kostel sv. Petra a Pavla

kostel s farou, Pfarrkirche Peter und Paul, Drosendorf Altstadt
První zmínka o farním kostele pochází z r. 1153, kdy jej Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš), ke kterému farnost patří dodnes. Současný gotický kostel vznikl kolem r. 1515. V 18. století přestavěn barokně. Areál fary a kostela je obehnán kamennými zdmi.
Hlavní obrázek místa
farní kostel sv. Petra a Pavla
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Drosendorf (Drosendorf-Zissersdorf) nebo též Drosendorf an der Thaya (česky Drozdovice nad Dyjí) leží ve spolkové zemi Dolní Rakousy nedaleko rakousko-moravské zemské hranice. Chloubou tohoto městečka je zejména téměř kompletně zachovalé středověké opevnění, zámek vzniklý z původního hradu, římskokatolický filiální kostel sv. Martina a římskokatolický farní kostel kostel sv. Petra a Pavla, stojící v nejstarší části města v osadě Drosendorf Altstadt (Staré město). Ke kostelu obklopenému hřbitovem přiléhá rozsáhlý farní areál. Celý rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi. Na protější straně silnice na návrší se nachází zřícenina kaple sv. Jana (Johanneskapelle), postavené na místě staré tvrze.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
popis

Chrám je trojlodní barokní stavbou s věží v průčelí a s gotickým chórem. Obraz na hlavním oltáři zobrazuje patrony kostela sv. Petra a Pavla. Jeho autorem by měl být Paul Troger nebo některý z jeho žáků. Nástropní fresky z doby kolem roku 1780 jsou od Trogerova studenta Lukase Stippergera. Předpokládá se, že barokní varhany vyrobil varhanář Casparides ze Znojma kolem roku 1729. U kostela obklopeného hřbitovem stojí trojkřídlá jednopodlažní fara s dalšími hospodářskými objekty. Celý tento rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi s celkovou délkou asi 500 m.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf a další, 31.12. 2021

historie

Koncem 11. století svěřili Babenberkové kolonizaci této oblasi hrabatům z Perneku (von Pernegg). Na strategickém místě založil ministeriál Drozd (Drozzo) působící v perneckých hraběcích službách osadu s tvrzí a snad i s farním kostelem. První zmínka o sakrální stavbě v nejstarší části města Drosendorf, v dnešní osadě Drosendorf Altstadt, pochází z roku 1153, kdy Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš) drosendorfský farní kostel zasvěcený sv. Oldřichu z Augšpurku. Kostel zůstal farním i po vybudování nového města Drosendorf, které vzniklo kolem roku 1240 na vysokém ostrohu nad původní osadou. Od té doby se osada nazývá Drosendorf-Altstadt (česky Drozdovice-Staré město). Současný gotický farní kostel sv. Petra a Pavla byl postaven zřejmě na místě původního románského chrámu kolem roku 1515. K roku 1517 se uvádí vysvěcení kůru. V roce 1597 byla postavena kostelní věž. V období…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: publikace Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem- Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort -Jiří Kacetl, Petr Lazárek, David Molík, https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf., a další, 22.11. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Drosendorf
 Thürnau
 Gaber
 Primmersdorf
 dvůr Mitrov
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Uherčice
 Frejštejn
 Uherčice
 Vratěnín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Oslnovice
 Kollmitz
 Cornštejn
 Bítov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Ruegers
 kostel sv. Václava
 Rumburak
 Police
 Oberhöflein
 Bačkovice
 Buchenstein
 Radotice
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 jez
 manufaktura
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hornice
 Vranovská přehrada
 Chvalkovice
 Claryho kříž
 Fronsburg
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 židovský hřbitov
 Panenská
 Krokovice
 Nové Hobzí
Základní informace místa
ID místa: 15305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama