Kostel ČCE byl postaven v l. 1923-1933. Ukázka moderní sakrální architektury ve stylu purismu. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí, součástí kostela je také byt faráře a hvězdárna. Od r. 2003 patří kostel mezi chráněné památky ČR. R. 2011 bylo v suterénu otevřeno regionální muzeum.
Hlavní obrázek místa
Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové
Pohled od jihozápadu, od silnice.
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Hrabová leží v bývalém okrese Šumperk, 8 km jihovýchodně od Zábřehu a 10 km severně od Mohelnice. Kostel Českobratrské církve evangelické se nachází u silnice č. 315 na kraji obce, po pravé straně při jízdě do obce Leština.
Pavel Vítek, 21.10. 2013
turistické

Regionální muzeum v kostele:

R. 2011 bylo v suterénu kostela otevřeno regionální muzeum, které provozuje obec. Obec má suterén pronajat na 10 let. V muzeu je v jedné části stálá expozice o historii a těžbě vápence na Vitošově i z historie Hrabové a okolních obcí. Expozice využívá dokumenty a předměty ze dvou výstav o historii, které se v obci konaly v posledních dvou letech. V druhé části muzea se expozice mění (např. ruční práce a výrobky občanů Hrabové). Muzeum je přístupné v návštěvní době nebo po předchozí dohodě, také v průběhu každoroční akce Noc kostelů.

E.H. podle http://sumpersky.denik.cz; http://www.hrabova.cz, 23.10. 2013

popis

Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové je chrámová stavba, postavená převážně skeletovou metodou. Je rozdělená do tří částí, řazených za sebou. V přízemí chrámové budovy se nachází menší sál s příslušenstvím, kancelář a byt faráře. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí. K němu vede monumentální vnější schodiště. Tato střední část je ukončena věží s kupolí krytou měděným plechem, která původně sloužila jako observatoř. Kostel je umístěn v rozlehlé zahradě se vstupní branou postavenou ze železobetonu ve 40. letech minulého století. Vybavení kostela je celkem skromné, pozoruhodný je strop z modřínového dřeva s lidovými motivy. Zvláštností kostela je vlastní hvězdárna. V době po dostavbě kostela se zde hvězdy opravdu pozorovaly. Dnes je uvažováno o obnovení provozu hvězdárny. Kupole hvězdárny vyvolává v krajině dojem majáku. Ve spolupráci s obcí Hrabová bylo v roce 2011 v suterénu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

historie

První písemná zpráva o obci Hrabová pochází z roku 1334. Roku 1923 vznikl v Hrabové sbor Českobratrské církve evangelické a téhož roku byl založen zdejší evangelický kostel. Za devět let byl vybudován ve stylu purismu podle návrhu architekta Oldřicha Lisky. Slavnostní bohoslužby k jeho otevření se konaly 15. října 1933. Stavba je ojedinělou ukázkou moderní monumentální sakrální architektury z první poloviny dvacátých let 20. století. O stavbu kostela se zasloužil evangelický farář Rudolf Šedý, který plánoval v suterénu kostela vybudovat veřejné lázně. Tento plán nebyl realizován, ale zůstal zde nevyužitý prostor o 120 m2, ve kterém po potřebných stavebních úpravách otevřela r. 2011 obec Hrabová regionální muzeum. Z dob založení kostela pochází dalekohled ve věži (farář Šedý učil místní mládež astronomii), vrchlík věže se dá také za pomoci technického zařízení otáčet. Obec plánuje tuto část kostela opravit a využívat…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hrabová

Místa v okolí

 Dubicko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Preisův mlýn
 kostel sv. Martina
 Brníčko
 Skalička
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Zábřeh
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Úsov
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Linharta
 Bradlo
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 Tři kameny
 městské opevnění
 Mohelnice
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 kašna Hygie
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Prokopa
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Podolí
 boží muka
 Nemilka
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Mírov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 kostel Všech svatých
 Moravičany
 kostel sv. Jiří
 pieta
 Bludov
 lázně Bludov
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Husův sbor
 kostel sv. Jiří
 Doubravice
 Líšnice (Leštnice)
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 radnice
 Žádlovice
 smírčí kříž
 kaple sv. Rodiny
 Třemešek
 rychta
 koželužna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Bludov
 Bludoveček
 Frankštát
 kostel sv. Stanislava
 partyzánský bunkr
 Lechovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Šumperk
 Hoštejn
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Anny
 Šumvald
 kostel sv. Barbory
 Háj u Šumperka
 Obersko
 Gorazdův dům
 Řimice
 Burgstein
 Červená Lhota
 kaple
 vodní panský mlýn
 městské opevnění
 pomník Josefa II.
 Střítež
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 Nové Zámky
 kašna s orlem
 kaple M. Jana Husa
 měšťanské domy
 Bílá Lhota
 radnice
 Neptunova kašna
 střelnice
 arboretum
 Šatlava
 Bílá Lhota
 muzeum U Vodní branky
 Rytířská síň
 Ruda nad Moravou
 Vikýřovice
 jeskyně Podkova
 Čertův most
 Rapotín
 Mrtvý muž
 panský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Želechovice
 Vranová Lhota
 Králova Hora
 Vraní Hora
 Štíty
 Rabštejn
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Václava
 Pňovice
Kontaktní informace
Farní sbor ČCE v Hrabové
Hrabová č. 117
789 01 Zábřeh
Tel: 739 001 462, 732 733 158, 731 764 816 (prohlídky reg. muzea)
http://www.hrabova.cz/menu/62-farni-sbor-cce.html
hrabova@evangnet.cz, jan.hudec@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 11492
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama