Pozdně renesanční čtyřkřídlý patrový zámek nechal postavit r. 1610 Bernard ze Žerotína. Po Bílé hoře jej získali Lichtenštejnové a sloužil jen jako sídlo hospodářské správy. V 19. st. byly přistavěny empírové hospodářské budovy. R.1926 byl zestátněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Téměř na začátku obce ve směru od Olšan, po pravé straně silnice, je již z dálky dobře vidět renesanční zámek z počátku 17. stol. Jedná se o jednopatrovou čtyřkřídlou budovu spjatou s rodem pánů ze Žerotína.
4.6. 2005
historie

Od r. 1310, kdy se Ruda objevuje v pramenech poprvé, byl její soud úzce spjat s osudy zábřežského panství, které takřka po celé 14. století náleželo pánům ze Šternberka, v 15. století Kravařům a Tunklům a od počátku 16. století pánům z Boskovic. Teprve v r. 1596 poručníci Ladislava velena ze Žerotína, hlavního dědice boskovického majetku po smrti jeho strýce Jana z Boskovic, chtějíce zahránit aspoň podstatnou část zadluženého obrovského zábřežského dominia, prodali Velenovu vzdálenému příbuznému Janu mladšímu ze Žerotína, pánu na Velkých Losincáh, jeho severní část s Rudou a dalšími 15 vesnicemi, od Bílé Vody až po Olšany. Jan mladší hned přenechal tento majetek svému synu Bernardovi, který se tak stal prvním majitelem nového severomoravského panství. Bernard ze Žerotína si zvolil Rudu za své dílo a přistoupil tu po r. 1600 k vybudování vlastního renesančního zámku (byl postaven na haldách strusky z někdejších…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, Svoboda, Praha 1983, 3.6. 2005

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Ruda nad Moravou

Místa v okolí

 Bohdíkov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 nadhledna Háječek
 Bludoveček
 kostel sv. Leonarda
 Bludov
 Králova Hora
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Linharta
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Třemešek
 Rapotín
 Mlýnický dvůr
 Vikýřovice
 partyzánský bunkr
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel Všech svatých
 rychta
 Nemile
 Brníčko
 kaple sv. Václava
 rychta
 Skalička
 Nemilka
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Strážník
 kaple sv. Václava
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Kalvárie
 Reichlova chata
 kostel sv. Mikuláše
 Burgstein
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Švédské šance
 kostel sv. Stanislava
 Maršíkov
 Pleče
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Sobotín
 kostel sv. Martina
 Tatenice
 kostel sv. Isidora
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 3213
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama