Kostel ČCE byl postaven v l. 1923-1933. Ukázka moderní sakrální architektury ve stylu purismu. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí, součástí kostela je také byt faráře a hvězdárna. Od r. 2003 patří kostel mezi chráněné památky ČR. R. 2011 bylo v suterénu otevřeno regionální muzeum.
Hlavní obrázek místa
Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové
Pohled od jihozápadu, od silnice.
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Hrabová leží v bývalém okrese Šumperk, 8 km jihovýchodně od Zábřehu a 10 km severně od Mohelnice. Kostel Českobratrské církve evangelické se nachází u silnice č. 315 na kraji obce, po pravé straně při jízdě do obce Leština.
Pavel Vítek, 21.10. 2013
turistické

Regionální muzeum v kostele:

R. 2011 bylo v suterénu kostela otevřeno regionální muzeum, které provozuje obec. Obec má suterén pronajat na 10 let. V muzeu je v jedné části stálá expozice o historii a těžbě vápence na Vitošově i z historie Hrabové a okolních obcí. Expozice využívá dokumenty a předměty ze dvou výstav o historii, které se v obci konaly v posledních dvou letech. V druhé části muzea se expozice mění (např. ruční práce a výrobky občanů Hrabové). Muzeum je přístupné v návštěvní době nebo po předchozí dohodě, také v průběhu každoroční akce Noc kostelů.

E.H. podle http://sumpersky.denik.cz; http://www.hrabova.cz, 23.10. 2013

popis

Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové je chrámová stavba, postavená převážně skeletovou metodou. Je rozdělená do tří částí, řazených za sebou. V přízemí chrámové budovy se nachází menší sál s příslušenstvím, kancelář a byt faráře. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí. K němu vede monumentální vnější schodiště. Tato střední část je ukončena věží s kupolí krytou měděným plechem, která původně sloužila jako observatoř. Kostel je umístěn v rozlehlé zahradě se vstupní branou postavenou ze železobetonu ve 40. letech minulého století. Vybavení kostela je celkem skromné, pozoruhodný je strop z modřínového dřeva s lidovými motivy. Zvláštností kostela je vlastní hvězdárna. V době po dostavbě kostela se zde hvězdy opravdu pozorovaly. Dnes je uvažováno o obnovení provozu hvězdárny. Kupole hvězdárny vyvolává v krajině dojem majáku. Ve spolupráci s obcí Hrabová bylo v roce 2011 v suterénu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

historie

První písemná zpráva o obci Hrabová pochází z roku 1334. Roku 1923 vznikl v Hrabové sbor Českobratrské církve evangelické a téhož roku byl založen zdejší evangelický kostel. Za devět let byl vybudován ve stylu purismu podle návrhu architekta Oldřicha Lisky. Slavnostní bohoslužby k jeho otevření se konaly 15. října 1933. Stavba je ojedinělou ukázkou moderní monumentální sakrální architektury z první poloviny dvacátých let 20. století. O stavbu kostela se zasloužil evangelický farář Rudolf Šedý, který plánoval v suterénu kostela vybudovat veřejné lázně. Tento plán nebyl realizován, ale zůstal zde nevyužitý prostor o 120 m2, ve kterém po potřebných stavebních úpravách otevřela r. 2011 obec Hrabová regionální muzeum. Z dob založení kostela pochází dalekohled ve věži (farář Šedý učil místní mládež astronomii), vrchlík věže se dá také za pomoci technického zařízení otáčet. Obec plánuje tuto část kostela opravit a využívat…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hrabová

Místa v okolí

 Dubicko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Preisův mlýn
 kostel sv. Martina
 Brníčko
 Skalička
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Úsov
 kostel sv. Matouše
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Linharta
 Bradlo
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 Tři kameny
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Mohelnice
 kašna Hygie
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Prokopa
 Nemile
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Nemilka
 Podolí
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Mírov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 Moravičany
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 pieta
 Bludov
 lázně Bludov
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Husův sbor
 kostel sv. Jiří
 Doubravice
 Líšnice (Leštnice)
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 synagoga
 radnice
 Žádlovice
 kaple sv. Rodiny
 Třemešek
 rychta
 koželužna
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Bludoveček
 Bludov
 Frankštát
 kostel sv. Stanislava
 partyzánský bunkr
 Lechovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Šumperk
 Hoštejn
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Anny
 Šumvald
 kostel sv. Barbory
 Háj u Šumperka
 Obersko
 Gorazdův dům
 Řimice
 Burgstein
 Červená Lhota
 kaple
 vodní panský mlýn
 městské opevnění
 Střítež
 Muzeum baroka
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 kaple M. Jana Husa
 mariánský sloup
 Nové Zámky
 Neptunova kašna
 střelnice
 měšťanské domy
 Bílá Lhota
 radnice
 Šatlava
 arboretum
 muzeum U Vodní branky
 Bílá Lhota
 Rytířská síň
 Vikýřovice
 jeskyně Podkova
 Ruda nad Moravou
 Čertův most
 Rapotín
 Mrtvý muž
 panský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Želechovice
 Vranová Lhota
 Králova Hora
 Štíty
 Vraní Hora
 Rabštejn
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
 Pňovice
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Farní sbor ČCE v Hrabové
Hrabová č. 117
789 01 Zábřeh
Tel: 739 001 462, 732 733 158, 731 764 816 (prohlídky reg. muzea)
http://www.hrabova.cz/menu/62-farni-sbor-cce.html
hrabova@evangnet.cz, jan.hudec@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 11492
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama