Pozdně renesanční čtyřkřídlý patrový zámek nechal postavit r. 1610 Bernard ze Žerotína. Po Bílé hoře jej získali Lichtenštejnové a sloužil jen jako sídlo hospodářské správy. V 19. st. byly přistavěny empírové hospodářské budovy. R.1926 byl zestátněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Téměř na začátku obce ve směru od Olšan, po pravé straně silnice, je již z dálky dobře vidět renesanční zámek z počátku 17. stol. Jedná se o jednopatrovou čtyřkřídlou budovu spjatou s rodem pánů ze Žerotína.
4.6. 2005
historie

Od r. 1310, kdy se Ruda objevuje v pramenech poprvé, byl její soud úzce spjat s osudy zábřežského panství, které takřka po celé 14. století náleželo pánům ze Šternberka, v 15. století Kravařům a Tunklům a od počátku 16. století pánům z Boskovic. Teprve v r. 1596 poručníci Ladislava velena ze Žerotína, hlavního dědice boskovického majetku po smrti jeho strýce Jana z Boskovic, chtějíce zahránit aspoň podstatnou část zadluženého obrovského zábřežského dominia, prodali Velenovu vzdálenému příbuznému Janu mladšímu ze Žerotína, pánu na Velkých Losincáh, jeho severní část s Rudou a dalšími 15 vesnicemi, od Bílé Vody až po Olšany. Jan mladší hned přenechal tento majetek svému synu Bernardovi, který se tak stal prvním majitelem nového severomoravského panství. Bernard ze Žerotína si zvolil Rudu za své dílo a přistoupil tu po r. 1600 k vybudování vlastního renesančního zámku (byl postaven na haldách strusky z někdejších…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, Svoboda, Praha 1983, 3.6. 2005

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Ruda nad Moravou

Místa v okolí

 Bohdíkov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 kostel sv. Leonarda
 Bludov
 Králova Hora
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Linharta
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Třemešek
 Rapotín
 Mlýnický dvůr
 Vikýřovice
 partyzánský bunkr
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel Všech svatých
 rychta
 Nemile
 Brníčko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Skalička
 Nemilka
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Strážník
 kaple sv. Václava
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 Reichlova chata
 kostel sv. Mikuláše
 Burgstein
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 Maršíkov
 Pleče
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Sobotín
 kostel sv. Martina
 Tatenice
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 3213
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama