Novogotický kostel byl postaven na místě staršího dřevěného kostela z r. 1524. Nový kostel byl postaven r. 1874 dle návrhu ing. Eduarda Rittera. Ve věži visí zvony od známé zvonařky Laetitie Dytrychové. R. 1997 kostel poničila povodeň, r. 2000 celkově opraven. Od r. 2006 chráněná památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Novogotický kostel je trojlodní bazilikou, střední loď je vyšší, než obě boční. Kostel kolem dokola podpírají odstupněné pilíře. Věž (50 m) se špičatou střechou má čtvercový základ, ve věži visí dva zvony o váze 900 a 450 kg, které ulila po r. 1945 známá zvonařka Laetitie Dytrychová z Brodku u Přerova. Varhany byly vyrobeny r. 1873 krnovskou firmou Rieger Orgelbau, jmenovitě Franzem Riegerem a jeho bratrem Ottou. Ti společně vyrobili tyto varhany, původně pro Světovou výstavu ve Vídni. Roku 1874 byly instalovány v rapotínském kostele. Kostelní okna jsou vyzdobena malbami.
E.H. podle http://www.nockostelu.cz/?pg=199; http://cs.wikipedia.org, 20.11. 2013
historie

Obec Rapotín se prvně zmiňuje roku 1391 a již v této době byl v obci kostel s farou. Roku 1524 byl v obci postaven dřevěný kostel. Na jeho místě byl roku 1874 postaven současný zděný kostel Nanebevzetí Panny Marie v novogotickém stylu. Kostel byl postaven podle plánů ing. Eduarda Rittera, rytíře z Ettmayeru. Roku 1874 byly v kostele instalovány varhany, které r. 1873 vyrobili pro Světovou výstavu ve Vídni v krnovské varhanářské firmě Rieger Orgelbau. Ve věži visí dva zvony, které byly pořízeny po válce knězem P. Juliem Žavkem za velkého přispění farníků. Zvony ulila zvonařka Laetitie Dytrychová ze známé rodinné zvonařské dílny z Brodku u Přerova. Roku 1997 postihla obec povodeň, která poničila zejména podlahy kostela. Proto r. 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela. Kostel patří od roku 2006 mezi chráněné nemovité památky ČR - vč. sloupu se sochou Panny Marie a kříže s podstavcem. V kostele se mimo pravidelných…  číst dále

E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.nockostelu.cz/?pg=199, 20.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Rapotín

Místa v okolí

 Vikýřovice
 Rapotín
 Vikýřovice
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 radnice
 Šumperk
 Sobotín
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Třemešek
 Frankštát
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Mrtvý muž
 Bludov
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kaple sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 lázně Bludov
 Ruda nad Moravou
 Rabštejn
 Pleče
 Ztracené kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Brníčko
 Zelené kameny
 kostel sv. Matouše
 rychta
 Jelení studánka
 kostel sv. Jiří
 Alfrédova chata
 Františkova myslivna
 kostel sv. Linharta
 Tři kameny
 kaple sv. Václava
 Dům Pod podloubím
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 Červenohorské sedlo
 Skalička
 kostel sv. Václava
 chata Švýcárna
 Rešov
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Křížový vrch
 Nemilka
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rapotín (děkanát Šumperk)
Družstevní 122
78814 Rapotín
Tel: (+420) 583 213 747, 731 402 146 (děkan P. S. Sulowski)
farapotin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama