Kostel ČCE byl postaven v l. 1923-1933. Ukázka moderní sakrální architektury ve stylu purismu. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí, součástí kostela je také byt faráře a hvězdárna. Od r. 2003 patří kostel mezi chráněné památky ČR. R. 2011 bylo v suterénu otevřeno regionální muzeum.
Hlavní obrázek místa
Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové
Pohled od jihozápadu, od silnice.
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Hrabová leží v bývalém okrese Šumperk, 8 km jihovýchodně od Zábřehu a 10 km severně od Mohelnice. Kostel Českobratrské církve evangelické se nachází u silnice č. 315 na kraji obce, po pravé straně při jízdě do obce Leština.
Pavel Vítek, 21.10. 2013
turistické

Regionální muzeum v kostele:

R. 2011 bylo v suterénu kostela otevřeno regionální muzeum, které provozuje obec. Obec má suterén pronajat na 10 let. V muzeu je v jedné části stálá expozice o historii a těžbě vápence na Vitošově i z historie Hrabové a okolních obcí. Expozice využívá dokumenty a předměty ze dvou výstav o historii, které se v obci konaly v posledních dvou letech. V druhé části muzea se expozice mění (např. ruční práce a výrobky občanů Hrabové). Muzeum je přístupné v návštěvní době nebo po předchozí dohodě, také v průběhu každoroční akce Noc kostelů.

E.H. podle http://sumpersky.denik.cz; http://www.hrabova.cz, 23.10. 2013

popis

Kostel Českobratrské církve evangelické v Hrabové je chrámová stavba, postavená převážně skeletovou metodou. Je rozdělená do tří částí, řazených za sebou. V přízemí chrámové budovy se nachází menší sál s příslušenstvím, kancelář a byt faráře. Hlavní bohoslužebný prostor se nachází v 1. poschodí. K němu vede monumentální vnější schodiště. Tato střední část je ukončena věží s kupolí krytou měděným plechem, která původně sloužila jako observatoř. Kostel je umístěn v rozlehlé zahradě se vstupní branou postavenou ze železobetonu ve 40. letech minulého století. Vybavení kostela je celkem skromné, pozoruhodný je strop z modřínového dřeva s lidovými motivy. Zvláštností kostela je vlastní hvězdárna. V době po dostavbě kostela se zde hvězdy opravdu pozorovaly. Dnes je uvažováno o obnovení provozu hvězdárny. Kupole hvězdárny vyvolává v krajině dojem majáku. Ve spolupráci s obcí Hrabová bylo v roce 2011 v suterénu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

historie

První písemná zpráva o obci Hrabová pochází z roku 1334. Roku 1923 vznikl v Hrabové sbor Českobratrské církve evangelické a téhož roku byl založen zdejší evangelický kostel. Za devět let byl vybudován ve stylu purismu podle návrhu architekta Oldřicha Lisky. Slavnostní bohoslužby k jeho otevření se konaly 15. října 1933. Stavba je ojedinělou ukázkou moderní monumentální sakrální architektury z první poloviny dvacátých let 20. století. O stavbu kostela se zasloužil evangelický farář Rudolf Šedý, který plánoval v suterénu kostela vybudovat veřejné lázně. Tento plán nebyl realizován, ale zůstal zde nevyužitý prostor o 120 m2, ve kterém po potřebných stavebních úpravách otevřela r. 2011 obec Hrabová regionální muzeum. Z dob založení kostela pochází dalekohled ve věži (farář Šedý učil místní mládež astronomii), vrchlík věže se dá také za pomoci technického zařízení otáčet. Obec plánuje tuto část kostela opravit a využívat…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nockostelu.cz/?pg=373, http://www.rekreace.jannemec.com/tips/172.php, http://sumpersky.denik.cz a http://www.hrabova.cz, 21.10. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hrabová

Místa v okolí

 Dubicko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Preisův mlýn
 kostel sv. Martina
 Brníčko
 Skalička
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Úsov
 kostel sv. Matouše
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Linharta
 Bradlo
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 Tři kameny
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Mohelnice
 kaple sv. Rocha
 kašna Hygie
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Prokopa
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Podolí
 boží muka
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Mírov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 kostel Všech svatých
 Moravičany
 kostel sv. Jiří
 pieta
 Bludov
 lázně Bludov
 kostel sv. Jiří
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Husův sbor
 Doubravice
 Líšnice (Leštnice)
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 radnice
 Žádlovice
 smírčí kříž
 Třemešek
 kaple sv. Rodiny
 rychta
 koželužna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Bludov
 Bludoveček
 kostel sv. Stanislava
 Frankštát
 partyzánský bunkr
 Lechovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Šumperk
 nadhledna Háječek
 Hoštejn
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Anny
 Šumvald
 kostel sv. Barbory
 Háj u Šumperka
 Obersko
 Gorazdův dům
 Řimice
 Burgstein
 Chrám přátelství
 Červená Lhota
 kaple
 obelisk
 vodní panský mlýn
 městské opevnění
 pomník Josefa II.
 Střítež
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 Nové Zámky
 kašna s orlem
 kaple M. Jana Husa
 střelnice
 měšťanské domy
 Bílá Lhota
 radnice
 Nový Dvůr
 Neptunova kašna
 arboretum
 Šatlava
 Bílá Lhota
 muzeum U Vodní branky
 Rytířská síň
 Ruda nad Moravou
 Vikýřovice
 jeskyně Podkova
 Čertův most
 Mrtvý muž
 Rapotín
 panský mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Želechovice
 Vranová Lhota
 Králova Hora
 Vraní Hora
 Štíty
 Rabštejn
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Václava
 Pňovice
Kontaktní informace
Farní sbor ČCE v Hrabové
Hrabová č. 117
789 01 Zábřeh
Tel: 739 001 462, 732 733 158, 731 764 816 (prohlídky reg. muzea)
http://www.hrabova.cz/menu/62-farni-sbor-cce.html
hrabova@evangnet.cz, jan.hudec@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 11492
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama