Reliéfní zbytky pravděpodobného sídla drobné šlechty ze 13.století, známé jako Žižkův stůl, v nádherné krajinné oblasti zvané Vojšické louky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu
© Roman Řezáč 04/2009
Nepatrné reliéfní zbytky drobné tvrze s místním názvem Žižkův stůl se nacházejí necelých 2,5 km od Malé Vrbky, v nádherné krajině zvané Vojšické louky v Národní přírodní rezervaci Čertoryje. Jak se dostat k místu je snadné, ovšem v letních měsících z něj v podstatě nic neuvidíte, vysoká tráva a rákosí zakryje vše, co zbylo. Z Malé Vrbky je třeba dát se od zemědělského družstva cestou k rozcestníku Pod výzkumem a od něj potom vlevo polní cestou až do údolí k potoku, a potom po proudu potoka, kolem pole asi 500 m.
Roman Řezáč, 6.12. 2009
popis

To, zda jde opravdu o zbytek malé tvrze či opevněného sídla drobné šlechty, je třeba definitivně rozhodnout archeologickým výzkumem. Na samotném povrchu kopečku se dá najít řídce roztroušená středověká keramika a není tak pochyb o tom, že místo ve 13. a 14. století osídleno bylo a v okolí se také rozkládala ves s názvem Vojšice, která by při potvrzení sídla byla jeho zázemím. Tvrziště je situováno v mírném údolí, na pravém břehu několika rameny plněného potoka zvaný Radějovka. Jak je z mých předchozích návštěv patrné, jde o příležitostnou vodoteč a v suchých měsících je koryto zcela vyschlé. Tvrz byla jednoduchého utváření, se čtvercovým pahorkem velmi malých rozměrů, přibližně jen 9 x 9 m, obtočeným příkopem. Pahorek dnes prakticky splývá s okolním terénem a oproti projmutí po příkopu má výšku asi 1 m. Není se čemu divit, neboť poloha na břehu potoka a v mírném údolí má za následek, že při jarním tání nebo přívalových…  číst dále

Roman Řezáč, 6.12. 2009

historie

Historie místa je dosud neznámá, nálezy z průzkumu J. Ungera a J. Tribuly upřesňují život na tvrzi do 13. a 14. století. Písemně není potvrzená ani zaniklá ves Vojšice, ale je spolehlivě doložená místními názvy.

Roman Řezáč, 6.12. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Travičná
 větrný mlýn
 kostel sv. Alžběty
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Vnorovy
 Svatý obrázek
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 vrchnostenský pivovar
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 sloup Panny Marie
 skanzen Strážnice
 Včelíny
 sv. Antonín
 Kanšperk
 židovský hřbitov
 vinné búdy
 kostel Panny Marie
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 Plže
 Meandry Moravy
 Váté písky
 Branč
 Sobotište
 Uherský Ostroh
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 mariánský sloup
 radnice
 Gvadányiho kúria
 Starý hrad
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Skalica
 Rohov
 Hluk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Horní Němčí
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 Vracov
Základní informace místa
ID místa: 8586
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama