
Budova zámku je jednoduchý dvoupatrový objekt s obdélníkovým půdorysem, původně renesanční, přestavěn v 19. století ve stylu pozdního empíru. Zámek má 3 patra, podkroví, suterén a zasklenou terasu, kryjící hlavní vstup. V přízemí budovy se nachází plackové klenby bez štukatury. Jedinečným renesančním dílem je výrazný reliéfní pískovcový portál s figurami Jana Bukůvky z Bukůvky a Esther, roz. Sirakovské z Pěrkova (z Opolska ve Slezsku), který vyrobili italští kameníci. Portál je jedinečný nejen svým bohatým reliéfním zdobením, ale hlavně zpodobněním postav s jednoznačně portrétním záměrem (jak dokládají nápisy, uvádějící věk – 32 a 28 let, ale i zpodobnění tváří, šatů a přirozený postoj postav).
Zámek Třemešek stojí v obci Králec (založené v 17. století). Původně se zde ve středověku rozkládala obec Třemešek, která byla zpustošena za česko-uherských válek v 2. polovině 15. století a poté zanikla. Obec Králec je dnes částí obce Dolní Studénka. Současný zámek nahradil tvrz, která stávala v obci již ve 14. století (nepřímo zmiňována při dělení majetku pánů z Lipé roku 1346). Roku 1420 se zmiňuje Beneš z Víckova na Třemešku, za husitských válek zde sídlili Ganzarové z Kožíškova, manský rod pánů z Kravař. Za Tunklů ze Zábřehu r. 1471 dobylo tvrz uherské vojsko, a ta poté i s panstvím zpustla. R. 1527 koupil pustou ves se dvorem Petr ze Žerotína. Roku 1559 získal třemešské panství Petr Bukůvka z Bukůvky a na Červené Lhotě. Jeho syn Jan se zde rozhodl – poté, co panství zdědil – vybudovat rodinné sídlo a postavil nový zámek v renesančním stylu (dokončen r. 1587). Není vůbec jisté, zda zámek stojí na… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.