Barokní kostel byl postaven r. 1753 na tehdejším městském hřbitově, stavební plány vypracoval Anton Scholz. R. 1755 kostel vyzdobil freskami Ignác Oderlický. Za josefínských reforem byl kostel r. 1784 uzavřen; r. 1790 obnoven jako hřbitovní kaple. Opraven v letech 1853 a 1900 (po zásahu bleskem).
Hlavní obrázek místa
© Jitka Václavíková, IC Šumperk
Kostel stojí v Jiráskových sadech, v místě, kde dříve býval městský hřbitov. Na místě zrušeného hřbitova byl v letech 1896–1899 vybudován městský park, místními nazývaný prostě "U Barborky". V kostele se konají pravidelné bohoslužby římskokatolické církve.
http://www.sumperk.cz, 12.6. 2013
historie

Barokní kostel sv. Barbory byl postaven roku 1753 u hřbitova, založeného roku 1606 (zrušeného r. 1896, kdy přestal kapacitně postačovat). Předměstský hřbitov původně sloužil luteránským obyvatelům města, r. 1624 přešel do majetku katolíků. Hřbitovní kostel byl postaven díky fundacím šumperského rychtáře Matyáše Barela a radního Zikmunda Dressera. Autorem stavebních plánů kostela byl šumperský zednický mistr Anton Scholz. Roku 1755 byl kostel vyzdoben nástropními freskami, autorem je uničovský malíř Ignác Oderlický (původně byly fresky připisovány malíři Františku Antonu Helbigovi, ale r. 1916 byl odkryt nápis na pravé straně lodi, ze kterého vyplývá že autorem je první zmiňovaný umělec). Fresky zobrazují Kristovo ukřižování, mor v Šumperku (s postavou děkana Dittricha, který se při své službě ostatním nakazil morem a zemřel) a pohled na město s postavou fundátora Z. Dressera. Sv. Barbora, které je kostel zasvěcen, je patronkou v hodině smrti…  číst dále

E.H. podle http://www.farnostsumperk.cz; http://www.infosumperk.cz/; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 12.6. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Rapotín
 Třemešek
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Bludov
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 Burgstein
 Strážník
 Bohdíkov
 Velké Losiny
 Ruda nad Moravou
 Žerotínská sýpka
 Brníčko
 ruční papírna
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 Sobotín
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 nadhledna Háječek
 kaple sv. Václava
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 Skalička
 Rabštejn
 Tři kameny
 Králova Hora
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Pleče
 Nemilka
 partyzánský bunkr
 Ztracené kameny
 rychta
 Zelené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Křížový vrch
 kostel sv. Stanislava
Kontaktní informace
Kostel sv. Barbory
Jiráskovy sady
787 01 Šumperk

Římskokatolická farnost Šumperk
Kostelní nám. 2
787 01 Šumperk
Tel: +420 583 213 747
http://www.farnostsumperk.cz/
fasumperk@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11241
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama