2009
Sudovice jsou poprvé zmiňovány roku 1428, jako sídlo Ctibora ze Sudovic. Až do 17. stol. byly v držení rodu Sudovských ze Sudovic. V roce 1655 je získal rytíř Ludvík z Hodovic na Ebersdorfu. Zámek byl přestavěn z budov původního dvorce v barokním stylu v 17. století. Budova byla původně dvojkřídlá, ve tvaru písmene L. K severu (k silnici) byla přízemní, k jihu patrová. Měla mansardovou střechu a dvě vížky. Objekt byl poněkud necitlivě modernizován v roce 1924. V roce 1956 vyhořelo západní křídlo s kaplí a už nebylo obnoveno. Po restituci jej opět vlastní rodina Němotova, z niž pochází mimo jiné spisovatelka známá pod pseudonymem Fan Vavřincová. Přes silnici je barokní špejchar a kaplička z 19. století.
Milan Caha (zdroj: Úlovec, Jiří : Tvrz a zámek v Sudovicích u N. Knína, Podbrdsko VIII/2001), 12.9. 2009
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 dům Salaš
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 kašna
 boží muka
 Čámského mlýn
 radnice
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Krcáb
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 kostel sv. Zikmunda
 Drtinova rozhledna
 Veselý vrch
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Králova stolice
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Ostromeč
 Hrazany
 Svojsíkova mohyla
 Červenka
 Čertův most
 koncentrační tábor
 Vargač
 zámecké zahrady
 synagoga
 židovský hřbitov
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Dobříš
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Křepenice
 radnice
 kaple
 most Dr. E. Beneše
 Obora
 synagoga
 Jablonná
 Kujalův lom
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Radíč
 Kozí Hřbet
 Hřiměždice
 kostel Všech svatých
 Teletínské vodopády
 Hradištko
 kostel sv. Kiliána
 boží muka
 Zrůbek
 Řitka
 kaple sv. Anny
 Kňovice
 Na Pišťáku
 Teletínský lom
 Brandejsova hrobka
 Příčovy
 synagoga
 Osečany
 Černolické skály
 Příčovy
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Korunka
 Drahoušek
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Hradec
 Svinaře
 Třebnice
 špýchar
 Dlouhá Lhota
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Ludmily
 Včelní hrádek
 Suchdol
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 rozhledna na Pepři
 Všeradice
 synagoga
 kostel Božího Těla
 Liteň
 synagoga
 Červený Hrádek
 radnice
 synagoga
 Kosova Hora
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Bacín
 Radlík
 Korno
 kostel sv. Jiljí
 Vojkov
Základní informace místa
ID místa: 8257
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama