Kapli Nanebevzetí P. Marie nechal na výběžku nad řekou Vltavou v roce 1841 vystavět Jakub Záhorský, vojenský vysloužilec z nedaleké usedlosti Lahoz. Kaple sloužila jako poutní, proto byla vedle ní postavena venkovní cihlová kazatelna, dnes zchátralá. Areál kaple je památkově chráněný od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2021
Kaple dnes stojí téměř u vodní hladiny přehrady Slapy, v jejím okolí je řada chat. Vede k ní odbočka červené turistické značky ze Štěchovic na Slapy a dále na Živohošť. Cca 1 kilometr jižně je místo se třemi kříži, označované jako střed Království českého.
1.3. 2021
historie

Kapli Nanebevzetí P. Marie zvanou Na Rovínku nechal na výběžku nad řekou Vltavou v roce 1841 vystavět Jakub Záhorský, vojenský vysloužilec, který žil na nedaleké usedlosti Lahoz. Kaple v empírovém stylu je obdélná, průčelí zdobí trojúhelníkový štít zakončený křížkem, střecha je sedlová. V interiéru býval pseudobarokní oltář se soškou Panny Marie, současný stav interiéru není autorovi hesla znám. Kaple sloužila jako poutní, proto byla vedle ní postavena venkovní cihlová kazatelna, dnes zchátralá. Při vstupu do areálu kaple stojí výrazný dřevěný kříž s postavami Ukřižovaného a Panny Marie malovanými na plechu. Areál kaple je památkově chráněn od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 1.3. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Slapy

Místa v okolí

 Teletínský lom
 Svojsíkova mohyla
 most Dr. E. Beneše
 Jablonná
 Hradištko
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Kiliána
 štola sv. Josefa
 kostel sv. Ludmily
 Žampašský most
 Lešany
 Včelní hrádek
 Ostromeč
 synagoga
 rozhledna na Pepři
 Hrazany
 Červenka
 Sudovice
 Tloskovský mlýn
 kostel Božího Těla
 Turyň
 kostel sv. Zikmunda
 Obětní kameny
 radnice
 Tloskov
 Čámského mlýn
 morový sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 kašna
 dům Salaš
 Krcáb
 radnice
 stará koželužna
 boží muka
 měšťanský pivovar
 Kozí Hřbet
 Veselý vrch
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 Radlík
 židovský hřbitov
 Skalsko
 kostel sv. Václava
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Ducha
 Radíč
 Trnová
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Čelina
 Nalžovické Podhájí
 Neštětická hora
 Týnec nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Řitka
 Zvole (Pod Věží)
 Zbořený Kostelec
 Dolní Kolo
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Drahoušek
 kostel sv. Jiří
 koncentrační tábor
 Osečany
 Černolické skály
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Václava
 Brandejsova hrobka
 Nalžovice
 Zvolská homole
 Křepenice
 Korunka
 Suchdol
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kaple
 Stajice
 Kamenice
 Kňovice
 kostel sv. Václava
 Všenory
 Sulice
 Humenská
 Božešice
 Králova stolice
 Kazín
 vodní mlýn
 Kožlí
 Ládví
 kostel sv. Václava
 Mandava
 kostel sv. Jakuba
 Dobřichovice
 Na Pišťáku
 Štiřín
 dům ATIS
 Tvoršovice
 zvonice
 Kujalův lom
 Petrkov
 Hřiměždice
 Karlík
 Nebřenice
 boží muka
 Předboř
 kostel sv. Stanislava
Základní informace místa
ID místa: 15536
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama