Novogotický kostel byl postaven na místě staršího dřevěného kostela z r. 1524. Nový kostel byl postaven r. 1874 dle návrhu ing. Eduarda Rittera. Ve věži visí zvony od známé zvonařky Laetitie Dytrychové. R. 1997 kostel poničila povodeň, r. 2000 celkově opraven. Od r. 2006 chráněná památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Novogotický kostel je trojlodní bazilikou, střední loď je vyšší, než obě boční. Kostel kolem dokola podpírají odstupněné pilíře. Věž (50 m) se špičatou střechou má čtvercový základ, ve věži visí dva zvony o váze 900 a 450 kg, které ulila po r. 1945 známá zvonařka Laetitie Dytrychová z Brodku u Přerova. Varhany byly vyrobeny r. 1873 krnovskou firmou Rieger Orgelbau, jmenovitě Franzem Riegerem a jeho bratrem Ottou. Ti společně vyrobili tyto varhany, původně pro Světovou výstavu ve Vídni. Roku 1874 byly instalovány v rapotínském kostele. Kostelní okna jsou vyzdobena malbami.
E.H. podle http://www.nockostelu.cz/?pg=199; http://cs.wikipedia.org, 20.11. 2013
historie

Obec Rapotín se prvně zmiňuje roku 1391 a již v této době byl v obci kostel s farou. Roku 1524 byl v obci postaven dřevěný kostel. Na jeho místě byl roku 1874 postaven současný zděný kostel Nanebevzetí Panny Marie v novogotickém stylu. Kostel byl postaven podle plánů ing. Eduarda Rittera, rytíře z Ettmayeru. Roku 1874 byly v kostele instalovány varhany, které r. 1873 vyrobili pro Světovou výstavu ve Vídni v krnovské varhanářské firmě Rieger Orgelbau. Ve věži visí dva zvony, které byly pořízeny po válce knězem P. Juliem Žavkem za velkého přispění farníků. Zvony ulila zvonařka Laetitie Dytrychová ze známé rodinné zvonařské dílny z Brodku u Přerova. Roku 1997 postihla obec povodeň, která poničila zejména podlahy kostela. Proto r. 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela. Kostel patří od roku 2006 mezi chráněné nemovité památky ČR - vč. sloupu se sochou Panny Marie a kříže s podstavcem. V kostele se mimo pravidelných…  číst dále

E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.nockostelu.cz/?pg=199, 20.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Rapotín

Místa v okolí

 Vikýřovice
 Rapotín
 Vikýřovice
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 radnice
 Šumperk
 Sobotín
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Třemešek
 Frankštát
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Bludov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Prokopa
 lázně Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Rabštejn
 Pleče
 Ztracené kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Brníčko
 Zelené kameny
 kostel sv. Matouše
 rychta
 Jelení studánka
 kostel sv. Jiří
 Františkova myslivna
 Alfrédova chata
 kostel sv. Linharta
 Tři kameny
 kaple sv. Václava
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 Červenohorské sedlo
 Skalička
 kostel sv. Václava
 chata Švýcárna
 Rešov
 Vysoký vodopád
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Křížový vrch
 Nemilka
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rapotín (děkanát Šumperk)
Družstevní 122
78814 Rapotín
Tel: (+420) 583 213 747, 731 402 146 (děkan P. S. Sulowski)
farapotin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama