kostel sv. Petra a Pavla

kostel s farou, Pfarrkirche Peter und Paul, Drosendorf Altstadt
První zmínka o farním kostele pochází z r. 1153, kdy jej Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš), ke kterému farnost patří dodnes. Současný gotický kostel vznikl kolem r. 1515. V 18. století přestavěn barokně. Areál fary a kostela je obehnán kamennými zdmi.
Hlavní obrázek místa
farní kostel sv. Petra a Pavla
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Drosendorf (Drosendorf-Zissersdorf) nebo též Drosendorf an der Thaya (česky Drozdovice nad Dyjí) leží ve spolkové zemi Dolní Rakousy nedaleko rakousko-moravské zemské hranice. Chloubou tohoto městečka je zejména téměř kompletně zachovalé středověké opevnění, zámek vzniklý z původního hradu, římskokatolický filiální kostel sv. Martina a římskokatolický farní kostel kostel sv. Petra a Pavla, stojící v nejstarší části města v osadě Drosendorf Altstadt (Staré město). Ke kostelu obklopenému hřbitovem přiléhá rozsáhlý farní areál. Celý rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi. Na protější straně silnice na návrší se nachází zřícenina kaple sv. Jana (Johanneskapelle), postavené na místě staré tvrze.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
popis

Chrám je trojlodní barokní stavbou s věží v průčelí a s gotickým chórem. Obraz na hlavním oltáři zobrazuje patrony kostela sv. Petra a Pavla. Jeho autorem by měl být Paul Troger nebo některý z jeho žáků. Nástropní fresky z doby kolem roku 1780 jsou od Trogerova studenta Lukase Stippergera. Předpokládá se, že barokní varhany vyrobil varhanář Casparides ze Znojma kolem roku 1729. U kostela obklopeného hřbitovem stojí trojkřídlá jednopodlažní fara s dalšími hospodářskými objekty. Celý tento rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi s celkovou délkou asi 500 m.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf a další, 31.12. 2021

historie

Koncem 11. století svěřili Babenberkové kolonizaci této oblasi hrabatům z Perneku (von Pernegg). Na strategickém místě založil ministeriál Drozd (Drozzo) působící v perneckých hraběcích službách osadu s tvrzí a snad i s farním kostelem. První zmínka o sakrální stavbě v nejstarší části města Drosendorf, v dnešní osadě Drosendorf Altstadt, pochází z roku 1153, kdy Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš) drosendorfský farní kostel zasvěcený sv. Oldřichu z Augšpurku. Kostel zůstal farním i po vybudování nového města Drosendorf, které vzniklo kolem roku 1240 na vysokém ostrohu nad původní osadou. Od té doby se osada nazývá Drosendorf-Altstadt (česky Drozdovice-Staré město). Současný gotický farní kostel sv. Petra a Pavla byl postaven zřejmě na místě původního románského chrámu kolem roku 1515. K roku 1517 se uvádí vysvěcení kůru. V roce 1597 byla postavena kostelní věž. V období…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: publikace Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem- Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort -Jiří Kacetl, Petr Lazárek, David Molík, https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf., a další, 22.11. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Drosendorf
 Thürnau
 Gaber
 Primmersdorf
 dvůr Mitrov
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Uherčice
 Frejštejn
 Uherčice
 Vratěnín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Oslnovice
 Kollmitz
 Cornštejn
 Bítov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Ruegers
 Police
 Oberhöflein
 Bačkovice
 Weikertschlag
 Buchenstein
 Radotice
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 manufaktura
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 vodní nádrž Vranov
 Hornice
 Chvalkovice
 Claryho kříž
 Fronsburg
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 židovský hřbitov
 Panenská
 Krokovice
 Nové Hobzí
Základní informace místa
ID místa: 15305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama