Kostel Všech svatých v Dlouhomilově je orientovanou raně barokní stavbou z druhé poloviny 17. století. Jednolodní kostel s polygonálním závěrem. Představená kvadratická věž. Omítky hladké. Kolem kostela hřbitov s několika sochami. V posledních letech prošel kostel výraznými opravami.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých (Dlouhomilov)
© František Kinař 05/2017
Jednolodní kostel s odsazeným starým kněžištěm čtvercového půdorysu, k němuž po stranách přiléhají čtyřboká sakristie a kaple s oratořemi v patře. Na východě pokračuje kněžiště jedním klenebním polem a trojbokým závěrem. Ke krátké lodi přiléhá na západě hranolová věž, na jihu čtyřboká předsíň. V hladké fasádě jsou okna s půlkruhovými záklenky. Do kostela se vstupuje podvěžím zaklenutým valeně s výsečemi, z jihu vede vchod chráněný předsíní. Kněžiště je zaklenuto valeně s výsečemi mezi pasy a lunetovým závěrem. Kaple, sakristie a podvěží jsou zaklenuty valeně s výsečemi, oratoře a loď jsou plochostropé. Vítězný oblouk chybí. V západní části lodi je novodobá kruchta. V areálu kostela se nachází klasicistní kříž z roku 1779 a empírová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1839.
Čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 18.5. 2017
historie

Název vesnice je odvozen od osobního jména Dlúhomil. Se zdejším dvorem bylo spojeno několik drobných zemanů, kteří se psali „z Dlouhomilova“. Po třicetileté válce s obcí splynula ves Mendelské. Pravděpodobně na středověkých základech byl nově vystavěn kostel v letech 1768. Další přístavby se uskutečnily v roce 1832, kdy byla vystavěna sakristie s oratořemi, předsíň s věží a boční kaple. Bylo prodlouženo kněžiště a upravena okna. V první polovině 19. století se v okolí obce dolovala železná ruda a přesto se většina usedlíků živila zemědělstvím. V době největšího rozkvětu tu byla též fara, pošta, škola, obchod a hostinec.

18.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Dlouhomilov

Místa v okolí

 Brníčko
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Prokopa
 Třemešek
 rychta
 Frankštát
 kostel sv. Martina
 Bludov
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Šumperk
 Bludoveček
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Bludov
 lázně Bludov
 Tři kameny
 Burgstein
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Rapotín
 Vikýřovice
 Mrtvý muž
 Dům Pod podloubím
 Dubicko
 Skalička
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kostel sv. Barbory
 měšťanský pivovar
 Preisův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Nemile
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Nemilka
 synagoga
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 kaple sv. Panny Marie
 Rabštejn
 Strážník
 Velké Losiny
 Bohdíkov
 Žerotínská sýpka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 Šumvald
 Sobotín
 ruční papírna
 rychta
 partyzánský bunkr
 Kalvárie
 kostel sv. Leonarda
 Křížový vrch
 kaple sv. Linharta
 kaple Panny Marie
 Maršíkov
 Zámeček
 kaple sv. Šebestiána
 městské opevnění
 kaple sv. Marka
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 Mohelnice
 kašna Hygie
 boží muka
 Králova Hora
 Podolí
 Mírov
 Svatojánský most
 Dlouhá Loučka
 pomník Josefa II.
 střelnice
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 Dlouhá Loučka
 kašna s orlem
 Ztracené kameny
 mariánský sloup
 Zelené kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Jelení studánka
Základní informace místa
ID místa: 13358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama