Novogotický kostel byl postaven na místě staršího dřevěného kostela z r. 1524. Nový kostel byl postaven r. 1874 dle návrhu ing. Eduarda Rittera. Ve věži visí zvony od známé zvonařky Laetitie Dytrychové. R. 1997 kostel poničila povodeň, r. 2000 celkově opraven. Od r. 2006 chráněná památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Novogotický kostel je trojlodní bazilikou, střední loď je vyšší, než obě boční. Kostel kolem dokola podpírají odstupněné pilíře. Věž (50 m) se špičatou střechou má čtvercový základ, ve věži visí dva zvony o váze 900 a 450 kg, které ulila po r. 1945 známá zvonařka Laetitie Dytrychová z Brodku u Přerova. Varhany byly vyrobeny r. 1873 krnovskou firmou Rieger Orgelbau, jmenovitě Franzem Riegerem a jeho bratrem Ottou. Ti společně vyrobili tyto varhany, původně pro Světovou výstavu ve Vídni. Roku 1874 byly instalovány v rapotínském kostele. Kostelní okna jsou vyzdobena malbami.
E.H. podle http://www.nockostelu.cz/?pg=199; http://cs.wikipedia.org, 20.11. 2013
historie

Obec Rapotín se prvně zmiňuje roku 1391 a již v této době byl v obci kostel s farou. Roku 1524 byl v obci postaven dřevěný kostel. Na jeho místě byl roku 1874 postaven současný zděný kostel Nanebevzetí Panny Marie v novogotickém stylu. Kostel byl postaven podle plánů ing. Eduarda Rittera, rytíře z Ettmayeru. Roku 1874 byly v kostele instalovány varhany, které r. 1873 vyrobili pro Světovou výstavu ve Vídni v krnovské varhanářské firmě Rieger Orgelbau. Ve věži visí dva zvony, které byly pořízeny po válce knězem P. Juliem Žavkem za velkého přispění farníků. Zvony ulila zvonařka Laetitie Dytrychová ze známé rodinné zvonařské dílny z Brodku u Přerova. Roku 1997 postihla obec povodeň, která poničila zejména podlahy kostela. Proto r. 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela. Kostel patří od roku 2006 mezi chráněné nemovité památky ČR - vč. sloupu se sochou Panny Marie a kříže s podstavcem. V kostele se mimo pravidelných…  číst dále

E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.nockostelu.cz/?pg=199, 20.11. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Rapotín

Místa v okolí

 Vikýřovice
 Rapotín
 Vikýřovice
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 radnice
 Šumperk
 Sobotín
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Třemešek
 Frankštát
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Mrtvý muž
 Bludov
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Prokopa
 lázně Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Rabštejn
 Pleče
 Ztracené kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Brníčko
 Zelené kameny
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Matouše
 rychta
 Jelení studánka
 kostel sv. Jiří
 Františkova myslivna
 Alfrédova chata
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Linharta
 Tři kameny
 kaple sv. Václava
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 Červenohorské sedlo
 Skalička
 kostel sv. Václava
 chata Švýcárna
 Rešov
 Vysoký vodopád
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Křížový vrch
 Nemilka
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rapotín (děkanát Šumperk)
Družstevní 122
78814 Rapotín
Tel: (+420) 583 213 747, 731 402 146 (děkan P. S. Sulowski)
farapotin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama