Zaniklá vodní tvrz. R. 1428 seděl na tvrzi Nykl z Labouně, r. 1500 potom Vilém z Veselice. Později tvrz připojena k panství Smiřickému, poté tvrz zpustla. Dnes na místě terénní nerovnosti a býv. vodní příkop.
Hlavní obrázek místa
Centrální pahorek s příkopem
© Petr Nožička 03/2012
Graficke pismenko Kalthaus je dnes v podstatě jen malá část lesa uprostřed polí. Když jsme se tam snažili na kolech dostat, tak jsme narazili pouze na jednu dobře vyhlížející cestu, která byla však soukromá (nejspíš ale vedla k hájovně). Samotný hrad nebo zdi jsme nenašli, protože jsou nejspíš uprostřed neprostupného lesa. Někde jsem četl, že na hradu je dnes postavená hájovna, takže nevím. My se tam pokusíme ještě jednou dostat a dodat i fotky.
Hanz-cyklista, záhadolog a metloš, 7.2. 2006

  turistické

  V lesíku Kaltouz, který se nachází mezi obcemi Černilov, Libřice a Smržov (okres HK), můžeme i dnes dobře najít místo, kde stávala vodní tvrz Kalthaus. (Jméno pro chladné sídlo uprostřed vod je to opravdu přiléhavé). Tvrziště je samozřejmě celé porostlé, ale i tak lze rozeznat pravidelný pahrbek, vodní příkop a krátký vtokový kanál z blízkého potoka. Přístup: od myslivny, v již zmíněném lese, vede jižním směrem cesta, po které dojdeme na mostek.

  A. Prokeš, 1.5. 2006

  historie

  ... Asi čtvrt hodiny západně od Libřic nalézá se myslivna Kalthaus, která jméno své po bývalé tvrzi zdědila. V bývalé bažantnici, kteráž se rozkládá okolo myslivny, mezi myslivnou a bažantnicí se nalézají skrovné památky základních zdí, ale se zemí již srovnaných a mechem porostlých. Nykl z Labouně sed. v Kalthúzu svědčil r. 1428, když prodal Jan ze Žampachu dědictví své v Přepyších. (...) Roku 1500 byla ves při Kalthausu, jíž se říkalo

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (Hradecko), 3.5. 2006
  Základní informace místa
  ID místa: 1267
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1267
  Uveřejněno: 7.5.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 17' 03.03"
  E 15° 56' 16.83"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Hradec Králové  (HK)
  Obec: Černilov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu