Kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku je barokní architektura ze začátku 18. stol. navazující na raně gotickou stavbu, z níž se dochovalo původní kněžiště s kamenným sanktuářem a oknem ve východní zdi z 2. poloviny 13. stol. Jednolodní s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z r. 1476.
Hlavní obrázek místa
Kostel Povýšení svatého Kříže
© František Kinař 05/2017
Orientovaná jednolodní architektura je vystavěna na obdélném půdorysu se zúženým obdélným presbytářem, axiálně propojeným s přízemní čtyřbokou sakristií. V ose západního průčelí je připojena hranolová věž, ke které vede mohutné schodiště. Tříosému západnímu průčelí s předstoupenou věží dominuje v přízemí hlavní portál z pískovce. Ostění tvoří pravoúhlá edikula nahoře s ušima a kapkami, jejíž středová část překladu je směrem nahoru mírně zvýšená. Vnitřní kouty vyplňují volutové konzoly. Střední edikulu rámují ustoupené pilastry s patkami a římsovými hlavicemi. Kladí završuje přímá předsazená profilovaná římsa, na které stojí piniové šišky a ve středu bohatě reliéfně vytvořená kartuše. Ústřední nápisovou vypouklou plochu vyplňuje majuskulní nápis: „PER SIGNVM / CRVCIS / DE INIMICIS / NOSTRIS / LIBERANOS / DEVS / NOSTER.“ V dolní části rámu se uplatňuje rolwerkový dekor, dále akantový a florální dekor uspořádaný do páru festonů, vycházejících z horních volut, nad nimiž je ve vrcholu umístěna andílčí hlavička. Nad portálem je proražen okenní otvor s půlkruhovým záklenkem, vyplněný stejně jako obdélný otvor v přízemí věže dvoukřídlými dřevěnými okenicemi, jejichž prkna jsou uspořádána do sbíhajících se diagonál. Vertikálně boční osy západního průčelí vyplňují slepé rámy. V přízemí obdélné, nad ním niky s pískovcovými sochami andělů v alegorickém zobrazení a nejvýše rám s půlkruhovým završením. Římsa trojúhelného štítu lodi je stejně jako korunní římsa profilována v několika stupních. Všechny zdi hranolové věže jsou pod korunní římsou, krytou břidlicovou pultovou stříškou, rytmizovány otvory s půlkruhovými záklenky, v nichž jsou umístěny kruhové ciferníky věžních hodin. Věž završuje zděná pravoúhlá atika, v jejíchž nárožích stojí kamenné koule. Jižní průčelí v úrovni lodi a presbytáře rytmizuje 5 okenních otvorů s půlkruhovými záklenky.…  číst dále
čerpáno z http://pamatkovykatalog.cz, 18.5. 2017
historie

V písemných pramenech se Dubicko uvádí poprvé již roku 1253, kdy zdejší tvrz a od moravského markraběte získané území držel vladyka Beneda z Dubicka, vrchní lovčí pozdějšího krále Přemysla Otakara II., s jehož jménem se setkáváme v listinách od roku 1238. Benedův pravnuk postavil pevný hrad Brníčko asi 7 km severně od dubické tvrze. Dubicko mělo již roku 1297 farní kostel. Za krále Jiřího z Poděbrad pak přišla uherská vojska, která nakonec roku 1471 zbořila jak tvrz, tak i hrad Brníčko. V průběhu třicetileté války byla polovina vsi zničena. Po roce 1848 se obec dostala pod politickou a soudní správu v Zábřehu. Mezi místní pamětihodnosti patří katolický farní kostel Povýšení sv. Kříže s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z roku 1476, márnice s raně gotickým jádrem z 2. poloviny 13. století, kamenný kříž s korpusem Krista z roku 1774, smírčí kamenný kříž ze 16. století, pomník padlých – dílo významného…  číst dále

čerpáno z http://dubicko.zabrezsko.cz, 18.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Dubicko

Místa v okolí

 Dubicko
 Preisův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Rocha
 Zámeček
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Stanislava
 rychta
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Mohelnice
 kašna Hygie
 kaple Panny Marie
 Bradlo
 kaple sv. Panny Marie
 Brníčko
 Tři kameny
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Skalička
 Stavenice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 Podolí
 Moravičany
 kostel sv. Vavřince
 pieta
 boží muka
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 morový sloup
 Zábřeh
 smírčí kříž
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Husův sbor
 kostel sv. Barbory
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Mírov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Matouše
 radnice
 synagoga
 Žádlovice
 koželužna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Prokopa
 Líšnice (Leštnice)
 Nemilka
 kostel sv. Josefa
 Lechovice
 kostel sv. Linharta
 Gorazdův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
 Řimice
 Červená Lhota
 Obersko
 kaple
 Nové Zámky
 Muzeum baroka
 pomník Josefa II.
 městské opevnění
 Bludov
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Bílá Lhota
 arboretum
 radnice
 lázně Bludov
 Šatlava
 střelnice
 vodní panský mlýn
 měšťanské domy
 Rytířská síň
 Bílá Lhota
 jeskyně Podkova
 muzeum U Vodní branky
 Třemešek
 kostel sv. Jiří
 Čertův most
 rychta
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 kostel sv. Stanislava
 Frankštát
 kaple M. Jana Husa
 Mladečské jeskyně
 Střítež
 Bludoveček
 Bludov
 panský mlýn
 historický areál
 kostel sv. Alfonse
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Gotharda
 Červenka
 Bouzov
 kostel sv. Martina
 Hoštejn
 lesovna
 kostel sv. Anny
 Šumperk
 Želechovice
 trojiční sloup
 Burgstein
 kaple sv. Josefa
 Svatojánský most
 vodní elektrárna
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 Langův dům
 radnice
 morový sloup
 boží muka
 Husův sbor
 Sochův dům
 městské opevnění
 Švédská deska
 Vranová Lhota
 Mrtvý muž
 Vraní Hora
 Šargounský mlýn
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Leonarda
 Rabštejn
 Štíty
 Králova Hora
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
Základní informace místa
ID místa: 13360
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama