Původní středověká tvrz přestavěna v renesančním slohu vladykem Kryštofem starším Huberckem z Belnsdorfu.
Hlavní obrázek místa
Tvrz v zimě
© Jaromír Schoffer 01/2009

Historie tvrze v Nemili u Zábřeha

Ves Nemile se rozkládá 2 km západně od Zábřeha na svahu při levém okraji údolí řeky Moravské Sázavy. Dnešní Nemile s rozlohou 199 ha vznikla sloučením stejnojmenné obce a obce Filipov s rozlohou 79 ha. Pozemkové knihy jsou vedeny od roku 1649. Na obecní pečeti je znázorněna položená radlice a nad ní stvol s pěti růžemi. Název obce vznikl podle zakladatele "Nemilij", možné je i odvození od osobního jména "Nemil". Německý název "Neumühl" vznikl zkomolením názvu českého. Od nejstarších dob patřila ves k hoštejnskému hradu. Základem vsi bylo popluží, rozsáhlé rolnické hospodářství, jehož užívali hoštejnští a potom zábřežští hradní úředníci místo služného. První písemná zmínka pochází z roku 1374, kdy žaluje Tomáš z Rezu Smila z Hoštejna o 50 hřiven grošů, že mu vzal v jeho dvorech v Nemili a Václavově násilím roční dávky, platy a o 50 hřiven grošů za škodu na svých koních, když s ním byl v Braniborsku. Roku 1414 žaluje Dorota, manželka Bernarda z Olomouce, Hynčíka z Hoštejna o 30 hřiven grošů, že bere úroky od jejích lidí v Nemili. Roku 1464 vkládá Matouš ze Šternberka hoštejnský majetek i ves Nemili bratřím Janu a Jiřímu Tunklům, rytířům z Brníčka. Nemile byla roku 1458 jmenována mezi 31 vesnicemi, kam zábřežští měšťané dodávali své pivo podle mílového práva. Roku 1481 žaluje Jan Chudobín z Bařic (na Kroměřížsku) Petra z Nemile a Bořečkovic o 100 hřiven grošů, že slíbil doplatit dluh za nebožtíka Jana Tunkla, což však nesplnil. Roku 1482 žaluje Petr z Nemile a Bořečkovic Jiřího staršího Tunkla z Brníčka a Zábřeha o 30 zlatých uherských, že mu vzal v Nemili dvůr, obilí, šaty, jídlo a vše domácí zvířectvo. Před odchodem Jindřicha, posledního z Tunklů, založil mešní nadaci, kterou dotoval příjmy ze vsi Nemile. Ke konci 15. století byla Nemile mimo dvůr. Poté…  číst dále
Jaromír Schoffer, 21.5. 2008
historie

Renesanční tvrz v Nemili u Zábřeha

První písemná zmínka roku 1374. Středověká renesančně přestavěná tvrz, kterou koupil roku 1617 vladyka a rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu za 10 tis. zlatých od Ladislava Velena z Žerotína. Původně patrová tvrz s uzavřeným poplužním dvorem. Dnes přízemní obdélná budova s klenbami valenými, klášterními bohatě štukovanými a malovanými, křížovými, plackovými a stropy trámovými záklopovými. Dva panské pokoje, černá kuchyně a předkuchyň (přípravna), průjezd a bývalý rytířský sál. Vystřídali se zde majitelé: Tunklové ze Zábřeha, Šternberkové, Žerotínové, Hubryckové z Belnsdorfu, Boskovicové, Trčkové z Lípy, Lichtenšteinové. Provoz, záchranu a obnovu dělá občanské sdružení tvrz Nemile u Zábřeha. Přístupno je zatím 6 místností. Tvrz je svými renesančními interiéry nejzachovalejší v Olomouckém kraji. Vstupné 50 Kč, prohlídka možná po předchozí domluvě.

Jaromír Schoffer, 22.11. 2008

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Nemilka
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 Dům Pod podloubím
 Skalička
 rychta
 partyzánský bunkr
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 rychta
 boží muka
 lázně Bludov
 Mírov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Leonarda
 Bludov
 Brníčko
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Štíty
 Dubicko
 kostel sv. Linharta
 Králova Hora
 Tatenice
 kaple sv. Šebestiána
 Bludov
 Bludoveček
 Stará radnice
 kostel Všech svatých
 Podolí
 Ruda nad Moravou
 Štíty
 Šilperk
 Reichlova chata
 Mohelnice
 kostel Všech svatých
 kašna Hygie
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Zámeček
 Líšnice (Leštnice)
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Stanislava
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Marka
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
 Třemešek
 porodní tábor
 Švédské šance
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 synagoga
 Střítež
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rodiny
 Žádlovice
 kostel sv. Kateřiny
 Úsov
 Husův sbor
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 pieta
 kaple sv. Rocha
 Lechovice
 Bohdíkov
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 radnice
 Frankštát
 koželužna
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Mlýnický dvůr
 Moravičany
 Radkov
 Stavenice
 Údolní mlýn
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Třebovské hradisko
 Vikýřovice
 Rapotín
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 Výprachtice
 Vikýřovice
 kaple sv. Josefa
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 městské opevnění
Kontaktní informace
renesančni tvrz v Nemili u Zabřeha čp.54
http://www.tvrz-nemile.estranky.cz
J.Schoffer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6039
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama