Klášter s kostelem postavili dominikáni r. 1293. R. 1513 vyhořel, obnoven za přispění Petra z Žerotína. R. 1553 mniši vyhnáni protestanty do r. 1623. R. 1669 klášter opět vyhořel, barokně obnoven. Za josef. reforem r. 1784 klášter zrušen, poté zde byla kasárna a zdrav. škola. Kostel zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal, 09/2014

Prohlídky kostela součástí prohlídkových okruhů městem:

Budovy někdejšího kláštera jsou sídlem Střední zdravotnické školy Šumperk (http://www.szssumperk.cz). Prohlídka kostela Zvěstování Panny Marie je pevnou součástí prohlídkových okruhů s průvodcem. Procházkové okruhy se konají v období červen - zaří, denně, a začínají každou lichou hodinu. Vstupenky se kupují na stanovišti průvodců - v suterénu budovy radnice na nám. Míru (boční vchod je ze strany morového sloupu). Poslední prohlídka začíná dvě hodiny před koncem otevírací doby. Kostel je možné si krátkodobě pronajmout ke konání kulturních a společenských akcí.
E.H. podle http://www.infosumperk.cz, 12.9. 2013
historie

Dominikánský klášter s kostelem Zvěstování Panně Marii byl podle klášterní kroniky založen r. 1293 vyšehradským proboštem a pozdějším olomouckým biskupem Janem Holým, původně byl vybudován v gotickém stavebním stylu. Roku 1424 či 1425 byl pobořen husity. Oprava kláštera zřejmě probíhala velmi pomalu. Roku 1452 se při konventu poprvé připomíná městská škola. Roku 1513 vyhořel při velkém požáru města i klášter s kostelem. Za přispění pána Petra z Žerotína byl konvent s kostelem znovu postaven. Roku 1553, kdy ve městě převládali protestanti, byli dominikáni z města vyhnáni a kostel začal sloužit evangelíkům. Budovy kláštera byly využívány jako skladiště kožešin a městská solnice. Dominikáni se usadili v Olomouci a usilovali o obnovení kláštera, což se jim povedlo až v 17. století v pobělohorské době. S městem bylo vyjednáno vrácení kláštera a dominikáni se vrátili r. 1623. Klášter byl zpustošený…  číst dále

E.H. podle Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Dušan Foltýn a kol., Libri 2005; http://www.infosumperk.cz, 12.9. 2013

pověsti

O pokladu dominikánů, ukrytém v jeskyni

Legenda vypráví, že mniši z dominikánského kláštera se v dobách třicetileté války rozhodli ukrýt cennosti, pro případ, že by město dobyli Švédové. V té době prý klášter ukrýval obrovské bohatství. Mniši si jako úkryt vybrali jeskyni v lese, kterou rozšířili klenbou a poklad sem tajně za jedné tmavé bouřlivé noci odnesli. V jeskyni zůstal jeden z mnichů, aby zde žil jako poustevník a zároveň hlídal ukryté cennosti. Jednoho dne se mnich vracel ke své jeskyni, a právě v tu chvíli z jeskyně vyšel muž, který odhalil skrýš a poklad, svázaný ve velikém ranci, odnášel pryč. Mnich se jal muže přesvědčovat, aby poklad neodnášel, že jde o církevní majetek a dopustil by se tak svatokrádeže. Muž se však nehodlal lehko nabytého bohatství vzdát. Když se mu mnich vzepřel, stálo ho to život - cizinec ho odtáhl do jeskyně, kde ho uškrtil. Když však chtěl s uloupeným pokladem odejít, zřítil se na něj strop jeskyně a zavalil…  číst dále

E.H. podle http://www.sumperk.cz, 18.6. 2013

Půdorys místa

půdorys přízemí kláštera, gotické zdivo černě, renesanční a barokní šrafovaně, ostatní klasicistní. 1. kostel 2. rajský dvůr 3. refektář 4. ambit 5. sakristie 6. kaple sv. Jana Nepomuckého 7. předsíň kostela
© Dušan Foltýn a kol.: Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 Bludoveček
 Třemešek
 Háj u Šumperka
 Bludov
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 Vikýřovice
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 kaple sv. Prokopa
 lázně Bludov
 Burgstein
 Ruda nad Moravou
 Bohdíkov
 Strážník
 Velké Losiny
 Brníčko
 kostel sv. Matouše
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 rychta
 Mrtvý muž
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Maršíkov
 kaple sv. Václava
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 Tři kameny
 Rabštejn
 Králova Hora
 Bradlo
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Nemilka
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 partyzánský bunkr
 Pleče
 Stará radnice
 Dubicko
 rychta
 Ztracené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Křížový vrch
Kontaktní informace
Kostel Zvěstování Panny Marie
ul. Kladská
787 01 Šumperk

Informační centrum Šumperk - prohlídky
Hlavní třída 22
787 31 Šumperk
Tel: +420 583 388 610
http://www.infosumperk.cz/
pruvodce@sumperk.cz
Základní informace místa
ID místa: 11243
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama