Původní středověká tvrz přestavěna v renesančním slohu vladykem Kryštofem starším Huberckem z Belnsdorfu.
Hlavní obrázek místa
Tvrz v zimě
© Jaromír Schoffer 01/2009

Historie tvrze v Nemili u Zábřeha

Ves Nemile se rozkládá 2 km západně od Zábřeha na svahu při levém okraji údolí řeky Moravské Sázavy. Dnešní Nemile s rozlohou 199 ha vznikla sloučením stejnojmenné obce a obce Filipov s rozlohou 79 ha. Pozemkové knihy jsou vedeny od roku 1649. Na obecní pečeti je znázorněna položená radlice a nad ní stvol s pěti růžemi. Název obce vznikl podle zakladatele "Nemilij", možné je i odvození od osobního jména "Nemil". Německý název "Neumühl" vznikl zkomolením názvu českého. Od nejstarších dob patřila ves k hoštejnskému hradu. Základem vsi bylo popluží, rozsáhlé rolnické hospodářství, jehož užívali hoštejnští a potom zábřežští hradní úředníci místo služného. První písemná zmínka pochází z roku 1374, kdy žaluje Tomáš z Rezu Smila z Hoštejna o 50 hřiven grošů, že mu vzal v jeho dvorech v Nemili a Václavově násilím roční dávky, platy a o 50 hřiven grošů za škodu na svých koních, když s ním byl v Braniborsku. Roku 1414 žaluje Dorota, manželka Bernarda z Olomouce, Hynčíka z Hoštejna o 30 hřiven grošů, že bere úroky od jejích lidí v Nemili. Roku 1464 vkládá Matouš ze Šternberka hoštejnský majetek i ves Nemili bratřím Janu a Jiřímu Tunklům, rytířům z Brníčka. Nemile byla roku 1458 jmenována mezi 31 vesnicemi, kam zábřežští měšťané dodávali své pivo podle mílového práva. Roku 1481 žaluje Jan Chudobín z Bařic (na Kroměřížsku) Petra z Nemile a Bořečkovic o 100 hřiven grošů, že slíbil doplatit dluh za nebožtíka Jana Tunkla, což však nesplnil. Roku 1482 žaluje Petr z Nemile a Bořečkovic Jiřího staršího Tunkla z Brníčka a Zábřeha o 30 zlatých uherských, že mu vzal v Nemili dvůr, obilí, šaty, jídlo a vše domácí zvířectvo. Před odchodem Jindřicha, posledního z Tunklů, založil mešní nadaci, kterou dotoval příjmy ze vsi Nemile. Ke konci 15. století byla Nemile mimo dvůr. Poté…  číst dále
Jaromír Schoffer, 21.5. 2008
historie

Renesanční tvrz v Nemili u Zábřeha

První písemná zmínka roku 1374. Středověká renesančně přestavěná tvrz, kterou koupil roku 1617 vladyka a rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu za 10 tis. zlatých od Ladislava Velena z Žerotína. Původně patrová tvrz s uzavřeným poplužním dvorem. Dnes přízemní obdélná budova s klenbami valenými, klášterními bohatě štukovanými a malovanými, křížovými, plackovými a stropy trámovými záklopovými. Dva panské pokoje, černá kuchyně a předkuchyň (přípravna), průjezd a bývalý rytířský sál. Vystřídali se zde majitelé: Tunklové ze Zábřeha, Šternberkové, Žerotínové, Hubryckové z Belnsdorfu, Boskovicové, Trčkové z Lípy, Lichtenšteinové. Provoz, záchranu a obnovu dělá občanské sdružení tvrz Nemile u Zábřeha. Přístupno je zatím 6 místností. Tvrz je svými renesančními interiéry nejzachovalejší v Olomouckém kraji. Vstupné 50 Kč, prohlídka možná po předchozí domluvě.

Jaromír Schoffer, 22.11. 2008

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Nemilka
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 Dům Pod podloubím
 Skalička
 rychta
 partyzánský bunkr
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 nadhledna Háječek
 rychta
 boží muka
 lázně Bludov
 Mírov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Leonarda
 Bludov
 Brníčko
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Štíty
 Dubicko
 kostel sv. Linharta
 Králova Hora
 Tatenice
 kaple sv. Šebestiána
 Bludov
 Bludoveček
 Stará radnice
 kostel Všech svatých
 Podolí
 Ruda nad Moravou
 Štíty
 Šilperk
 Reichlova chata
 Mohelnice
 kostel Všech svatých
 kašna Hygie
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Zámeček
 Líšnice (Leštnice)
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Stanislava
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Preisův mlýn
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Marka
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
 Třemešek
 porodní tábor
 Švédské šance
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 synagoga
 Střítež
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rodiny
 Žádlovice
 kostel sv. Kateřiny
 Úsov
 Husův sbor
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 pieta
 kaple sv. Rocha
 Lechovice
 Bohdíkov
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 radnice
 Frankštát
 koželužna
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Mlýnický dvůr
 Moravičany
 Radkov
 Stavenice
 Údolní mlýn
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Třebovské hradisko
 Vikýřovice
 Rapotín
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 Výprachtice
 Vikýřovice
 kaple sv. Josefa
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 městské opevnění
Kontaktní informace
renesančni tvrz v Nemili u Zabřeha čp.54
http://www.tvrz-nemile.estranky.cz
J.Schoffer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6039
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama