Jedna z prvních sklářských hutí v Posázaví založená r. 1796, dnes uzavřená. Hutní hala z r. 1821, panský dům z konce 18. století. Místo exteriérů seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.
Hlavní obrázek místa
Sklárna Tasice
© Václav Čermák, 03/2007
V Tasicích vznikla jedna z prvních sklářských hutí v Posázaví. Za léta se zde vystřídalo mnoho skelmistrů, majitele hutě. Vyrábělo se kvalitní sklo převážně k dalšímu zpracování broušením. Sklo se exportovalo do celého světa. Sklářská huť je ukázkou staré české sklárny. Za prohlídku stojí hlavně hutní hala s dřevěným stropem z roku 1821 a panský dům z konce 18.stol. Dnes vyrábí řadu zajímavých, žádaných i na zahraničním trhu. V roce 1984 zde Československá televize natáčela velkou část exteriéru i interiéru seriálu o skláři Jakubovi.
http://www.ledecns.cz/infocentrum.php?section=vylety, 7.3. 2006
historie

Huť Jakub v Tasicích

Sklárna v Tasicích byla založena r. 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem. Pod jeho vedením se tasické výrobky dostaly až do Vídně, kde tou dobou pobýval Napoleon Bonaparte. I jemu se sklo velmi líbilo a po této zvěsti bylo tasické sklo žádáno po celé Evropě. V roce 1821 byla budova huťě přestavěna do dnešní podoby huťmistrem Josefem Hofmanem. Pod jeho vedením se vyráběly nádherné skleněné lustry, které byly exportovány do indických paláců. Ve 40. letech 19. století převzala sklárnu část známé sklářské rodiny Rückelů. Rückelovi v r. 1897 vyměnily přímé vytápění pece za výtop dřevoplynem. Po r. 1918 ve vedení sklárny působila skupina kolem madam Milady Nestlové. V r. 1928 převzal sklárnu Čeněk František Císař, který vrátil po válce tasickému sklu slávu. Jeho výrobky se vyvážely do celého světa. Za okupace byl členem tajné protifašistické skupiny RU-DA. Po znárodnění přešla sklárna pod vedení Národního podniku Bohemia a později pod Kavalier Sázava. Po roce…  číst dále

Marie Milichovská , 20.8. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Tasice

Místa v okolí

 Bělá
 Bohdanka
 Lacembok
 Ostrov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Chřenovice
 kostel sv. Václava
 lesní pramen
 Vlastějovice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 vodní mlýn a pila
 Bohumilice
 Ledeč nad Sázavou
 Kounice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Přemilovsko
 Hodkov
 Červené Janovice
 Horka II
 Chlum
 Sluneční zátoka
 Hněvkovice
 Vilémovice
 evangelický kostel
 Smrčany
 Zruč nad Sázavou
 rozhledna Babka
 Zruč nad Sázavou
 Horní Kralovice
 Morány
 Hraběšín
 Bilantova Lhota
 Dolní Kralovice
 Borovsko
 Borovsko
 Přítoky
 Čestín
 Lomec
 Nelechov
 Třebonín
 Třebonín
 most u Borovska
 Březová
 Souňov
 Hrádek u Podmok
 větrný mlýn
 kostel Všech svatých
 Úmonín
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Nová Lhota
 železniční most
 Sion
 Březina
 Soutice
 kostel sv. Víta
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Martina
 Losiny
 kostel sv. Václava
 Zahrádka
 Světlá nad Sázavou
 Petrovice II
 kostel sv. Anny
 Zboží
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 Tupadly
 vodní mlýn
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Alberovice
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Křivsoudov
 Křivsoudov
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jakuba
Kontaktní informace
Huť Jakub
Tasice 1
Ledeč nad Sázavou
584 01
Tel: 564 566 165 pevná linka , 732 501 816 , 774 813 851 , 733 544 043.
http://www.sklarnatasice.cz/
sklarna.tasice@o2active.cz
Základní informace místa
ID místa: 3975
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama