panský dvůr Doubravice

Doubravský panský dvůr, Doubravský poplužní dvůr
Hospodářský dvůr v zaniklé vsi Doubravice doložen od r. 1454 jako součást panství Ruda nad Moravou, v 17. stol. upraven na čtyřkřídlý objekt. Za 1. světové války zajatecký tábor, poté byty pro papírenské dělníky. Nyní převážně v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dvůr z jihovýchodu.
© František Sternberg, 11/2017
První písemná zmínka o poplužním dvoře v Doubravici je z roku 1386. Poblíž dvora existovala vesnice Doubravice, která postupem času zanikla. Nacházela se na severním okraji katastrálního území Olšany u Šumperka při silnici II/369 do Rudy nad Moravou. V 17. století vznikl čtyřkřídlý uzavřený dvůr, který za 1. světové války sloužil k ubytováni italských a ruských zajatců a pak se proměnil na byty pro dělníky z blízkých papíren. Nyní jsou jeho objekty v soukromém vlastnictví.
František Sternberg, 27.11. 2017
popis

Panský dvůr Doubravice nebo také jinak Doubravský panský dvůr je bývalý hospodářský dvůr nalézající se v obci Olšany u Šumperka. Původně se jednalo o čtyři budovy rozložené do čtverce s velkým nádvořím. Byly zde stáje pro koně, hovězí dobytek a budovy pro ovce. Nacházelo se zde obydlí pro šafáře s bývalou šatlavou. Dvůr je již poprvé písemně zmíněn v roce 1386, kdy patřil Bolíkovi (Boleslavovi) z Olšan. V té době zde vznikla pravděpodobně jako součást dvoru také tvrz a to pro ubytování příslušníku rodu z Olšan, tohle potvrzují i archeologické nálezy již z konce 13. století. Tvrz se s velkou pravděpodobností nacházela v oblastí pozdějšího obydlí správce, neboť zde existují části středověkého zdiva. Samotný dvůr byl do dnešní podoby ve své hmotě přestaven kolem roku 1612 a to Bernardem z Žerotína. Vzniklo zde obydlí pro správce dvoru, maštale, sýpka a kravín s ovčínem. V obydlí správce…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

historie

Panský dvůr Doubravice nebo také Doubravský dvůr se nachází na okraji obce Olšany u Šumperka blízko cesty směrem na Rudu nad Moravou. Jedná se o soubor bývalých hospodářských budov spadajících pod zámek Ruda nad Moravou. První písemná zmínka je z roku 1386, kdy dvůr je majetkem Bolíka z Olšan. V Olšanech tehdy existují dvory dva, první je majetkem kláštera v Klášterci a druhý (Doubravský) je majetkem již zmíněného Bolíka z Olšan. Poslední příslušníci rodu z Olšan, která žila na dvoře, byla Anna z Olšan. Ta zde žila se svým manželem Ondřejem Divišem z Bludova kolem roku 1405. Na základě archeologického průzkumu můžeme pravděpodobně vznik kamenné stavby v oblasti dvoru posunout do předkolonizačního období a to do první poloviny 13. století, což nám potvrzuje i samotný název Doubravice. V té době zde pravděpodobně stával dvůr s kamennou tvrzí. Postupem času dvůr procházel stavebním vývojem. Dnešní tvar…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Olšany

Místa v okolí

 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 lázně Bludov
 Bohdíkov
 Králova Hora
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
 Bludov
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 partyzánský bunkr
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Třemešek
 rychta
 Nemile
 Rapotín
 Křížová hora
 kaple sv. Václava
 Vikýřovice
 Nemilka
 Vikýřovice
 rychta
 Skalička
 Brníčko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Matouše
 Hoštejn
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Reichlova chata
 Frankštát
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 Burgstein
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Pleče
 Tatenice
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Tři kameny
 Bradlo
Kontaktní informace
sternberg.f@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13711
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama