Klášter s kostelem postavili dominikáni r. 1293. R. 1513 vyhořel, obnoven za přispění Petra ze Žerotína. R. 1553 mniši vyhnáni protestanty do r. 1623. R. 1669 klášter opět vyhořel, barokně obnoven. Za josefínských reforem r. 1784 klášter zrušen, poté kasárna a zdrav. škola. Kostel zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
pohled od ulice
© Martin Tlach, 05/2013

Prohlídky kostela součástí prohlídkových okruhů městem:

Budovy někdejšího kláštera jsou sídlem Střední zdravotnické školy Šumperk (http://www.szssumperk.cz). Prohlídka kostela Zvěstování Panny Marie je pevnou součástí prohlídkových okruhů s průvodcem. Procházkové okruhy se konají v období červen–zaří, denně, a začínají každou lichou hodinu. Vstupenky se kupují na stanovišti průvodců – v suterénu budovy radnice na náměstí Míru (boční vchod je ze strany morového sloupu). Poslední prohlídka začíná dvě hodiny před koncem otevírací doby. Kostel je možné si krátkodobě pronajmout ke konání kulturních a společenských akcí.
E.H. podle http://www.infosumperk.cz, 12.9. 2013
historie

Dominikánský klášter s kostelem Zvěstování Panně Marii byl podle klášterní kroniky založen r. 1293 vyšehradským proboštem a pozdějším olomouckým biskupem Janem Holým. Původně byl vybudován v gotickém stavebním stylu. Roku 1424 či 1425 byl pobořen husity. Oprava kláštera zřejmě probíhala velmi pomalu. Roku 1452 se při konventu poprvé připomíná městská škola. Roku 1513 vyhořel při velkém požáru města i klášter s kostelem. Za přispění pána Petra ze Žerotína byl konvent s kostelem znovu postaven. Roku 1553, kdy ve městě převládali protestanti, byli dominikáni z města vyhnáni a kostel začal sloužit evangelíkům. Budovy kláštera byly využívány jako skladiště kožešin a městská solnice. Dominikáni se usadili v Olomouci a usilovali o obnovení kláštera, což se jim povedlo až v 17. století v pobělohorské době. S městem bylo vyjednáno vrácení kláštera a dominikáni se vrátili r. 1623. Klášter byl zpustošený a jeho…  číst dále

E.H. podle Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Dušan Foltýn a kol., Libri 2005; http://www.infosumperk.cz, 12.9. 2013

pověsti

O pokladu dominikánů, ukrytém v jeskyni

Legenda vypráví, že mniši z dominikánského kláštera se v dobách třicetileté války rozhodli ukrýt cennosti, pro případ, že by město dobyli Švédové. V té době prý klášter ukrýval obrovské bohatství. Mniši si jako úkryt vybrali jeskyni v lese, kterou rozšířili klenbou a poklad sem tajně za jedné tmavé bouřlivé noci odnesli. V jeskyni zůstal jeden z mnichů, aby zde žil jako poustevník a zároveň hlídal ukryté cennosti. Jednoho dne se mnich vracel ke své jeskyni, a právě v tu chvíli z jeskyně vyšel muž, který odhalil skrýš a poklad, svázaný ve velikém ranci, odnášel pryč. Mnich se jal muže přesvědčovat, aby poklad neodnášel, že jde o církevní majetek a dopustil by se tak svatokrádeže. Muž se však nehodlal lehko nabytého bohatství vzdát. Když se mu mnich vzepřel, stálo ho to život – cizinec ho odtáhl do jeskyně, kde ho uškrtil. Když však chtěl s uloupeným pokladem odejít, zřítil se na něj strop jeskyně a zavalil…  číst dále

E.H. podle http://www.sumperk.cz, 18.6. 2013

Půdorys místa

půdorys přízemí kláštera, gotické zdivo černě, renesanční a barokní šrafovaně, ostatní klasicistní. 1. kostel 2. rajský dvůr 3. refektář 4. ambit 5. sakristie 6. kaple sv. Jana Nepomuckého 7. předsíň kostela
© Dušan Foltýn a kol.: Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 Bludoveček
 Třemešek
 Háj u Šumperka
 Bludov
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 Vikýřovice
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 kaple sv. Prokopa
 lázně Bludov
 Burgstein
 Ruda nad Moravou
 Bohdíkov
 Strážník
 Velké Losiny
 Brníčko
 kostel sv. Matouše
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 rychta
 Mrtvý muž
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Martina
 Maršíkov
 kaple sv. Václava
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 Tři kameny
 Rabštejn
 Králova Hora
 Bradlo
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Nemilka
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 partyzánský bunkr
 Pleče
 Stará radnice
 Dubicko
 rychta
 Ztracené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Křížový vrch
Kontaktní informace
Kostel Zvěstování Panny Marie
ul. Kladská
787 01 Šumperk

Informační centrum Šumperk - prohlídky
Hlavní třída 22
787 31 Šumperk
Tel: +420 583 388 610
http://www.infosumperk.cz/
pruvodce@sumperk.cz
Základní informace místa
ID místa: 11243
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama