panský dvůr Doubravice

Doubravský panský dvůr, Doubravský poplužní dvůr
Hospodářský dvůr v zaniklé vsi Doubravice doložen od r. 1454 jako součást panství Ruda nad Moravou, v 17. stol. upraven na čtyřkřídlý objekt. Za 1. světové války zajatecký tábor, poté byty pro papírenské dělníky. Nyní převážně v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dvůr z jihovýchodu.
© František Sternberg, 11/2017
První písemná zmínka o poplužním dvoře v Doubravici je z roku 1386. Poblíž dvora existovala vesnice Doubravice, která postupem času zanikla. Nacházela se na severním okraji katastrálního území Olšany u Šumperka při silnici II/369 do Rudy nad Moravou. V 17. století vznikl čtyřkřídlý uzavřený dvůr, který za 1. světové války sloužil k ubytováni italských a ruských zajatců a pak se proměnil na byty pro dělníky z blízkých papíren. Nyní jsou jeho objekty v soukromém vlastnictví.
František Sternberg, 27.11. 2017
popis

Panský dvůr Doubravice nebo také jinak Doubravský panský dvůr je bývalý hospodářský dvůr nalézající se v obci Olšany u Šumperka. Původně se jednalo o čtyři budovy rozložené do čtverce s velkým nádvořím. Byly zde stáje pro koně, hovězí dobytek a budovy pro ovce. Nacházelo se zde obydlí pro šafáře s bývalou šatlavou. Dvůr je již poprvé písemně zmíněn v roce 1386, kdy patřil Bolíkovi (Boleslavovi) z Olšan. V té době zde vznikla pravděpodobně jako součást dvoru také tvrz a to pro ubytování příslušníku rodu z Olšan, tohle potvrzují i archeologické nálezy již z konce 13. století. Tvrz se s velkou pravděpodobností nacházela v oblastí pozdějšího obydlí správce, neboť zde existují části středověkého zdiva. Samotný dvůr byl do dnešní podoby ve své hmotě přestaven kolem roku 1612 a to Bernardem z Žerotína. Vzniklo zde obydlí pro správce dvoru, maštale, sýpka a kravín s ovčínem. V obydlí správce…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

historie

Panský dvůr Doubravice nebo také Doubravský dvůr se nachází na okraji obce Olšany u Šumperka blízko cesty směrem na Rudu nad Moravou. Jedná se o soubor bývalých hospodářských budov spadajících pod zámek Ruda nad Moravou. První písemná zmínka je z roku 1386, kdy dvůr je majetkem Bolíka z Olšan. V Olšanech tehdy existují dvory dva, první je majetkem kláštera v Klášterci a druhý (Doubravský) je majetkem již zmíněného Bolíka z Olšan. Poslední příslušníci rodu z Olšan, která žila na dvoře, byla Anna z Olšan. Ta zde žila se svým manželem Ondřejem Divišem z Bludova kolem roku 1405. Na základě archeologického průzkumu můžeme pravděpodobně vznik kamenné stavby v oblasti dvoru posunout do předkolonizačního období a to do první poloviny 13. století, což nám potvrzuje i samotný název Doubravice. V té době zde pravděpodobně stával dvůr s kamennou tvrzí. Postupem času dvůr procházel stavebním vývojem. Dnešní tvar…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Olšany

Místa v okolí

 Ruda nad Moravou
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Leonarda
 lázně Bludov
 Bohdíkov
 Králova Hora
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
 Bludov
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 partyzánský bunkr
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Třemešek
 rychta
 Nemile
 Rapotín
 Křížová hora
 kaple sv. Václava
 Vikýřovice
 Nemilka
 Vikýřovice
 rychta
 Skalička
 Brníčko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Matouše
 Hoštejn
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Reichlova chata
 Frankštát
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 Burgstein
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Pleče
 Tatenice
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Tři kameny
 Bradlo
Kontaktní informace
sternberg.f@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13711
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama