Zámek z roku 1835 na základech starší stavby místního šoltýství (fojtství). Byl zdemolován v osmdesátých letech 20. století. Dochován zámecký rybník a stromy v bývalém parku.
Hlavní obrázek místa
Horní Heřmanice - výřez z rytiny F.A.Kunikeho - patrně okolo roku 1830 - z knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska /LIBRI
© rytina F.A.Kunike
Při silnici č. 457 z Javorníku do Vidnavy v Rychlebském výběžku, při pravé straně u odbočky do Velké Kraše, stával u rybníka v obci Horní Heřmanice zámek z roku 1835. Ten vznikl na místě starší stavby tzv. Horního dvora.
Ivo Rozehnal , 27.1. 2010
historie

Horní Heřmanice vznikly někdy v polovině 13. století. Patřily do majetku vratislavského biskupství. Od nejranějších dějin zde fungoval i zvláštní statek – šoltýství (fojtství). Byla to obdoba naší rychtářské služby. Rozdíl však byl v tom, že ve slezských vévodstvích se stali šoltýsové zvláštní skupinou nízké šlechty, a tím i majiteli spravovaného majetku. Prvním doloženým majitelem heřmanického šoltýství byl roku 1402 jistý Mikuláš. Počátkem 15. století se statek rozdělil na dvě části – tzv. Horní a Dolní dvůr. Tyto dvory často měnily majitele, až v roce 1591 byly opět spojeny jistým Juliem Mettelem. Sídlem šoltýství se stal Horní dvůr. O velikosti panské obytné budovy vypovídá zpráva v závěti Terezie Knabeové v roce 1718. Je uvedeno, že v přízemí Horního dvora jsou dvě komory a tři světnice, v patře sál a jídelna. Největším zásahem v dějinách bylo poválečné dělení v roce 1742. Tehdy byly Heřmanice…  číst dále

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 27.1. 2010

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Heřmanice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 boží muka
 Bernartice
 Hukovice
 Buková
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Tomíkovice
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčice
 Dolní Červená Voda
 Ujeździec
 Horní Fořt
 Kohout
 Javorník
 Otmuchovské jezero
 Jánský vrch
 Žulová
 Lisie Kąty
 Černá Voda
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Čertovy kazatelny
 Otmuchów
 Pustý Zámek
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Rychleby
 Kaltenštejn
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 městské opevnění
 radnice
 Velké Kunětice
 vápenky
 Hraničky
 Chałupki
 Supíkovická vápenka
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Špičáku
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Błotnica
 Hradec
 Błotnica
 Široký Brod
 Široký Brod
Základní informace místa
ID místa: 8740
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama