Pozdně renesanční čtyřkřídlý patrový zámek nechal postavit r. 1610 Bernard ze Žerotína. Po Bílé hoře jej získali Lichtenštejnové a sloužil jen jako sídlo hospodářské správy. V 19. st. byly přistavěny empírové hospodářské budovy. R.1926 byl zestátněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Téměř na začátku obce ve směru od Olšan, po pravé straně silnice, je již z dálky dobře vidět renesanční zámek z počátku 17. stol. Jedná se o jednopatrovou čtyřkřídlou budovu spjatou s rodem pánů ze Žerotína.
4.6. 2005
historie

Od r. 1310, kdy se Ruda objevuje v pramenech poprvé, byl její soud úzce spjat s osudy zábřežského panství, které takřka po celé 14. století náleželo pánům ze Šternberka, v 15. století Kravařům a Tunklům a od počátku 16. století pánům z Boskovic. Teprve v r. 1596 poručníci Ladislava velena ze Žerotína, hlavního dědice boskovického majetku po smrti jeho strýce Jana z Boskovic, chtějíce zahránit aspoň podstatnou část zadluženého obrovského zábřežského dominia, prodali Velenovu vzdálenému příbuznému Janu mladšímu ze Žerotína, pánu na Velkých Losincáh, jeho severní část s Rudou a dalšími 15 vesnicemi, od Bílé Vody až po Olšany. Jan mladší hned přenechal tento majetek svému synu Bernardovi, který se tak stal prvním majitelem nového severomoravského panství. Bernard ze Žerotína si zvolil Rudu za své dílo a přistoupil tu po r. 1600 k vybudování vlastního renesančního zámku (byl postaven na haldách strusky z někdejších…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, Svoboda, Praha 1983, 3.6. 2005

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Ruda nad Moravou

Místa v okolí

 Bohdíkov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 kostel sv. Leonarda
 Bludov
 Králova Hora
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Linharta
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Třemešek
 Rapotín
 Mlýnický dvůr
 Vikýřovice
 partyzánský bunkr
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel Všech svatých
 rychta
 Nemile
 Brníčko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Skalička
 Nemilka
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Strážník
 kaple sv. Václava
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 Reichlova chata
 kostel sv. Mikuláše
 Burgstein
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 Maršíkov
 Pleče
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Sobotín
 kostel sv. Martina
 Tatenice
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 3213
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama