Kostel Všech svatých v Dlouhomilově je orientovanou raně barokní stavbou z druhé poloviny 17. století. Jednolodní kostel s polygonálním závěrem. Představená kvadratická věž. Omítky hladké. Kolem kostela hřbitov s několika sochami. V posledních letech prošel kostel výraznými opravami.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých (Dlouhomilov)
© František Kinař 05/2017
Jednolodní kostel s odsazeným starým kněžištěm čtvercového půdorysu, k němuž po stranách přiléhají čtyřboká sakristie a kaple s oratořemi v patře. Na východě pokračuje kněžiště jedním klenebním polem a trojbokým závěrem. Ke krátké lodi přiléhá na západě hranolová věž, na jihu čtyřboká předsíň. V hladké fasádě jsou okna s půlkruhovými záklenky. Do kostela se vstupuje podvěžím zaklenutým valeně s výsečemi, z jihu vede vchod chráněný předsíní. Kněžiště je zaklenuto valeně s výsečemi mezi pasy a lunetovým závěrem. Kaple, sakristie a podvěží jsou zaklenuty valeně s výsečemi, oratoře a loď jsou plochostropé. Vítězný oblouk chybí. V západní části lodi je novodobá kruchta. V areálu kostela se nachází klasicistní kříž z roku 1779 a empírová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1839.
Čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 18.5. 2017
historie

Název vesnice je odvozen od osobního jména Dlúhomil. Se zdejším dvorem bylo spojeno několik drobných zemanů, kteří se psali „z Dlouhomilova“. Po třicetileté válce s obcí splynula ves Mendelské. Pravděpodobně na středověkých základech byl nově vystavěn kostel v letech 1768. Další přístavby se uskutečnily v roce 1832, kdy byla vystavěna sakristie s oratořemi, předsíň s věží a boční kaple. Bylo prodlouženo kněžiště a upravena okna. V první polovině 19. století se v okolí obce dolovala železná ruda a přesto se většina usedlíků živila zemědělstvím. V době největšího rozkvětu tu byla též fara, pošta, škola, obchod a hostinec.

18.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Dlouhomilov

Místa v okolí

 Brníčko
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Prokopa
 Třemešek
 rychta
 Frankštát
 kostel sv. Martina
 Bludov
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Šumperk
 Bludoveček
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Bludov
 lázně Bludov
 Tři kameny
 Burgstein
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Rapotín
 Vikýřovice
 Mrtvý muž
 Dům Pod podloubím
 Dubicko
 Skalička
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kostel sv. Barbory
 měšťanský pivovar
 Preisův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Nemilka
 synagoga
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kaple sv. Panny Marie
 Rabštejn
 Strážník
 Velké Losiny
 Bohdíkov
 Žerotínská sýpka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 Šumvald
 Sobotín
 ruční papírna
 rychta
 partyzánský bunkr
 Kalvárie
 kostel sv. Leonarda
 Křížový vrch
 kaple sv. Linharta
 kaple Panny Marie
 Maršíkov
 Zámeček
 kaple sv. Šebestiána
 městské opevnění
 kaple sv. Marka
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 Mohelnice
 kašna Hygie
 boží muka
 Králova Hora
 Podolí
 Mírov
 Svatojánský most
 kaple sv. Floriána
 Dlouhá Loučka
 pomník Josefa II.
 střelnice
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 Dlouhá Loučka
 kašna s orlem
 Ztracené kameny
 mariánský sloup
 Zelené kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Jelení studánka
Základní informace místa
ID místa: 13358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama