Zámek z roku 1835 na základech starší stavby místního šoltýství (fojtství). Byl zdemolován v osmdesátých letech 20. století. Dochován zámecký rybník a stromy v bývalém parku.
Hlavní obrázek místa
Horní Heřmanice - výřez z rytiny F.A.Kunikeho - patrně okolo roku 1830 - z knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska /LIBRI
© rytina F.A.Kunike
Při silnici č. 457 z Javorníku do Vidnavy v Rychlebském výběžku, při pravé straně u odbočky do Velké Kraše, stával u rybníka v obci Horní Heřmanice zámek z roku 1835. Ten vznikl na místě starší stavby tzv. Horního dvora.
Ivo Rozehnal , 27.1. 2010
historie

Horní Heřmanice vznikly někdy v polovině 13. století. Patřily do majetku vratislavského biskupství. Od nejranějších dějin zde fungoval i zvláštní statek – šoltýství (fojtství). Byla to obdoba naší rychtářské služby. Rozdíl však byl v tom, že ve slezských vévodstvích se stali šoltýsové zvláštní skupinou nízké šlechty, a tím i majiteli spravovaného majetku. Prvním doloženým majitelem heřmanického šoltýství byl roku 1402 jistý Mikuláš. Počátkem 15. století se statek rozdělil na dvě části – tzv. Horní a Dolní dvůr. Tyto dvory často měnily majitele, až v roce 1591 byly opět spojeny jistým Juliem Mettelem. Sídlem šoltýství se stal Horní dvůr. O velikosti panské obytné budovy vypovídá zpráva v závěti Terezie Knabeové v roce 1718. Je uvedeno, že v přízemí Horního dvora jsou dvě komory a tři světnice, v patře sál a jídelna. Největším zásahem v dějinách bylo poválečné dělení v roce 1742. Tehdy byly Heřmanice…  číst dále

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 27.1. 2010

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Heřmanice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 boží muka
 Bernartice
 Hukovice
 Buková
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Tomíkovice
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčice
 Dolní Červená Voda
 Horní Fořt
 Kohout
 Javorník
 Otmuchovské jezero
 Žulová
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Černá Voda
 kostel sv. Vavřince
 Čertovy kazatelny
 Bílý Potok
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Pustý Zámek
 radnice
 kostel sv. Anny
 Rychleby
 Kaltenštejn
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 městské opevnění
 radnice
 Velké Kunětice
 vápenky
 Hraničky
 Chałupki
 Supíkovická vápenka
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Špičáku
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Błotnica
 Hradec
 Błotnica
 Široký Brod
 Široký Brod
Základní informace místa
ID místa: 8740
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama