Zachovalý mohutný hrad založený v 11. stol. je prvně vzpomínán v Kosmově kronice. V r. 1252 jej získal Přemysl Otakar II. a přidělil ho pánům z Hardeggu. V r. 1260 hrad dostal Vok I. z Rožmberka a později po dobu téměř 350 let patřil rodu Puchheimů. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrad z vyhlídky.
© Luděk Vláčil 09/2016
Monumentální starobylý hrad Raabs (česky Rakous), tyčící se na vysoké strmé skále nad městem Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí), byl sice částečně upraven na zámek, ale uchoval si podobu hradu. Rakous leží v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Zajímavostí je, že od tohoto místa vzniklo v češtině pojmenování pro celé Rakousko. Ve středověku totiž bylo hrabství Raabs v češtině označováno jako Rakousy nebo Rakousko a tento výraz byl později rozšířen také na okolní území. Díky tomu má čeština a také slovenština vlastní termín pro Rakousko, v ostatních jazycích nazývané odvozeninami z německého Österreich nebo latinského Austria. Přístup k hradu je možný od západu, od místní části Oberndorf z ulice Schlossstraße. U vstupní brány pod hradbou je podél silnice větší parkoviště. Další parkoviště je dole pod hradní skálou směrem k mostu přes řeku Dyji. Na hradě se pravidelně konají od května do srpna koncerty a přednášky. Hrad je v soukromém vlastnictví, ale je v návštěvních hodinách zpřístupněn i pro veřejnost. Platí se 10 EUR za dospělého a 15 EUR za rodinné vstupné (2 dospělí a děti do 7 let). Impozantní jsou zejména prohlídky rytířského sálu a dalších komnat. Nejlepší pohled na hrad je z vyhlídky, na niž se dostanete ulicí Behnstraße. Půjdete do kopce až k první odbočce doprava, ze které po pár metrech odbočuje asfaltová cyklostezka vedoucí kolem vyhlídky. Nedaleko se nachází velmi zajímavá a rozsáhlá zřícenina hradu Kollmitz, která je také přístupná veřejnosti. Za navštívení stojí také volně přístupné zříceniny okolních hradů Eibenstein, Buchenstein, Thürnau a Gaber či městečko Drosendorf se zachovalým středověkým opevněním. Městské opevnění je sice i v Raabs an der Thaya, ale zdaleka ne tak zachovalé.
Luděk Vláčil, 30.9. 2016
popis

Celková délka hradu je asi 200 metrů a na šířku má nejvýše 40 metrů. Na západní přístupné straně se nachází předhradí, dnes upravené do zámecké podoby. Vlastní jádro hradu je 107 m dlouhé a až 37 metrů široké. Nejstarší částí je tzv. "pevnost" s románskou kaplí svatého Klementa. Po několika staletích stavební činnosti vznikl složitý, velmi členitý hradní komplex zahrnující v sobě části románské, gotické a renesanční.

Luděk Vláčil, 30.9. 2016

historie

Římskoněmecký král Jindřich IV. postoupil zdejší oblast hraběti Gotfrídovi z Norimberka za jeho věrnost v bitvě u Mailbergu (dne 12. května 1082), kde bojoval po boku Čechů a Moravanů proti markraběti Leopoldovi II. Babenberskému. První známá písemná zmínka o hradu pochází z Kosmovy kroniky české, v níž se uvádí pod názvem Racouz v souvislosti s událostmi kladenými k roku 1100, při nichž byl pan Gotfríd ze svého sídla nakrátko vypuzen znojemským knížetem Litoldem. Gotfríd s pomocí českých oddílů Litoldovu posádku na Rakousu oblehl a vyhladověl. V následujících letech prestiž Gotfrídova rodu vzrostla, neboť jim Jindřich IV. propůjčil úřad norimberského purkrabího dědičně. Později hrad vlastnil Gotfrídův dědic Konrád I. a po něm jeho syn Konrád II. Již s titulem hraběte z Rakous patřil k nejbližším straníkům vévody Leopolda V. Babenberského (1157–1194). Po roce 1156 Konrád II. pod hradem na protějším…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: publikace Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem- Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort -Jiří Kacetl, Petr Lazárek, David Molík, .http://www.muzeumznojmo.cz a další, 3.8. 2016

Půdorys místa


© zdroj:https://de.wikipedia.org
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 městské opevnění
 Buchenstein
 Kollmitz
 Grossau II
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Eibenstein II
 Nonndorf
 Primmersdorf
 Gaber
 Vratěnín
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Thürnau
 dvůr Mitrov
 Uherčice
 židovský hřbitov
 Uherčice
 Písečné
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Krokovice
 Chvalkovice
 Bačkovice
 Frejštejn
 Slavětín
 Radotice
 Police
Kontaktní informace
Freunde und Förderer der Burg Raabs
Oberndorf 1
A-3820 Raabs/Thaya
verlag@bibliothekderprovinz.at
Základní informace místa
ID místa: 12984
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama