Kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku je barokní architektura ze začátku 18. stol. navazující na raně gotickou stavbu, z níž se dochovalo původní kněžiště s kamenným sanktuářem a oknem ve východní zdi z 2. poloviny 13. stol. Jednolodní s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z r. 1476.
Hlavní obrázek místa
Kostel Povýšení svatého Kříže
© František Kinař 05/2017
Orientovaná jednolodní architektura je vystavěna na obdélném půdorysu se zúženým obdélným presbytářem, axiálně propojeným s přízemní čtyřbokou sakristií. V ose západního průčelí je připojena hranolová věž, ke které vede mohutné schodiště. Tříosému západnímu průčelí s předstoupenou věží dominuje v přízemí hlavní portál z pískovce. Ostění tvoří pravoúhlá edikula nahoře s ušima a kapkami, jejíž středová část překladu je směrem nahoru mírně zvýšená. Vnitřní kouty vyplňují volutové konzoly. Střední edikulu rámují ustoupené pilastry s patkami a římsovými hlavicemi. Kladí završuje přímá předsazená profilovaná římsa, na které stojí piniové šišky a ve středu bohatě reliéfně vytvořená kartuše. Ústřední nápisovou vypouklou plochu vyplňuje majuskulní nápis: „PER SIGNVM / CRVCIS / DE INIMICIS / NOSTRIS / LIBERANOS / DEVS / NOSTER.“ V dolní části rámu se uplatňuje rolwerkový dekor, dále akantový a florální dekor uspořádaný do páru festonů, vycházejících z horních volut, nad nimiž je ve vrcholu umístěna andílčí hlavička. Nad portálem je proražen okenní otvor s půlkruhovým záklenkem, vyplněný stejně jako obdélný otvor v přízemí věže dvoukřídlými dřevěnými okenicemi, jejichž prkna jsou uspořádána do sbíhajících se diagonál. Vertikálně boční osy západního průčelí vyplňují slepé rámy. V přízemí obdélné, nad ním niky s pískovcovými sochami andělů v alegorickém zobrazení a nejvýše rám s půlkruhovým završením. Římsa trojúhelného štítu lodi je stejně jako korunní římsa profilována v několika stupních. Všechny zdi hranolové věže jsou pod korunní římsou, krytou břidlicovou pultovou stříškou, rytmizovány otvory s půlkruhovými záklenky, v nichž jsou umístěny kruhové ciferníky věžních hodin. Věž završuje zděná pravoúhlá atika, v jejíchž nárožích stojí kamenné koule. Jižní průčelí v úrovni lodi a presbytáře rytmizuje 5 okenních otvorů s půlkruhovými záklenky.…  číst dále
čerpáno z http://pamatkovykatalog.cz, 18.5. 2017
historie

V písemných pramenech se Dubicko uvádí poprvé již roku 1253, kdy zdejší tvrz a od moravského markraběte získané území držel vladyka Beneda z Dubicka, vrchní lovčí pozdějšího krále Přemysla Otakara II., s jehož jménem se setkáváme v listinách od roku 1238. Benedův pravnuk postavil pevný hrad Brníčko asi 7 km severně od dubické tvrze. Dubicko mělo již roku 1297 farní kostel. Za krále Jiřího z Poděbrad pak přišla uherská vojska, která nakonec roku 1471 zbořila jak tvrz, tak i hrad Brníčko. V průběhu třicetileté války byla polovina vsi zničena. Po roce 1848 se obec dostala pod politickou a soudní správu v Zábřehu. Mezi místní pamětihodnosti patří katolický farní kostel Povýšení sv. Kříže s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z roku 1476, márnice s raně gotickým jádrem z 2. poloviny 13. století, kamenný kříž s korpusem Krista z roku 1774, smírčí kamenný kříž ze 16. století, pomník padlých – dílo významného…  číst dále

čerpáno z http://dubicko.zabrezsko.cz, 18.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Dubicko

Místa v okolí

 Dubicko
 Preisův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Rocha
 Zámeček
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Marka
 rychta
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Mohelnice
 kašna Hygie
 Bradlo
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Panny Marie
 Brníčko
 Tři kameny
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Stavenice
 Podolí
 kaple sv. Josefa
 Moravičany
 kostel sv. Vavřince
 pieta
 boží muka
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 morový sloup
 Zábřeh
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 smírčí kříž
 Husův sbor
 kostel sv. Barbory
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Mírov
 kostel sv. Matouše
 radnice
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Žádlovice
 koželužna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Prokopa
 Líšnice (Leštnice)
 Nemilka
 kostel sv. Josefa
 Lechovice
 kostel sv. Linharta
 Gorazdův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Řimice
 Šumvald
 Červená Lhota
 kaple
 Obersko
 Nové Zámky
 Nový Dvůr
 pomník Josefa II.
 městské opevnění
 Bludov
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 Bílá Lhota
 arboretum
 radnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 střelnice
 vodní panský mlýn
 měšťanské domy
 Rytířská síň
 Bílá Lhota
 lázně Bludov
 Šatlava
 Třemešek
 jeskyně Podkova
 muzeum U Vodní branky
 kostel sv. Jiří
 Čertův most
 rychta
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 kostel sv. Stanislava
 Frankštát
 kaple M. Jana Husa
 Mladečské jeskyně
 Bludov
 Střítež
 Bludoveček
 panský mlýn
 historický areál
 kostel sv. Alfonse
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Gotharda
 Červenka
 Bouzov
 kostel sv. Martina
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 lesovna
 Šumperk
 Želechovice
 trojiční sloup
 nadhledna Háječek
 Burgstein
 Svatojánský most
 vodní elektrárna
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 Langův dům
 radnice
 morový sloup
 boží muka
 Husův sbor
 Sochův dům
 městské opevnění
 Švédská deska
 Vranová Lhota
 Mrtvý muž
 Vraní Hora
 Šargounský mlýn
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Leonarda
 Rabštejn
 Štíty
 Králova Hora
 Stará radnice
 Šilperk
 Štíty
Základní informace místa
ID místa: 13360
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama