Reliéfní zbytky pravděpodobného sídla drobné šlechty ze 13.století, známé jako Žižkův stůl, v nádherné krajinné oblasti zvané Vojšické louky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu
© Roman Řezáč 04/2009
Nepatrné reliéfní zbytky drobné tvrze s místním názvem Žižkův stůl se nacházejí necelých 2,5 km od Malé Vrbky, v nádherné krajině zvané Vojšické louky v Národní přírodní rezervaci Čertoryje. Jak se dostat k místu je snadné, ovšem v letních měsících z něj v podstatě nic neuvidíte, vysoká tráva a rákosí zakryje vše, co zbylo. Z Malé Vrbky je třeba dát se od zemědělského družstva cestou k rozcestníku Pod výzkumem a od něj potom vlevo polní cestou až do údolí k potoku, a potom po proudu potoka, kolem pole asi 500 m.
Roman Řezáč, 6.12. 2009
popis

To, zda jde opravdu o zbytek malé tvrze či opevněného sídla drobné šlechty, je třeba definitivně rozhodnout archeologickým výzkumem. Na samotném povrchu kopečku se dá najít řídce roztroušená středověká keramika a není tak pochyb o tom, že místo ve 13. a 14. století osídleno bylo a v okolí se také rozkládala ves s názvem Vojšice, která by při potvrzení sídla byla jeho zázemím. Tvrziště je situováno v mírném údolí, na pravém břehu několika rameny plněného potoka zvaný Radějovka. Jak je z mých předchozích návštěv patrné, jde o příležitostnou vodoteč a v suchých měsících je koryto zcela vyschlé. Tvrz byla jednoduchého utváření, se čtvercovým pahorkem velmi malých rozměrů, přibližně jen 9 x 9 m, obtočeným příkopem. Pahorek dnes prakticky splývá s okolním terénem a oproti projmutí po příkopu má výšku asi 1 m. Není se čemu divit, neboť poloha na břehu potoka a v mírném údolí má za následek, že při jarním tání nebo přívalových…  číst dále

Roman Řezáč, 6.12. 2009

historie

Historie místa je dosud neznámá, nálezy z průzkumu J. Ungera a J. Tribuly upřesňují život na tvrzi do 13. a 14. století. Písemně není potvrzená ani zaniklá ves Vojšice, ale je spolehlivě doložená místními názvy.

Roman Řezáč, 6.12. 2009

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Travičná
 větrný mlýn
 kostel sv. Alžběty
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Vnorovy
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Strážnice
 sloup Panny Marie
 skanzen Strážnice
 sv. Antonín
 Včelíny
 Kanšperk
 vinné búdy
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 Plže
 Meandry Moravy
 Váté písky
 Branč
 Sobotište
 Uherský Ostroh
 Mittákovská kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Gvadányiho kúria
 Starý hrad
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Skalica
 Rohov
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Horní Němčí
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Bzenec
 Vracov
Základní informace místa
ID místa: 8586
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama