hrad Levnov

Ketkovský hrad

Komentáře, diskuse

Dotaz

31.12.2017 23:19 Radek
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda byl zkoumán odkrytý objekt v předpolí hradu asi 150 metrů SV od hradu. Jedná se o čtvercovou místnost se zdivem řádkovaným podobně jako na hradě a velkou prohlubní vedle. V souvislosti s obranou hradu to není dobrá poloha, snad objekt z pozdějších dob???
Jinak i na tabuli u rozcestníku se mluví o boření nikoli o obléhání hradu. Bloky zdiva v příkopu i jinde zajisté pocházejí z této akce, která mohla proběhnout po opuštění místa. Dokončení demolice mělo být údajně v listopadu 1442.

Nejenom krásná vyhlídka ...

8.6.2008 21:12 Miloš Pokorný
Ze zříceniny Levnov se velice jednoduše dostanete k Senohradskému mlýnu a to když budete slézat místní skály. Cesta není obtížná i když při pohledu na skály se zdá být opak pravdou. Vřele doporučuji, z jednotlivých skal je překrásný rozhled a při pohledu zpět na skály, které jste slezli, zjistíte že je to úžasné, co lze zdolet bez větší námahy. Tuto cestu doporučuji pro trošku zdatné, sportovně nadané a za sucha. Cestou budete míjet památník trampů Slunného údolí a cesta končí u lávky přes řeku Oslavu u Senohraského mlýna. Po přejití lávky se můžete vydat vpravo po červené k další zříceníně - Kraví hora.

16.6.2008 19:37 Radek
Krásná zachovalá krajina, žádné zatopené údolí jako na Jihlavce v okolí Kozlan......Na zříceninu hradu jsme se vydali z chatové osady v údolí Oslavy pod Senorady. Cesta pohodová i pro naše kluky 3,5 a 6 let. Z vrcholu krásný výhled do okolí a údolí řeky Oslavy. Nejenom, že jsme si domů odnesli krásný přírodní zážitek, ale i houby na smaženici a pár napitých klíšťat. Fotky, co jsme pořídili, si myslím opravdu stojí za to a určitě jich několik vložíme na net www.kozlany.websnadno.cz

Krásná vyhlídka

10.12.2007 16:50 Alena H.
Doporučuji navštívit toto místo, je zde opravdu krásně. Nádherný výhled po okolní krajině kazí věže jaderné elektrárny Dukovany, ale jinak to stojí za to.

20.4.2006 00:00
dovolil bych si nesouhlasit, z hradu zbylo poměrně dost, včetně výrazných zbytků zdí, stačí se jen pozorně dívat:-)

18.4.2006 00:00
Krásná procházka lesem, shora nádherný výhled, ale co se týče hradu, nezbylo z něj takřka nic. Přesto stojí zato tam vylézt.

7.4.2011 11:08 Honza
Z hradu zbyly mohutné zdi, ty ale nejsou shora z vyhlídky vidět jsou totiž pod ní, ale když se pozorně díváte při cestě na hrad určitě si jich všimnete, nejhezčí pohled na ně je však z protější stráně.

5.11.2001 00:00
Ketkovsky hrad je takovy ten hrad nehrad. Jestli ale mate radi prochazku lesem. stoji za to

5.8.2001 00:00
Následující informace jsou pouze informativní a nechceme je vydávat za zaručené, byť jejich základ vychází z knihy Dr. Plačka tak, jak jsme si je uchovali v paměti.

Jak prokázala práce V. Voldána z roku 1971, původní název zbytků stavby známé dnes četným trampům jako Ketkovský hrad nebo "Ketkovák" je LEVNOV. Hrad byl postaven asi v polovině 14. století pravděpodobně jistým Lévou z Levnova. Jedná se o u nás vzácný typ palácové dispozice. Hrad existoval přibližně 100 let. Na počátku 40. let 15. století byl hrad obsazen rakouskou posádkou, která odtud loupila a plenila okolí. Proto byl hrad v roce 1442 obležen zemskou hotovostí, dobyt a zničen. Násilné vyvrácení hradu dokládá i archeologický průzkum, který objevil v hradním příkopu velké bloky zříceného zdiva, což je v důsledku násilného umělého rozboření opevnění. Je pozoruhodné, že minulost hradu jako loupežnického sídla utkvěla v ústním podání v paměti okolních obyvatel až do dnešní doby.
Vložit nový komentář

Zbytky hradeb v Příběnicích
Zbytky hradeb v Příběnicích
August Sedláček VII