kostel sv. Petra a Pavla

kostel s farou, Pfarrkirche Peter und Paul, Drosendorf Altstadt
První zmínka o farním kostele pochází z r. 1153, kdy jej Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš), ke kterému farnost patří dodnes. Současný gotický kostel vznikl kolem r. 1515. V 18. století přestavěn barokně. Areál fary a kostela je obehnán kamennými zdmi.
Hlavní obrázek místa
farní kostel sv. Petra a Pavla
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Drosendorf (Drosendorf-Zissersdorf) nebo též Drosendorf an der Thaya (česky Drozdovice nad Dyjí) leží ve spolkové zemi Dolní Rakousy nedaleko rakousko-moravské zemské hranice. Chloubou tohoto městečka je zejména téměř kompletně zachovalé středověké opevnění, zámek vzniklý z původního hradu, římskokatolický filiální kostel sv. Martina a římskokatolický farní kostel kostel sv. Petra a Pavla, stojící v nejstarší části města v osadě Drosendorf Altstadt (Staré město). Ke kostelu obklopenému hřbitovem přiléhá rozsáhlý farní areál. Celý rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi. Na protější straně silnice na návrší se nachází zřícenina kaple sv. Jana (Johanneskapelle), postavené na místě staré tvrze.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
popis

Chrám je trojlodní barokní stavbou s věží v průčelí a s gotickým chórem. Obraz na hlavním oltáři zobrazuje patrony kostela sv. Petra a Pavla. Jeho autorem by měl být Paul Troger nebo některý z jeho žáků. Nástropní fresky z doby kolem roku 1780 jsou od Trogerova studenta Lukase Stippergera. Předpokládá se, že barokní varhany vyrobil varhanář Casparides ze Znojma kolem roku 1729. U kostela obklopeného hřbitovem stojí trojkřídlá jednopodlažní fara s dalšími hospodářskými objekty. Celý tento rozsáhlý areál je obehnán kamennými zdmi s celkovou délkou asi 500 m.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf a další, 31.12. 2021

historie

Koncem 11. století svěřili Babenberkové kolonizaci této oblasi hrabatům z Perneku (von Pernegg). Na strategickém místě založil ministeriál Drozd (Drozzo) působící v perneckých hraběcích službách osadu s tvrzí a snad i s farním kostelem. První zmínka o sakrální stavbě v nejstarší části města Drosendorf, v dnešní osadě Drosendorf Altstadt, pochází z roku 1153, kdy Oldřich z Perneku daroval nově založenému klášteru Geras (Jeruš) drosendorfský farní kostel zasvěcený sv. Oldřichu z Augšpurku. Kostel zůstal farním i po vybudování nového města Drosendorf, které vzniklo kolem roku 1240 na vysokém ostrohu nad původní osadou. Od té doby se osada nazývá Drosendorf-Altstadt (česky Drozdovice-Staré město). Současný gotický farní kostel sv. Petra a Pavla byl postaven zřejmě na místě původního románského chrámu kolem roku 1515. K roku 1517 se uvádí vysvěcení kůru. V roce 1597 byla postavena kostelní věž. V období…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: publikace Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem- Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort -Jiří Kacetl, Petr Lazárek, David Molík, https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Drosendorf., a další, 22.11. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 Thürnau
 Gaber
 Primmersdorf
 dvůr Mitrov
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Uherčice
 Frejštejn
 Uherčice
 Vratěnín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Oslnovice
 Kollmitz
 Cornštejn
 Bítov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Ruegers
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Police
 Oberhöflein
 Bačkovice
 Buchenstein
 Radotice
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 jez
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 Hornice
 Vranovská přehrada
 Chvalkovice
 Claryho kříž
 Fronsburg
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 židovský hřbitov
 Panenská
 Krokovice
 Nové Hobzí
Základní informace místa
ID místa: 15305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama