Torzo věžovité tvrze v JV části vsi. První zmínka o vsi je z r. 1316. V roce 1384 se připomíná Mikuláš z Bělé. Po něm jeho syn Mikeš. V rozmezí let 1411–1415 je zde uváděn Brum z Bělé. První zmínka o tvrzi je z r. 1455. Poslední zmínka je z r. 1545. V r. 1881 došlo ke zbourání velké části tvrze.
Hlavní obrázek místa
Pohled na torzo tvrze
© Martin Kabeláč, 12/2007
Tvrz tvořila věž, která byla dokola chráněna hradbou s baštami a příkopy. Hlavní vchod do tvrze byl ze severu. Na západě byla branka. Tvrz se nachází na zahradě domu čp. 10. Do dnešních dní se dochoval fragment severní hradby se střílnou, který je těsně na terénem, 2 metry vysoká stojka brány a zbytek dnes nepřístupného sklepení.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997 Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 25.3. 2011
historie

První zmínka o pánech z Bělé je z roku 1316 a další zmínka je z roku 1384, kdy se připomíná Mikuláš z Bělé. Později se z Bělé píše Mikulášův syn Mikeš (umírá v roce 1393). V rozmezí let 1411–1415 je zde uváděn Brum z Bělé. První zmínka o tvrzi je z roku 1455, kdy král Ladislav dal roční plat bratřím Janu a Rackovi z Kočova. Až do roku 1544 nejsou další osudy tvrze známy, tehdy se stává tvrz součástí ledečského panství a jako jeho součást je v roce 1545 zapsána do obnovených zemských desek. Podle ledečských urbářů bydleli ve tvrzi sedláci. A. Sedláček zde ještě zmiňuje hradby na západní a severní straně, bránu na severu a branku na západě, příkopy a čtverhrannou věž. V roce 1881 došlo ke zbourání okrouhlé bašty a zasypání příkopů.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 25.3. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Bělá

Místa v okolí

 Huť Jakub
 Bohdanka
 Ostrov
 Lacembok
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Chřenovice
 lesní pramen
 Vlastějovice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 vodní mlýn a pila
 Kounice
 Bohumilice
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Přemilovsko
 Hodkov
 Horka II
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Hněvkovice
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 Červené Janovice
 Zruč nad Sázavou
 rozhledna Babka
 Horní Kralovice
 Chlum
 Zruč nad Sázavou
 Borovsko
 Borovsko
 Dolní Kralovice
 Morány
 Bilantova Lhota
 most u Borovska
 evangelický kostel
 Čestín
 Nelechov
 Přítoky
 železniční most
 Hraběšín
 Lomec
 Soutice
 kostel Všech svatých
 Třebonín
 Třebonín
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Losiny
 Černýš
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 židovský hřbitov
 Březina
 Alberovice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 středověké podzemí
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Podmok
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Křivsoudov
 kostel sv. Martina
 Křivsoudov
 radnice
 kostel Panny Marie
 Žáky
 Tupadly
 Žáky
 vodní mlýn
 Žáky
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Gotharda
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Čechtice
 socha Panny Marie
 Lipnice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8998
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama