Přírodní rezervace nedaleko města Telč v Javořických lesích. Je lehce přístupná a blízko ní se nachází camp Řásná. Velký pařezitý rybník byl založen v roce 1556 jako zásobárna vody pro Telč. Je známý svými rašeliništěmi. Okolo vede naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
© Miroslav Šamal, 06/2007
Velký pařezitý rybník, přírodní rezervace, se nachází přibližně 8 kilometrů západně od města Telč, blízko vsi Řásná. K této přírodní památce se dostaneme po turistické značce vedoucí z města Telč. Okolo přírodní rezervace Velký pařezitý rybník je vedena naučná stezka. Okolí je volně přístupno v každém ročním období. Přibližně 50 metrů od Velkého pařezitého rybníka se nachází ubytovací zařízení camp Řásná. K místu se dá dojet na kole i automobilem.
Miroslav Šamal , 15.4. 2009
popis

Velký pařezitý rybník je jedním z nejčistších rybníků na Vysočině, založený již roce 1565 Zachariášem z Hradce jako zdroj vody pro město Telč. Nachází se zde hluboké rašeliniště v jedné z částí zvané "Vejtopa". Předmětem ochrany je poměrně rozsáhlý komplex oligotrofního rybníka, mokřadních olšin, rašelinných bříz a rostlinných společenstev mokřadů – například ďáblík bahenní. Všechna tato fakta byla důvodem k vyhlášení Státní přírodní rezervace, a to v roce 1984. Velký pařezitý rybník je zasazen do velmi rozsáhlých a hodnotných Javořických lesů. Okolní příroda svým charakterem odpovídá krajinnému typu horské tajgy, a proto zde lze pozorovat i vzácné druhy subarktické a alpinské květeny – dřípatku horskou, kapradiník horský, plavuň jedlovou a jiné rostlinné druhy. Výměra rybníka je 23,51 ha a leží v nadmořské výšce 680 m n. m.

Miroslav Šamal , 15.4. 2009

Vysočina,  Jihlava  (JI), Řásná

Místa v okolí

 Míchova skála
 Štamberk
 kostel sv. Jiljí
 Roštejn
 Žižkův kámen
 Lísek
 Janštejn
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 boží muka
 Telč
 radnice
 Lannerův dům
 boží muka
 boží muka
 mariánský sloup
 pamětní kámen
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Oslednice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Markéty
 parní mlýn
 boží muka
 fara
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 kašna
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 boží muka
 Batelov
 Batelov
 kostel sv. Václava
 mlýn Zahrádky
 Řečice
 boží muka
 Dyjice
 boží muka
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 kostel Božího těla
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Myslůvka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Radkov
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Palupín
 Černíč
 kamenné mosty
 pamětní kámen
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Olšany
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Žirovnice
 boží muka
 Popelín
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Tůmův vrch
 kostel sv. Jiljí
 Švédské šance
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Budkov
 Červený Hrádek
 Kostelec
 boží muka
 kašna
 Horní Slatina
Základní informace místa
ID místa: 7692
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama