hrad Eibenstein II

Raabs an der Thaya - Eibenstein
Zřícenina kdysi románského hradu z konce 12. století, přestavěného a rozšířeného goticky ve 13.-14. století. K úpadku došlo v polovině 16. století, kdy přestal sloužit jako sídlo. Ve 2. polovině 17. století již byl zřejmě zříceninou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Jaroslav Šefčík, 03/2009
Tuto vcelku zachovalou zříceninu jsem našel na jedné ze svých služebních cest. Obyvatelé Eibensteinu tvrdí, že dle dochovaných zpráv byl hrad vystavěn zřejmě v druhé polovině 14. století a sloužil jako strážní hrad nad lodní stezkou. Na protějším svahu, severně od hradu, se nachází zřejmě dodnes fungující kamenolom, odkud se používal materiál na stavbu tohoto hradu. Zřícenina je celoročně volně přístupná a lze se k ní dostat vcelku jednoduchou cestou, a to přes hraniční přechod Vratěnín-Drosendorf a pokračujete po silnici B30 směr Primmersdorf. Po průjezdu touto půvabnou obcí následuje Eibenstein. Od hranice se vzdálíte necelých 15 km a rozhodně to za to stojí.
Jaroslav Šefčík, 9.3. 2009
popis

Hrad se nachází na skalní ostrožně na pravém břehu řeky Dyje. Z nejpřístupnější jihovýchodní strany hrad od okolního terénu odděluje hluboký, do skály vytesaný šíjový příkop. Na jihu a jihovýchodě hrad chrání velmi strmé skály klesající k Dyji. Na severu lze předpokládat existenci příkopu. Hrad měří na délku cca 70 m. Nejstarší jeho části, pocházející zřejmě již z 12. století, se nacházejí na jižním okraji areálu. Původní hrad se skládal ze samostatně stojící obytné obranné věže (donjonu) situované na vyvýšené skále, menší kaple s půlkruhovou apsidou a malého nádvoří s bránou na východní straně, kde stálo i několik, převážně dřevěných hospodářských budov. Ve 13.-14. století byla většina původních staveb zásadně přestavěna. V téže době byl areál rozšířen o dolní hrad, do něhož vedla ze severu brána. Původní brána horního hradu byla zesílena výstavbou ochranné čtyřhranné věže. Nedaleko donjonu vznikla kuchyně s typickým…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/eibnstn_dr/eibnstn_dr.htm a další, 24.12. 2020

historie

Osada Eibenstein (česky Ivanov) je prvně doložena k roku 1160, kdy Ulrich von Pernegg předal klášteru Geras (Jeruš) kostel v Eibensteinu se všemi jeho majetky, což je potvrzeno listinou z roku 1242. Roku 1194 se uvádí Riwin von Iwenstein, poddaný rodu von Pernegg. Tento údaj je považován také za první zmínku o hradu. Eibenstein patřil ve 12. a 13. století spolu s hrady Drosendorf a Raab k řetězci hradů střežících zemské hranice. Úkolem hradu bylo zajistit brod přes řeku. V roce 1282 je zmiňován jistý Fridericus de Eibenstein jako stoupenec rodu Maissau, v roce 1286 se uvádí Wichmann a jeho bratr Georg z Eibensteina a v roce 1289 Hermann z Eibensteina. Rod pánů z Eibensteinu se rozdělil na několik větví. Ve 13. a 14. století došlo k rozšíření hradu. Po vymření rodové větve po meči majetek od dědičky rodu Hedwigy v roce 1543 zakoupil Christoph a Erasmus ze Schneckenreithu (Schneckenreitheru).…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://core.ac.uk/download/pdf/11586611.pdf, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1855 a další, 23.12. 2020

Půdorys místa

, červěně - nejstarší zdivo snad z konce 12. stol. černě- gotické zdivo ze 13. až z počátku 15. stol.
© zdroj:https://core.ac.uk/download/pdf/11586611.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Primmersdorf
 městské opevnění
 Drosendorf
 Gaber
 radnice
 Kollmitz
 Thürnau
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Vratěnín
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Uherčice
 Uherčice
 Buchenstein
 Frejštejn
 židovský hřbitov
 Oslnovice
 Police
 Bačkovice
 Cornštejn
 Bítov
 Ruegers
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Nové Sady
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Slavětín
Základní informace místa
ID místa: 7489
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama