Mohutný hrad s románským jádrem, rozšířený pozdně goticky a renesančně. R. 1771 zničen požárem a opuštěn. V posledních letech rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Landštejn od hradu v Pomezí (Marklu)
© Filip Matoušek 08/2006
V první bráně je malá expozice archeologických nálezů z hradu. Věž hradu slouží jako vyhlídková. Na nádvoří hradu je kiosek, který nabízí občerstvení. V turistické sezóně se na hradě pořádají různé akce (koncerty, představení šermířů, sokolníků atp.).
E.H. podle http://www.hradlandstejn.cz; http://www.hrad-landstejn.eu, 20.3. 2013

  historie

  Hrad Landštejn, jak již napovídá název, byl pomezní pevností na neklidné českorakouské hranici a střežil zemskou stezku do Vitorazska. Podle staršího názoru byli jeho staviteli rakouské rody hrabat z Raabsu a Zöbingu, Nejnovější archeologické výzkumy této lokality však nepochybně prokázaly, že starší rakouský hrad byl situován v dnešní vesnici Pomezí naproti Landštejnu a zachovala se z něj dodnes část

  28.5. 2002
  Hrad Landštejn byl vystavěn jako pomezní pevnost na vitorazském území, jež bylo r. 1179 rozhodnutím císaře Fridricha I. Barbarossy v Chebu odtrženo od oblasti příslušející do té doby k Čechám a připojeno k Rakousům. Krajina byla rychle osídlována rakouskými rody hrabat z Raabsu (do r. 1192) a Zöbingu (do r. 1232), kteří si v té době vystavěli k ochraně a správě osídlovaného území hrad, pod nímž brzy vzniklo

  Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 27.11. 2002
  Na nejzazších končinách naší vlasti, kde se hranice tří zemí, Čech, Moravy a Dolních Rakous sbíhají, jest krajinka hornatá, odlehlá od cizinců zřídka navštěvovaná, ve kteréž se výšiny se stromovím lesním a balvany poseté, bařinaté louky a kamenité role střídají. Na jejím západním kraji na lesnaté výšině vypínají se zříceniny hradu Landšteina, někdy pyšného a bohatýrského sídla, o jehož

  August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého IV., 7.3. 2017

  pověsti

  Loupežníci
  Bujarý syn šlechtice Moora Karel vedl v Lipsku nevázaný studentský život, pročež na něho otec velmi zanevřel. Když přešla jeho bouřlivá léta, rozhodl se, že se vrátí na otcovský statek, který mu měl jako prvorozenému synu připadnouti, a že se oddá spořádanému životu. Těšil se na shledání s Amalií, svou příbuznou, jež dlela na jeho rodném hradě a k níž ho poutalo pouto něžné lásky. V duchu se viděl

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Za větrných nocíc bývá na hradě Landštejně slyšet hrůzostrašné kvílení a vzdechy. To tu bloudí duch pana Viléma, který nemá pro svou krutou povahu dodnes klidu. Není však osamocen, společnost mu dělá Bílá paní s vlajícím závojem. Je to jeho ztrápená manželka Markéta. Jak nešťastníky vysvobodit není známo!
  IvoR - z knihy Tajnosti moravských hradů a zámků 4 - L.Y.Koláček 2007, 30.11. 2007

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Landštejn

  Místa v okolí

   Pomezí
   kaple Panny Marie
   židovský hřbitov
   Dobrohoř
   Pfaffenschlag
   Offermannův zámek
   Terezín
   Košťálkov
   rozhledna U Jakuba
   Maříž
   Vysoký kámen
   boží muka
   Český Rudolec
   panský dvůr
   městské opevnění
   Nová Bystřice
   Dačická brána
   historické podzemí
   Slavonice – MPR
   kaple sv. Kříže
   radnice
   Jemnická brána
   židovský hřbitov
   židovský hřbitov
   Cizkrajov
   Beistein
   Mutišov
   kostel sv. Linharta
   kašna
   boží muka
   Cizkrajov
   kostel sv. Lamberta
   Olšany
   Slavětín
   Budkov
   kostel sv. Jiljí
   Dačice
   mariánský sloup
   Krokovice
   Řečice
   kostel sv. Vavřince
   hrobka rodu Dalbergů
   radnice
   kostel sv. Alžběty
   Dačice
   Dačice
   Vítkův Hrádek
   Kostelní Vydří
   židovský hřbitov
   kostel sv. Václava
  Kontaktní informace
  Státní hrad Landštejn
  378 81 Slavonice
  Tel: (+420) 384 498 580
  http://www.hrad-landstejn.eu
  landstejn@budejovice.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 199
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.8.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama