Barokní kostel byl postaven r. 1753 na tehdejším městském hřbitově, stavební plány vypracoval Anton Scholz. R. 1755 kostel vyzdobil freskami Ignác Oderlický. Za josefínských reforem byl kostel r. 1784 uzavřen; r. 1790 obnoven jako hřbitovní kaple. Opraven v letech 1853 a 1900 (po zásahu bleskem).
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal, 09/2014
Kostel stojí v Jiráskových sadech, v místě, kde dříve býval městský hřbitov. Na místě zrušeného hřbitova byl v letech 1896–1899 vybudován městský park, místními nazývaný prostě "U Barborky". V kostele se konají pravidelné bohoslužby římskokatolické církve.
http://www.sumperk.cz, 12.6. 2013
historie

Barokní kostel sv. Barbory byl postaven roku 1753 u hřbitova, založeného roku 1606 (zrušeného r. 1896, kdy přestal kapacitně postačovat). Předměstský hřbitov původně sloužil luteránským obyvatelům města, r. 1624 přešel do majetku katolíků. Hřbitovní kostel byl postaven díky fundacím šumperského rychtáře Matyáše Barela a radního Zikmunda Dressera. Autorem stavebních plánů kostela byl šumperský zednický mistr Anton Scholz. Roku 1755 byl kostel vyzdoben nástropními freskami, autorem je uničovský malíř Ignác Oderlický (původně byly fresky připisovány malíři Františku Antonu Helbigovi, ale r. 1916 byl odkryt nápis na pravé straně lodi, ze kterého vyplývá že autorem je první zmiňovaný umělec). Fresky zobrazují Kristovo ukřižování, mor v Šumperku (s postavou děkana Dittricha, který se při své službě ostatním nakazil morem a zemřel) a pohled na město s postavou fundátora Z. Dressera. Sv. Barbora, které je kostel zasvěcen, je patronkou v hodině smrti…  číst dále

E.H. podle http://www.farnostsumperk.cz; http://www.infosumperk.cz/; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 12.6. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Rapotín
 Třemešek
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Bludov
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 Burgstein
 Strážník
 Bohdíkov
 Velké Losiny
 Ruda nad Moravou
 Žerotínská sýpka
 Brníčko
 ruční papírna
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 Sobotín
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 Skalička
 Rabštejn
 Tři kameny
 Králova Hora
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Pleče
 Nemilka
 partyzánský bunkr
 Ztracené kameny
 rychta
 Zelené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Křížový vrch
 kostel sv. Stanislava
Kontaktní informace
Kostel sv. Barbory
Jiráskovy sady
787 01 Šumperk

Římskokatolická farnost Šumperk
Kostelní nám. 2
787 01 Šumperk
Tel: +420 583 213 747
http://www.farnostsumperk.cz/
fasumperk@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11241
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama