Barokní stavba netradičního osmibokého půdorysu zakončená kupolí ze 17. stol. Autorem je patrně sám J. B. Santini. Za pozornost stojí i barokní interiér.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 4/2007
Již ve 14. stol. byl kostel ve Slapech kostelem farským a nejstarším známým farářem byl Václav od r. 1374. Po husitských válkách připadly Slapy i s kostelem Karlštejnu. První zmínku o kostele sv. Petra a Pavla nacházíme v roce 1644. Nynější kostel sv. Petra a Pavla patří k zajímavým barokním kupolovým stavbám. Zatímco Antonín Podlaha v r. 1909 ve svých „Posvátných místech koruny české“ uvádí rok stavby kostela 1693, restaurování v r. 1912 odkrylo v kupole erb zbraslavského opata Tomáše Budecia a rok 1716, co by nasvědčovalo, že kostel byl dokončen a vysvěcen až za tohoto opata a podepřelo by tak ne nezajímavou teorii, že se jedná o stavbu významného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho. Výskyt jmen řemeslníků v křestních matrikách slapské farnosti z počátku 18. stol. by také dosvědčil, že v této době se ve Slapech stavělo. Pozoruhodná je osmiboká stavba, téměř výlučně se vyskytující v plánech zmíněného stavebního velikána. Tento půdorys by odpovídal zvláštnímu zasvěcení slapského kostela sv. Petra a Pavla Panně Marii Zbraslavské, které cennou kopii uchovával kostel až do 70. let, kdy neznámí zloději tento obraz ukradli. Hlavní oltář je barokní, na zadní stěně tvořící pozadí oltáře je ve štuku provedený baldachýn, držený anděly, pod ním oválný obraz sv. Bernarda, zakladatele cisterciáků. Oltářní obraz na plátně představuje sv. Petra, jemuž odevzdává Ježíš klíče a vedle něhož klečí sv. Pavel. Oba světci jsou pak vyobrazeni také v sochách, stojících po stranách v oknech. Osmiboká loď kostela má velkou cihlovou klenbu, na kupoli lucernovitou vížku s osmi okénky. První okna poblíž presbytáře mají malby na skle. „Srdce P. Ježíše“ a „Srdce P. Marie“, jež věnovali manželé Karel a Marie Jaruškovi a zhotovil J. Kryšpín v Praze. V kupoli jsou vyobrazeni čeští světci a patroni kostela, patrně od Daniela Bittnera z let…  číst dále
Stanislav Drda, vývěsní cedule na kostelu, 21.10. 2005
otvíračka

prohlídku lze domluvit na faře Štěchovice (telefon: 257 740 112, email: fara@stechovice.info )

http://www.stechovice.info/pages/Slapy.htm, 3.12. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Slapy

Místa v okolí

 Svojsíkova mohyla
 most Dr. E. Beneše
 Jablonná
 Drtinova rozhledna
 Teletínský lom
 Hradištko
 kostel sv. Kiliána
 Sudovice
 Ostromeč
 kostel sv. Zikmunda
 Čámského mlýn
 Mincovna
 morový sloup
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 Hrazany
 stará koželužna
 boží muka
 Červenka
 měšťanský pivovar
 synagoga
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Veselý vrch
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 kostel sv. Ludmily
 Včelní hrádek
 Lešany
 Kozí Hřbet
 kostel Všech svatých
 rozhledna na Pepři
 Čelina
 synagoga
 Tloskovský mlýn
 kostel Božího Těla
 Radíč
 Nalžovické Podhájí
 židovský hřbitov
 Tloskov
 synagoga
 Turyň
 radnice
 Horní Kolo
 kostel sv. Ducha
 Obětní kameny
 Velká hospoda
 Trnová
 kostel sv. Václava
 Památník Josefa Suka
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Kolo
 pivovar
 Řitka
 koncentrační tábor
 židovský hřbitov
 Radlík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Brandejsova hrobka
 kaple
 Křepenice
 Černolické skály
 Nalžovice
 kostel sv. Jiljí
 Osečany
 Skalsko
 kostel sv. Markéty
 Drahoušek
 Korunka
 Králova stolice
 Zvole (Pod Věží)
 boží muka
 Neštětická hora
 kostel sv. Jiří
 Kňovice
 Týnec nad Sázavou
 Zvolská homole
 Suchdol
 kostel sv. Václava
 Všenory
 Zbořený Kostelec
 Na Pišťáku
 Humenská
 Dobřichovice
 Kazín
 Stajice
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 Kujalův lom
 Kamenice
 Hřiměždice
 Sulice
 Zrůbek
 kostel sv. Václava
 Mandava
 Karlík
 boží muka
 Štiřín
 dům ATIS
 zvonice
 Nebřenice
Základní informace místa
ID místa: 3523
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama