panský dvůr Doubravice

Doubravský panský dvůr, Doubravský poplužní dvůr
Hospodářský dvůr v zaniklé vsi Doubravice doložen od r. 1454 jako součást panství Ruda nad Moravou, v 17. stol. upraven na čtyřkřídlý objekt. Za 1. světové války zajatecký tábor, poté byty pro papírenské dělníky. Nyní převážně v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dvůr z jihovýchodu.
© František Sternberg, 11/2017
První písemná zmínka o poplužním dvoře v Doubravici je z roku 1386. Poblíž dvora existovala vesnice Doubravice, která postupem času zanikla. Nacházela se na severním okraji katastrálního území Olšany u Šumperka při silnici II/369 do Rudy nad Moravou. V 17. století vznikl čtyřkřídlý uzavřený dvůr, který za 1. světové války sloužil k ubytováni italských a ruských zajatců a pak se proměnil na byty pro dělníky z blízkých papíren. Nyní jsou jeho objekty v soukromém vlastnictví.
František Sternberg, 27.11. 2017
popis

Panský dvůr Doubravice nebo také jinak Doubravský panský dvůr je bývalý hospodářský dvůr nalézající se v obci Olšany u Šumperka. Původně se jednalo o čtyři budovy rozložené do čtverce s velkým nádvořím. Byly zde stáje pro koně, hovězí dobytek a budovy pro ovce. Nacházelo se zde obydlí pro šafáře s bývalou šatlavou. Dvůr je již poprvé písemně zmíněn v roce 1386, kdy patřil Bolíkovi (Boleslavovi) z Olšan. V té době zde vznikla pravděpodobně jako součást dvoru také tvrz a to pro ubytování příslušníku rodu z Olšan, tohle potvrzují i archeologické nálezy již z konce 13. století. Tvrz se s velkou pravděpodobností nacházela v oblastí pozdějšího obydlí správce, neboť zde existují části středověkého zdiva. Samotný dvůr byl do dnešní podoby ve své hmotě přestaven kolem roku 1612 a to Bernardem z Žerotína. Vzniklo zde obydlí pro správce dvoru, maštale, sýpka a kravín s ovčínem. V obydlí správce…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

historie

Panský dvůr Doubravice nebo také Doubravský dvůr se nachází na okraji obce Olšany u Šumperka blízko cesty směrem na Rudu nad Moravou. Jedná se o soubor bývalých hospodářských budov spadajících pod zámek Ruda nad Moravou. První písemná zmínka je z roku 1386, kdy dvůr je majetkem Bolíka z Olšan. V Olšanech tehdy existují dvory dva, první je majetkem kláštera v Klášterci a druhý (Doubravský) je majetkem již zmíněného Bolíka z Olšan. Poslední příslušníci rodu z Olšan, která žila na dvoře, byla Anna z Olšan. Ta zde žila se svým manželem Ondřejem Divišem z Bludova kolem roku 1405. Na základě archeologického průzkumu můžeme pravděpodobně vznik kamenné stavby v oblasti dvoru posunout do předkolonizačního období a to do první poloviny 13. století, což nám potvrzuje i samotný název Doubravice. V té době zde pravděpodobně stával dvůr s kamennou tvrzí. Postupem času dvůr procházel stavebním vývojem. Dnešní tvar…  číst dále

František Sternberg, 13.11. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Olšany

Místa v okolí

 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 lázně Bludov
 Bohdíkov
 Králova Hora
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
 Bludov
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 partyzánský bunkr
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Třemešek
 rychta
 Nemile
 Rapotín
 Křížová hora
 kaple sv. Václava
 Vikýřovice
 Nemilka
 Vikýřovice
 rychta
 Skalička
 Brníčko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Matouše
 Hoštejn
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Reichlova chata
 Frankštát
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 Burgstein
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Pleče
 Tatenice
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Tři kameny
 Bradlo
Kontaktní informace
sternberg.f@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13711
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama