Eibenstein II

Raabs an der Thaya - Eibenstein
Zřícenina kdysi románského hradu z konce 12. století, přestavěného a rozšířeného goticky ve 13.-14. století. K úpadku došlo v polovině 16. století, kdy přestal sloužit jako sídlo. Ve 2. polovině 17. století již byl zřejmě zříceninou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2016
Tuto vcelku zachovalou zříceninu jsem našel na jedné ze svých služebních cest. Obyvatelé Eibensteinu tvrdí, že dle dochovaných zpráv byl hrad vystavěn zřejmě v druhé polovině 14. století a sloužil jako strážní hrad nad lodní stezkou. Na protějším svahu, severně od hradu, se nachází zřejmě dodnes fungující kamenolom, odkud se používal materiál na stavbu tohoto hradu. Zřícenina je celoročně volně přístupná a lze se k ní dostat vcelku jednoduchou cestou, a to přes hraniční přechod Vratěnín-Drosendorf a pokračujete po silnici B30 směr Primmersdorf. Po průjezdu touto půvabnou obcí následuje Eibenstein. Od hranice se vzdálíte necelých 15 km a rozhodně to za to stojí.
Jaroslav Šefčík, 9.3. 2009
popis

Hrad se nachází na skalní ostrožně na pravém břehu řeky Dyje. Z nejpřístupnější jihovýchodní strany hrad od okolního terénu odděluje hluboký, do skály vytesaný šíjový příkop. Na jihu a jihovýchodě hrad chrání velmi strmé skály klesající k Dyji. Na severu lze předpokládat existenci příkopu. Hrad měří na délku cca 70 m. Nejstarší jeho části, pocházející zřejmě již z 12. století, se nacházejí na jižním okraji areálu. Původní hrad se skládal ze samostatně stojící obytné obranné věže (donjonu) situované na vyvýšené skále, menší kaple s půlkruhovou apsidou a malého nádvoří s bránou na východní straně, kde stálo i několik, převážně dřevěných hospodářských budov. Ve 13.-14. století byla většina původních staveb zásadně přestavěna. V téže době byl areál rozšířen o dolní hrad, do něhož vedla ze severu brána. Původní brána horního hradu byla zesílena výstavbou ochranné čtyřhranné věže. Nedaleko donjonu vznikla kuchyně s typickým…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/eibnstn_dr/eibnstn_dr.htm a další, 24.12. 2020

historie

Osada Eibenstein (česky Ivanov) je prvně doložena k roku 1160, kdy Ulrich von Pernegg předal klášteru Geras (Jeruš) kostel v Eibensteinu se všemi jeho majetky, což je potvrzeno listinou z roku 1242. Roku 1194 se uvádí Riwin von Iwenstein, poddaný rodu von Pernegg. Tento údaj je považován také za první zmínku o hradu. Eibenstein patřil ve 12. a 13. století spolu s hrady Drosendorf a Raab k řetězci hradů střežících zemské hranice. Úkolem hradu bylo zajistit brod přes řeku. V roce 1282 je zmiňován jistý Fridericus de Eibenstein jako stoupenec rodu Maissau, v roce 1286 se uvádí Wichmann a jeho bratr Georg z Eibensteina a v roce 1289 Hermann z Eibensteina. Rod pánů z Eibensteinu se rozdělil na několik větví. Ve 13. a 14. století došlo k rozšíření hradu. Po vymření rodové větve po meči majetek od dědičky rodu Hedwigy v roce 1543 zakoupil Christoph a Erasmus ze Schneckenreithu (Schneckenreitheru).…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://core.ac.uk/download/pdf/11586611.pdf, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1855 a další, 23.12. 2020

Půdorys místa

, červěně - nejstarší zdivo snad z konce 12. stol. černě- gotické zdivo ze 13. až z počátku 15. stol.
© zdroj:https://core.ac.uk/download/pdf/11586611.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

10.10.2010 20:44 petr kysela
Když k tomu skvostu začátků gotiky dorazíte, pominu-li fakt, že z hraničního přechodu vratěnín je to nějakých 12 kilometrů a míjíte přito hned dva další hrady, tak eibenstein nabízí dvě fantastické destinace na stanování. Ta jedna pro mne trochu méně příjemná je přímo v jádru hradu, kde najdete velké ohniště, skládací lavičky, grilovací soupravu a dokonce i čerstvě od nás alobal na pochoutky....:-) Když ale vynosíte potřeby na stanování nahoru nad úroveň paláce a budete se koukat vedle věže přímo na řeku tak to je fakt luxusní místo na přespání se zvukem řeky a přírody a hradem po obou rukou...Bohužel zde se regína tak bála výšky že tam nedovolila stan rozdělat...Ale to je jedno vy všichni kdo se bát nebudete doporučuji je to fakt nádherné místečko...Jinak hrad samotný stojí za to navštívit i bez přenocování. Krásný den z Helgardova.
9.3.2009 18:05 Jaroslav Šefčík
Krásná zřícenina, krásná krajina, úžasní lidé. To je Eibenstein.
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Primmersdorf
 městské opevnění
 Gaber
 Drosendorf
 radnice
 Nonndorf
 Kollmitz
 Thürnau
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Vratěnín
 poštovní stanice
 městské opevnění
 Vratěnín
 Raabs an der Thaya
 dvůr Mitrov
 Uherčice
 Uherčice
 Buchenstein
 Frejštejn
 židovský hřbitov
 Oslnovice
 Oberhöflein
 Police
 Bačkovice
 Karlstein an der Thaya
 Cornštejn
 Bítov
 Ruegers
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Radotice
 Chvalkovice
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Slavětín
Základní informace místa
ID místa: 7489
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama