Kostel sv. Martina v Rohli stojí na místě vyhořelého dřevěného kostelíka od roku 1803 a je veden jako kulturní památka. V barokní skříni z roku 1869 se nacházejí varhany bratří Braunerů z Uničova montované v letech 1900–1910
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Rohli
© Jaroslav Šefčík, 04/2009

Obec Rohle

Rohle je sice uváděna v dochovaných pramenech až k roku 1356, ale protože již tehdy tvořila v rámci dubického panství přirozené středisko tzv. Zálesí a byl tu kostel, došlo k založení určitě dříve. První zmínky jsou kolem roku 1290. V držení vsi nebo jejích částí, se vystřídalo postupně mnoho majitelů. Jeden díl patřil hned od počátku k Zábřehu a druhý se dostal brzy k nedalekému hradu Brníčko. Bylo jen otázkou času, kdy dojde ke spojení pod jedním pánem, a tím se stal někdy před rokem 1447 známý rod Tunklů. Tehdy se Rohle dostala definitivně k zábřežskému panství, u něhož pak zůstala až do roku 1848. Již v 16. století patřila Rohle k největším vsím na Zábřežsku. Za třicetileté války byly kolem vesnice vybudovány obranné šance, takže lze předpokládat, že zdejší poddaní byli uchráněni některých vlivů války. Obec se v následujícím období do značné míry poněmčila. Po roce 1848 se obec stala součástí zábřežského soudního a politického okresu. Vzhledem k menší úrodnosti zdejší půdy se část usedlíků zabývala domáckým tkalcovstvím, z něhož se v některých případech ve 20. století vyvinuly malé tkalcovské závody. Působilo zde i několik dalších dílen a jiných živností, např. pil. Největší vliv však v té době získala továrna na drátěná pletiva v sousední obci Kamenná. K Rohli byly v roce 1976 administrativně připojeny sousední obce Janoslavice a Nedvězí, čímž vzniklo administrativní území o rozloze 1856 hektarů.
Jaroslav Šefčík ( OÚ Rohle ), 9.4. 2009
historie

Kostel sv. Matrina

K chráněným památkám v Rohli patří zejména zdejší farní kostel sv. Martina, který byl postaven v ranně empírovém slohu v letech 1802–1803. Ke kostelu patří sousoší a kříž Kalvárie (1808) a socha sv. Floriána (první třetina 19. století). Kostel je vymalován dle původních šablon v Maurském stylu. V letech 1797–1862 zde na farnosti působil reverend P. František Letfus, který byl na svou vlastní žádost pohřben pod chodníkem u vstupu do kostela. Z dalších památek je třeba upozornit na bývalý kupecký dům (čp. 6) s podloubím z první třetiny 19. století, na nedaleko stojící sochu sv. Jana Nepomuckého (1833) a sloup se sousoším Nejsv. Trojice (1835) a pohostinství čp. 65.

Jaroslav Šefčík (OÚ Rohle, p. Kutálek), 14.4. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Tři kameny
 Bradlo
 Preisův mlýn
 Brníčko
 Dubicko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 rychta
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Třemešek
 Skalička
 kaple sv. Linharta
 Burgstein
 morový sloup
 Dům Pod podloubím
 Zábřeh
 empírová kašna
 stará radnice
 Bludov
 kaple sv. Marka
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 Zámeček
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 Mrtvý muž
 městské opevnění
 Mohelnice
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 kašna Hygie
 lázně Bludov
 kostel sv. Jiří
 Křížový vrch
 kaple sv. Šebestiána
 Moravičany
 Bludoveček
 Šumperk
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Geschaderův dům
 Bludov
 mariánský sloup
 radnice
 pomník Josefa II.
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 střelnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 Svatojánský most
 mariánský sloup
 radnice
 měšťanské domy
 Šatlava
 Nemile
 kaple sv. Václava
 muzeum U Vodní branky
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 Podolí
 Vikýřovice
 smírčí kříž
 Nemilka
 kaple sv. Josefa
 pieta
 Dlouhá Loučka
 Rapotín
 Háj u Šumperka
 boží muka
 Dlouhá Loučka
 Rabštejn
 Husův sbor
 Vikýřovice
 kostel sv. Prokopa
 Fialův mlýn
 radnice
 Rešov
 Mírov
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Rešovské vodopády
 židovský hřbitov
 koželužna
 Žádlovice
 kaple sv. Rodiny
 Želechovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 Líšnice (Leštnice)
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 arboretum
 kostel sv. Václava
 Lechovice
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Vavřince
 Obersko
 kaple M. Jana Husa
 Střítež
 kaple sv. Marty
 Žerotín
Kontaktní informace
Tel: 583 254 026 p. Kutálek
http://www.obecrohle.cz/index.php?nid=5239&lid=CZ&oid=715147
Základní informace místa
ID místa: 7664
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama