Původní poutní místo vzniklo po roce 1750, kdy nechal Jan Šubrt namalovat svatý obrázek. Roku 1770 vznikla pro obrázek malá kaple obdélníkového půdorysu, ale obrázek byl přesunut do farního kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu a nahrazen kopií. Součástí areálu kapličky je i pieta vysoká téměř 5 metrů.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli a Pietu
© Jaromír Schoffer, 03/2010
Podle pověsti vzniklo poutní místo poté, co se majiteli pole Janu Šubrtovi zdál sen (okolo roku 1750) o velkém zástupu lidí, kteří jdou kolem jeho pole a žádají ho o pověšení svatého obrázku. Jeden z jeho lidí pak namaloval na dřevo obraz Bolestné Panny Marie, který Šubrt pověsil na olšový sloup. Barvy na obraze vystavené nepřízni počasí rychle vybledly, ale jako zázrakem se po čase začaly znovu objevovat, což neušlo pozornosti věřících. Začalo se zde zastavovat a modlit stále více lidí, došlo tu i k několika zázračným uzdravením. Kaplička postavil roku 1770 opět Jan Šubrt, před rokem 1775 byl obrázek přenesen do farního kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu, kde byl umístěn na bočním oltáři sv. Jana Nepomuckého. Do nově postavené kapličky byla dána kopie. Z nařízení císaře Josefa II. bylo odstraněno z obrázku mnoho darů, obětin a prodáno za 149 zlatých. Kaple je drobná stavba lidové architektury obdélníkového půdorysu. Nad vchodem s dvojkřídlými dveřmi je jemně profilovaná římsa z maletínského pískovce. Byla druhotně použita po zrušení dvora nemilské renesanční tvrze, kde byla zbourána boční křídla a patro tvrze, ze kterého pochází i tento blok opracovaného kamene. Boční fasáda je prolomena půlkulatými okny. Pod střechou je profilovaná korunní římsa. Nad vchodem je trojúhelníkový štít s nikou kde je obraz Panny Marie. Kaple leží nedaleko Sázavy, přímo za kapličkou protéká Mlýnský náhon z 15. století, který napájel podzámecké rybníky a dodával energii vodním mlýnům v Zábřehu. Součástí areálu kaple je také pieta – monumentální moderně řešené sousoší vysoké 472 cm. Některé detaily soch nebyly dokončeny. Na sousoší z Hořického pískovce je signatura Antonína Berky, který měl sousoší dokončit už v roce 1950. To se z politických důvodů nestalo, a tak byla pieta částečně dokončena až kameníkem Leo Benešem – slavnostní vysvěcení proběhlo 10. 9. 1994.
Jaromír Schoffer (upraveno redakcí), 22.3. 2010
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 měšťanský pivovar
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Skalička
 rychta
 partyzánský bunkr
 Hoštejn
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 rychta
 nadhledna Háječek
 boží muka
 Mírov
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 Brníčko
 kaple Panny Marie
 Bludov
 kostel sv. Mikuláše
 Dubicko
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Linharta
 Štíty
 kostel Všech svatých
 Podolí
 Bludov
 Bludoveček
 Králova Hora
 Tatenice
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Mohelnice
 kostel Všech svatých
 kašna Hygie
 Zámeček
 mariánský sloup
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Stanislava
 Líšnice (Leštnice)
 Stará radnice
 kostel sv. Martina
 Štíty
 Šilperk
 Preisův mlýn
 kaple sv. Linharta
 Reichlova chata
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Marka
 kaple Panny Marie
 Třemešek
 radnice
 Šumperk
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 porodní tábor
 Žádlovice
 Úsov
 Střítež
 kaple sv. Rodiny
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Husův sbor
 Tři kameny
 Bradlo
 pieta
 Švédské šance
 Lechovice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 Frankštát
 koželužna
 kostel sv. Kateřiny
 Moravičany
 Stavenice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 Údolní mlýn
 Radkov
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 Vikýřovice
 Mlýnický dvůr
 Rapotín
 Třebovské hradisko
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Vikýřovice
 Výprachtice
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 schody mrtvých
 povodňové desky
 morový sloup
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 městské opevnění
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zábřeh
Farní 10
789 01 Zábřeh
Tel: 583 414 531
http://rkfzabreh.rps.cz/default.html
rkfzab@rps.cz
Základní informace místa
ID místa: 8909
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama