Torzo věžovité tvrze v JV části vsi. První zmínka o vsi je z r. 1316. V roce 1384 se připomíná Mikuláš z Bělé. Po něm jeho syn Mikeš. V rozmezí let 1411–1415 je zde uváděn Brum z Bělé. První zmínka o tvrzi je z r. 1455. Poslední zmínka je z r. 1545. V r. 1881 došlo ke zbourání velké části tvrze.
Hlavní obrázek místa
Pohled na torzo tvrze
© Martin Kabeláč, 12/2007
Tvrz tvořila věž, která byla dokola chráněna hradbou s baštami a příkopy. Hlavní vchod do tvrze byl ze severu. Na západě byla branka. Tvrz se nachází na zahradě domu čp. 10. Do dnešních dní se dochoval fragment severní hradby se střílnou, který je těsně na terénem, 2 metry vysoká stojka brány a zbytek dnes nepřístupného sklepení.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997 Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 25.3. 2011
historie

První zmínka o pánech z Bělé je z roku 1316 a další zmínka je z roku 1384, kdy se připomíná Mikuláš z Bělé. Později se z Bělé píše Mikulášův syn Mikeš (umírá v roce 1393). V rozmezí let 1411–1415 je zde uváděn Brum z Bělé. První zmínka o tvrzi je z roku 1455, kdy král Ladislav dal roční plat bratřím Janu a Rackovi z Kočova. Až do roku 1544 nejsou další osudy tvrze známy, tehdy se stává tvrz součástí ledečského panství a jako jeho součást je v roce 1545 zapsána do obnovených zemských desek. Podle ledečských urbářů bydleli ve tvrzi sedláci. A. Sedláček zde ještě zmiňuje hradby na západní a severní straně, bránu na severu a branku na západě, příkopy a čtverhrannou věž. V roce 1881 došlo ke zbourání okrouhlé bašty a zasypání příkopů.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 25.3. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Bělá

Místa v okolí

 Huť Jakub
 Bohdanka
 Ostrov
 Lacembok
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Chřenovice
 lesní pramen
 Vlastějovice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 vodní mlýn a pila
 Kounice
 Bohumilice
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Přemilovsko
 Hodkov
 Horka II
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Hněvkovice
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 Červené Janovice
 Zruč nad Sázavou
 rozhledna Babka
 Horní Kralovice
 Zruč nad Sázavou
 Chlum
 Dolní Kralovice
 Borovsko
 Borovsko
 Morány
 Bilantova Lhota
 most u Borovska
 evangelický kostel
 Čestín
 Nelechov
 Přítoky
 Hraběšín
 železniční most
 kostel Všech svatých
 Lomec
 Soutice
 Třebonín
 kostel sv. Víta
 Třebonín
 Zahrádka
 Losiny
 Černýš
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 židovský hřbitov
 Březina
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Ondřeje
 Alberovice
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Podmok
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Křivsoudov
 Křivsoudov
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 Žáky
 Tupadly
 Žáky
 vodní mlýn
 Žáky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Gotharda
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 socha Panny Marie
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Lipnice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8998
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama