Kostel sloužil potřebám původní obce (dnes Stará Ves). Před rokem 1354 u něj Heník z Valdštejna založil město Vysoké nad Jizerou. Dnešní stavba barokní z let 1725–41, upravená po požárech v 19. století.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Radovan Smokoň 10/2011
Vysoké nad Jizerou je specifickým případem horského městečka v dřívější jazykově české části Čech. Rodiště prvního předsedy československé vlády Karla Kramáře nabízí řadu nadstandardních zajímavostí: především zdejší museum s rázovitou exposicí regionální historie, ochotnické divadlo s tradicí, sahající do 19. století, dále pak pozoruhodné řemeslnické provozovny, z nichž je nutno na prvním místě jmenovat pekařství U Krakonoše, které své produkty nabízí přímo za kostelem. Spojení ze Semil či Rokytnice nad Jizerou umožňuje silnice II/290, parkování je v prostoru obou náměstí bezplatné. Veřejnou dopravu zastupují autobusové linky z obou výše zmíněných měst a Tanvaldu i dálkové spoje z Prahy. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají v neděli od 10.00 (1. a 3. v měsíci od 12.00).
Ivan Grisa, 2.10. 2010
historie

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Vysokém nad Jizerou

Jako podhradí hradu Nístějka vznikla v horské úžlabině dnešní Stará Ves. Nad ní stál původně dřevěný kostel. U něj založil před rokem 1354 Heník z Valdštejna město Vysoké nad Jizerou. Současná stavba pochází z let 1725–41, zejména předsíň se hlásí k dynamickému baroku, byť zřejmě pochází až z roku 1817. Zajímavostí je, že původní dřevěný kostel byl novým zděným obezděn a až poté zbořen. Vzhled ostatních částí kostela ovlivnily požáry v 19. století (zejména 1834), které naštěstí zcela nezničily vnitřní zařízení z II. poloviny 18. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a webové stránky města Vysoké nad Jizerou, 2.10. 2010

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Vysoké nad Jizerou

Místa v okolí

 U borovice
 Roztoky u Semil
 Nístějka
 Roprachtice
 kostel sv. Martina
 Škodějov
 Jesenný
 kaple Piety
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Mladkovský hrádek
 Sytový
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 Loukov
 Víchová
 Masarykova vyhlídka
 Myší skála
 vodní elektrárna
 radnice
 Semily
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 Koštofrank
 větrný mlýn
 rozhledna Špička
 kaple sv. Anny
 Zvědavá ulička
 Jilemnice
 Dolní Štěpanice
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Kundratice
 Špičák
 Železný Brod - VPZ
 Světlý vrch
 spořitelna
 Košťálov
 železniční most
 Černá Studnice
 Smržovka
 Žalý
 vodní nádrž Souš
 pramen Nisy
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Plátenický dům
 Kozákov
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Nisanka
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Malá Skála
 Protržená přehrada
 kaple sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Besedické skály
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Bramberk
 Klokočský hrádek
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Rotštejn
 vodopády Jedlové
 Postojna
 Dubecko
 Slovanka
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Komenského náměstí 125
513 01 Semily
Tel: 481 622 563; 739 909 500
http://www.farnost.semily.net/
jaroslav.gajdosik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama