Barokní kostel nahradil v obci dřevěný kostel, postavený zřejmě v 2. pol. 16. stol. Nový kostel byl postaven v l. 1722-32 za fin. přispění knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna. Ve 3. čtvrt. 18. stol. byla postavena zvonice a zřejmě i předsíň, r. 1802 sakristie. Od r. 1958 chráněnou památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Kostel je orientovanou jednolodní podélnou sálovou stavbou obdélného půdorysu. Konkávně vykrojená nároží oddělují presbytář na jedné straně a vstupní útvar obdélného půdorysu, nad kterým je nadstavěna věž (zvonice), na straně druhé. Na severovýchodní straně je přistavěna čtyřboká sakristie, v ose západního průčelí je předsíň, chránící hlavní vstup do kostela. Kostelní areál s hřbitovem je obehnán ohradní zdí s válcovými kaplemi v západních nárožích. Fasády kostela jsou členěny lizénami, na nárožích zdvojenými. Na nárožích zvonice jsou pilastry s římsovými hlavicemi, nesoucími podstřešní římsu. Okna jsou obdélná s půlkruhovým záklenkem, ve vstupním útvaru a ve zvonici se segmentovým záklenkem. V průčelí zvonice je druhotně osazen znak knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna (původně nad vstupem; překrytým předsíní), který je dílem autora, jenž vytvořil podobný znak na kostele sv. Petra a Pavla v Bohdíkově. Sál je zaklenut valeně s výsečemi mezi pasy, v závěru konchami s výsečí. Pasy jsou naznačeny plastickými pruty, mezi pasy jsou reliéfní akantové rozviliny. Klenbu zdobí čtyřlistý zrcadlový rám. Klenební patky jsou neseny nízkými přízedními pilíři, které překrývají pilastry s římsovými hlavicemi. V západní části sálu je hudební kruchta. Součástí zařízení kostela je kamenná křtitelnice kalichového tvaru ze 3. čtvrtiny 18. století, zdobená zvonečkovým a čabrakovým dekorem.
E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 15.11. 2013
historie

Obec se prvně zmiňuje roku 1351. V obci prý stával kostelík již ve 14. století, který zřejmě v 2. polovině 16. století nahradil dřevěný kostel, postavený protestanty. Na místě dřevěného kostela byl postaven v letech 1722 - 1732 zděný barokní kostel sv. Jana Křtitele, kostel byl postaven na popud (a za finančního přispění) knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna. Ve 3. čtvrtině 18. století byla postavena zvonice a zřejmě i předsíň, roku 1802 byla přistavěna sakristie. Kostel patří od r. 1958 mezi chráněné památky ČR, vč. ohradní zdi se vstupem, jejíž součástí jsou rohové válcové kaple.

E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994; http://monumnet.npu.cz; http://cs.wikipedia.org; http://www.bohdikov.cz, 15.11. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Raškov

Místa v okolí

 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Mikuláše
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Martina
 Bludov
 Bludoveček
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Geschaderův dům
 Pleče
 Šumperk
 Strážník
 kostel sv. Linharta
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Jiří
 Kalvárie
 ruční papírna
 Vikýřovice
 lázně Bludov
 Křížová hora
 Bludov
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 Mlýnický dvůr
 městská spořitelna
 nadhledna Háječek
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 kostel sv. Isidora
 Třemešek
 Maršíkov
 kostel sv. Linharta
 Vojenské muzeum
 Stará radnice
 kostel sv. Aloise
 Šilperk
 Štíty
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Wolfganga
 Sobotín
 Stezka v oblacích
 Frankštát
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Suchý vrch
 kostel Všech svatých
 Burgstein
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Branná
 radnice
 partyzánský bunkr
 Mrtvý muž
 Reichlova chata
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Raškov
Raškov 169
78964 Bohdíkov
Tel: +420 583 236 352
http://www.ado.cz/farnost/1477/2237
faraskov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11352
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama