Barokní kostel byl postaven r. 1753 na tehdejším městském hřbitově, stavební plány vypracoval Anton Scholz. R. 1755 kostel vyzdobil freskami Ignác Oderlický. Za josefínských reforem byl kostel r. 1784 uzavřen; r. 1790 obnoven jako hřbitovní kaple. Opraven v letech 1853 a 1900 (po zásahu bleskem).
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Barbory
© František Kinař, 08/2014
Kostel stojí v Jiráskových sadech, v místě, kde dříve býval městský hřbitov. Na místě zrušeného hřbitova byl v letech 1896–1899 vybudován městský park, místními nazývaný prostě "U Barborky". V kostele se konají pravidelné bohoslužby římskokatolické církve.
http://www.sumperk.cz, 12.6. 2013
historie

Barokní kostel sv. Barbory byl postaven roku 1753 u hřbitova, založeného roku 1606 (zrušeného r. 1896, kdy přestal kapacitně postačovat). Předměstský hřbitov původně sloužil luteránským obyvatelům města, r. 1624 přešel do majetku katolíků. Hřbitovní kostel byl postaven díky fundacím šumperského rychtáře Matyáše Barela a radního Zikmunda Dressera. Autorem stavebních plánů kostela byl šumperský zednický mistr Anton Scholz. Roku 1755 byl kostel vyzdoben nástropními freskami, autorem je uničovský malíř Ignác Oderlický (původně byly fresky připisovány malíři Františku Antonu Helbigovi, ale r. 1916 byl odkryt nápis na pravé straně lodi, ze kterého vyplývá že autorem je první zmiňovaný umělec). Fresky zobrazují Kristovo ukřižování, mor v Šumperku (s postavou děkana Dittricha, který se při své službě ostatním nakazil morem a zemřel) a pohled na město s postavou fundátora Z. Dressera. Sv. Barbora, které je kostel zasvěcen, je patronkou v hodině smrti…  číst dále

E.H. podle http://www.farnostsumperk.cz; http://www.infosumperk.cz/; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 12.6. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Rapotín
 Třemešek
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Bludov
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 Burgstein
 Strážník
 Bohdíkov
 Velké Losiny
 Ruda nad Moravou
 Žerotínská sýpka
 Brníčko
 ruční papírna
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 Sobotín
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 nadhledna Háječek
 kaple sv. Václava
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 Skalička
 Rabštejn
 Tři kameny
 Králova Hora
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Pleče
 Nemilka
 partyzánský bunkr
 Ztracené kameny
 rychta
 Zelené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Křížový vrch
 kostel sv. Stanislava
Kontaktní informace
Kostel sv. Barbory
Jiráskovy sady
787 01 Šumperk

Římskokatolická farnost Šumperk
Kostelní nám. 2
787 01 Šumperk
Tel: +420 583 213 747
http://www.farnostsumperk.cz/
fasumperk@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11241
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama