Kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku je barokní architektura ze začátku 18. stol. navazující na raně gotickou stavbu, z níž se dochovalo původní kněžiště s kamenným sanktuářem a oknem ve východní zdi z 2. poloviny 13. stol. Jednolodní s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z r. 1476.
Hlavní obrázek místa
Kostel Povýšení svatého Kříže
© František Kinař 05/2017
Orientovaná jednolodní architektura je vystavěna na obdélném půdorysu se zúženým obdélným presbytářem, axiálně propojeným s přízemní čtyřbokou sakristií. V ose západního průčelí je připojena hranolová věž, ke které vede mohutné schodiště. Tříosému západnímu průčelí s předstoupenou věží dominuje v přízemí hlavní portál z pískovce. Ostění tvoří pravoúhlá edikula nahoře s ušima a kapkami, jejíž středová část překladu je směrem nahoru mírně zvýšená. Vnitřní kouty vyplňují volutové konzoly. Střední edikulu rámují ustoupené pilastry s patkami a římsovými hlavicemi. Kladí završuje přímá předsazená profilovaná římsa, na které stojí piniové šišky a ve středu bohatě reliéfně vytvořená kartuše. Ústřední nápisovou vypouklou plochu vyplňuje majuskulní nápis: „PER SIGNVM / CRVCIS / DE INIMICIS / NOSTRIS / LIBERANOS / DEVS / NOSTER.“ V dolní části rámu se uplatňuje rolwerkový dekor, dále akantový a florální dekor uspořádaný do páru festonů, vycházejících z horních volut, nad nimiž je ve vrcholu umístěna andílčí hlavička. Nad portálem je proražen okenní otvor s půlkruhovým záklenkem, vyplněný stejně jako obdélný otvor v přízemí věže dvoukřídlými dřevěnými okenicemi, jejichž prkna jsou uspořádána do sbíhajících se diagonál. Vertikálně boční osy západního průčelí vyplňují slepé rámy. V přízemí obdélné, nad ním niky s pískovcovými sochami andělů v alegorickém zobrazení a nejvýše rám s půlkruhovým završením. Římsa trojúhelného štítu lodi je stejně jako korunní římsa profilována v několika stupních. Všechny zdi hranolové věže jsou pod korunní římsou, krytou břidlicovou pultovou stříškou, rytmizovány otvory s půlkruhovými záklenky, v nichž jsou umístěny kruhové ciferníky věžních hodin. Věž završuje zděná pravoúhlá atika, v jejíchž nárožích stojí kamenné koule. Jižní průčelí v úrovni lodi a presbytáře rytmizuje 5 okenních otvorů s půlkruhovými záklenky.…  číst dále
čerpáno z http://pamatkovykatalog.cz, 18.5. 2017
historie

V písemných pramenech se Dubicko uvádí poprvé již roku 1253, kdy zdejší tvrz a od moravského markraběte získané území držel vladyka Beneda z Dubicka, vrchní lovčí pozdějšího krále Přemysla Otakara II., s jehož jménem se setkáváme v listinách od roku 1238. Benedův pravnuk postavil pevný hrad Brníčko asi 7 km severně od dubické tvrze. Dubicko mělo již roku 1297 farní kostel. Za krále Jiřího z Poděbrad pak přišla uherská vojska, která nakonec roku 1471 zbořila jak tvrz, tak i hrad Brníčko. V průběhu třicetileté války byla polovina vsi zničena. Po roce 1848 se obec dostala pod politickou a soudní správu v Zábřehu. Mezi místní pamětihodnosti patří katolický farní kostel Povýšení sv. Kříže s jedním z nejstarších zvonů na Zábřežsku z roku 1476, márnice s raně gotickým jádrem z 2. poloviny 13. století, kamenný kříž s korpusem Krista z roku 1774, smírčí kamenný kříž ze 16. století, pomník padlých – dílo významného…  číst dále

čerpáno z http://dubicko.zabrezsko.cz, 18.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Dubicko

Místa v okolí

 Dubicko
 Preisův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Rocha
 Zámeček
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Marka
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Mohelnice
 rychta
 kašna Hygie
 Bradlo
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Panny Marie
 Brníčko
 Tři kameny
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Stavenice
 Podolí
 kaple sv. Josefa
 Moravičany
 kostel sv. Vavřince
 pieta
 boží muka
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 smírčí kříž
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Mírov
 radnice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Matouše
 synagoga
 Žádlovice
 koželužna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Prokopa
 Líšnice (Leštnice)
 Nemilka
 kostel sv. Josefa
 Lechovice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Gorazdův dům
 Šumvald
 Řimice
 Červená Lhota
 Obersko
 kaple
 Nové Zámky
 pomník Josefa II.
 městské opevnění
 Bludov
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 Bílá Lhota
 arboretum
 radnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 vodní panský mlýn
 měšťanské domy
 Rytířská síň
 Bílá Lhota
 lázně Bludov
 Šatlava
 střelnice
 Třemešek
 jeskyně Podkova
 muzeum U Vodní branky
 kostel sv. Jiří
 Čertův most
 rychta
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 kostel sv. Stanislava
 Frankštát
 Mladečské jeskyně
 kaple M. Jana Husa
 Bludov
 Střítež
 Bludoveček
 panský mlýn
 historický areál
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Alfonse
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 Červenka
 Hoštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 lesovna
 Šumperk
 Želechovice
 trojiční sloup
 Burgstein
 vodní elektrárna
 kaple sv. Josefa
 Svatojánský most
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 Langův dům
 radnice
 morový sloup
 Husův sbor
 Sochův dům
 boží muka
 Švédská deska
 městské opevnění
 Vranová Lhota
 Mrtvý muž
 Vraní Hora
 Šargounský mlýn
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 kostel sv. Leonarda
 Rabštejn
 Králova Hora
 Štíty
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
Základní informace místa
ID místa: 13360
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama