Vznik tvrze je ve starší literatuře kladen do 15. stol. Novější literatura ji považuje za vrcholně renesanční z 16. stol. postavenou Švamberky. Poté součást poplužního dvora. Na jedné z budov zachován renesanční štít, areál tvrze slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2009
Původní panské sídlo snad stávalo na návrší nad brodem přes říčku Skalici, v sousedství kostela sv. Klimenta (viz samostatné heslo). Jeho existence je však hypotetická, doposud není archeologicky prokázána. Panský dům je ve starší literatuře (např. Soukup, Poche) uváděn v souvislosti s rodem Radkovců z Mirovic a jeho gotickou tvrzí. Podle novějších zdrojů (Kašička, Nechvátal) však jeho vznik spadá až do období vlastnictví pánu ze Švamberka v době vrcholné renesance na přelomu 16. a 17. století. Objekt je dnes rozdělen na tři části, zachoval si některé renesanční prvky (štít jedné z budov, zazděný portál, krovy s polovalbami). Areál je užíván k bydlení.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 3.9. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Mirovice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Horosedly
 výklenková kaple
 Myslín
 Dolní Nerestce
 empírový most
 Lety
 synagoga
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Draheničky
 Hrochův Hrádek
 synagoga
 Rakovice
 Drahenice
 Čimelice
 Čimelice
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 boží muka
 Uzeničky
 Chraštice
 Starosedlský Hrádek
 pivovar Herold
 Březnice
 Kosatínský viklan
 silniční most
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 Bukovany
 židovské ghetto
 Hostišovice
 Křikava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Zbenice
 židovský hřbitov
 Tochovice
 Karlov
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Orlík nad Vltavou
 Voltýřov
 Varvažov
 Žďákovský most
 Cerhonice
 Rtišovice
 Strážovice
 Ženatý dub
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 radnice
 socha sv. Barbory
 Voltýřov
 Hrádek
 špitál
 Buzice
 Smolotely
 kaplička
 Škvořetice
 Zvíkov
 Památník Vojna
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Vysoká u Příbramě
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Lašovice
 Onen Svět
 kaple sv. Anny
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Hůrka u Vranovic
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Zduchovice
 Vrškamýk
Základní informace místa
ID místa: 7875
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama