Zámek z roku 1835 na základech starší stavby místního šoltýství (fojtství). Byl zdemolován v osmdesátých letech 20. století. Dochován zámecký rybník a stromy v bývalém parku.
Hlavní obrázek místa
Horní Heřmanice - výřez z rytiny F.A.Kunikeho - patrně okolo roku 1830 - z knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska /LIBRI
© rytina F.A.Kunike
Při silnici č. 457 z Javorníku do Vidnavy v Rychlebském výběžku, při pravé straně u odbočky do Velké Kraše, stával u rybníka v obci Horní Heřmanice zámek z roku 1835. Ten vznikl na místě starší stavby tzv. Horního dvora.
Ivo Rozehnal , 27.1. 2010
historie

Horní Heřmanice vznikly někdy v polovině 13. století. Patřily do majetku vratislavského biskupství. Od nejranějších dějin zde fungoval i zvláštní statek – šoltýství (fojtství). Byla to obdoba naší rychtářské služby. Rozdíl však byl v tom, že ve slezských vévodstvích se stali šoltýsové zvláštní skupinou nízké šlechty, a tím i majiteli spravovaného majetku. Prvním doloženým majitelem heřmanického šoltýství byl roku 1402 jistý Mikuláš. Počátkem 15. století se statek rozdělil na dvě části – tzv. Horní a Dolní dvůr. Tyto dvory často měnily majitele, až v roce 1591 byly opět spojeny jistým Juliem Mettelem. Sídlem šoltýství se stal Horní dvůr. O velikosti panské obytné budovy vypovídá zpráva v závěti Terezie Knabeové v roce 1718. Je uvedeno, že v přízemí Horního dvora jsou dvě komory a tři světnice, v patře sál a jídelna. Největším zásahem v dějinách bylo poválečné dělení v roce 1742. Tehdy byly Heřmanice…  číst dále

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 27.1. 2010

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Heřmanice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 boží muka
 Bernartice
 Hukovice
 Buková
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Tomíkovice
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčice
 Dolní Červená Voda
 Ujeździec
 Horní Fořt
 Kohout
 Javorník
 Otmuchovské jezero
 Jánský vrch
 Žulová
 Lisie Kąty
 Černá Voda
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Otmuchów
 Pustý Zámek
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Rychleby
 Kaltenštejn
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 městské opevnění
 radnice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Hraničky
 Chałupki
 Supíkovická vápenka
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Špičáku
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Hradec
 Błotnica
 Błotnica
 Široký Brod
 Široký Brod
Základní informace místa
ID místa: 8740
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama