Zachovalý mohutný hrad založený v 11. stol. je prvně vzpomínán v Kosmově kronice. V r. 1252 jej získal Přemysl Otakar II. a přidělil ho pánům z Hardeggu. V r. 1260 hrad dostal Vok I. z Rožmberka a později po dobu téměř 350 let patřil rodu Puchheimů. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrad z vyhlídky.
© Luděk Vláčil 09/2016
Monumentální starobylý hrad Raabs (česky Rakous), tyčící se na vysoké strmé skále nad městem Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí), byl sice částečně upraven na zámek, ale uchoval si podobu hradu. Rakous leží v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Zajímavostí je, že od tohoto místa vzniklo v češtině pojmenování pro celé Rakousko. Ve středověku totiž bylo hrabství Raabs v češtině označováno jako Rakousy nebo Rakousko a tento výraz byl později rozšířen také na okolní území. Díky tomu má čeština a také slovenština vlastní termín pro Rakousko, v ostatních jazycích nazývané odvozeninami z německého Österreich nebo latinského Austria. Přístup k hradu je možný od západu, od místní části Oberndorf z ulice Schlossstraße. U vstupní brány pod hradbou je podél silnice větší parkoviště. Další parkoviště je dole pod hradní skálou směrem k mostu přes řeku Dyji. Na hradě se pravidelně konají od května do srpna koncerty a přednášky. Hrad je v soukromém vlastnictví, ale je v návštěvních hodinách zpřístupněn i pro veřejnost. Platí se 10 EUR za dospělého a 15 EUR za rodinné vstupné (2 dospělí a děti do 7 let). Impozantní jsou zejména prohlídky rytířského sálu a dalších komnat. Nejlepší pohled na hrad je z vyhlídky, na niž se dostanete ulicí Behnstraße. Půjdete do kopce až k první odbočce doprava, ze které po pár metrech odbočuje asfaltová cyklostezka vedoucí kolem vyhlídky. Nedaleko se nachází velmi zajímavá a rozsáhlá zřícenina hradu Kollmitz, která je také přístupná veřejnosti. Za navštívení stojí také volně přístupné zříceniny okolních hradů Eibenstein, Buchenstein, Thürnau a Gaber či městečko Drosendorf se zachovalým středověkým opevněním. Městské opevnění je sice i v Raabs an der Thaya, ale zdaleka ne tak zachovalé.
Luděk Vláčil, 30.9. 2016
popis

Celková délka hradu je asi 200 metrů a na šířku má nejvýše 40 metrů. Na západní přístupné straně se nachází předhradí, dnes upravené do zámecké podoby. Vlastní jádro hradu je 107 m dlouhé a až 37 metrů široké. Nejstarší částí je tzv. "pevnost" s románskou kaplí svatého Klementa. Po několika staletích stavební činnosti vznikl složitý, velmi členitý hradní komplex zahrnující v sobě části románské, gotické a renesanční.

Luděk Vláčil, 30.9. 2016

historie

Římskoněmecký král Jindřich IV. postoupil zdejší oblast hraběti Gotfrídovi z Norimberka za jeho věrnost v bitvě u Mailbergu (dne 12. května 1082), kde bojoval po boku Čechů a Moravanů proti markraběti Leopoldovi II. Babenberskému. První známá písemná zmínka o hradu pochází z Kosmovy kroniky české, v níž se uvádí pod názvem Racouz v souvislosti s událostmi kladenými k roku 1100, při nichž byl pan Gotfríd ze svého sídla nakrátko vypuzen znojemským knížetem Litoldem. Gotfríd s pomocí českých oddílů Litoldovu posádku na Rakousu oblehl a vyhladověl. V následujících letech prestiž Gotfrídova rodu vzrostla, neboť jim Jindřich IV. propůjčil úřad norimberského purkrabího dědičně. Později hrad vlastnil Gotfrídův dědic Konrád I. a po něm jeho syn Konrád II. Již s titulem hraběte z Rakous patřil k nejbližším straníkům vévody Leopolda V. Babenberského (1157–1194). Po roce 1156 Konrád II. pod hradem na protějším…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: publikace Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem- Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort -Jiří Kacetl, Petr Lazárek, David Molík, .http://www.muzeumznojmo.cz a další, 3.8. 2016

Půdorys místa


© zdroj:https://de.wikipedia.org
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 městské opevnění
 Buchenstein
 Kollmitz
 Grossau II
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Eibenstein II
 Primmersdorf
 Nonndorf
 Gaber
 Vratěnín
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Thürnau
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 židovský hřbitov
 Písečné
 Uherčice
 Nové Sady
 Krokovice
 kostel sv. Oldřicha
 Chvalkovice
 Bačkovice
 Frejštejn
 Slavětín
 Radotice
 Police
Kontaktní informace
Freunde und Förderer der Burg Raabs
Oberndorf 1
A-3820 Raabs/Thaya
verlag@bibliothekderprovinz.at
Základní informace místa
ID místa: 12984
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama