Barokní kaple byla údajně postavena r. 1718, presbytář byl přistavěn r. 1913. V závěru kněžiště je pilíř s kamenným sousoším Piety, dat. r. 1703. Průčelí zdobí volutový štít, v jehož nice je dřevěná socha Madony (práce lidového řezbáře, kolem r. 1800). Kříž u kaple byl vytvořen r. 1797.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Drobná barokní plochostropá stavba s lodí obdélného půdorysu se zaoblenými rohy, s odsazeným, segmentově ukončeným presbytářem a s hranolovitým vstupním útvarem, nad nímž se zvedá dřevěná oplechovaná zvonice. Průčelí je završeno volutovým štítem, v jehož nice je dřevěná socha Madony s dítětem, která je dílem lidového řezbáře někdy z období kolem roku 1800 (dle gotické předlohy z pol. 14. stol.). Kříž u kaple s korpusem Krista a reliéfem sv. Jana na podstavci je datován r. 1797.
E.H. podle B. Samek a spol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 21.11. 2013
historie

Barokní kaple byla údajně postavena roku 1718, presbytář byl přistavěn roku 1913. Do závěru kněžiště je začleněn pilíř datovaný r. 1703, který nese kamenné sousoší Piety.

E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 21.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Bušín

Místa v okolí

 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 nadhledna Háječek
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
 Bohdíkov
 Štíty
 lázně Bludov
 Háj u Šumperka
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
 Bludov
 kaple sv. Rocha
 partyzánský bunkr
 Křížová hora
 kostel sv. Matouše
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 kostel sv. Matouše
 Geschaderův dům
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 rychta
 stará radnice
 Zábřeh
 Reichlova chata
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Třemešek
 Skalička
 Švédské šance
 Rapotín
 Vikýřovice
 rychta
 Vikýřovice
 muzeum celnictví
 Výprachtice
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Brníčko
 Suchý vrch
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Vojenské muzeum
 Frankštát
 Strážník
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Tatenice
 ruční papírna
 Kalvárie
 Pleče
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Isidora
Kontaktní informace
farnost Ruda nad Moravou
9. května 55
78963 Ruda nad Moravou
Tel: 733 755 848
http://www.farnost-ruda.wbs.cz/
farudanm@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11361
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama