Barokní kostel nahradil pův. středověký kostel z r. 1412, věž přistavěna v l. 1588–90. V l. 1724–1811 postaven nový barok. kostel (stavitelé Jan Wisner, Antonín Scholz) – věž ze 16. stol. byla zachována. Od r. 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR. V l. 2004–2013 postupná rekonstrukce kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel po rekonstrukci
© OÚ Nový Malín 07/2013
Orientovaná podélná jednolodní stavba, zakončená segmentově, kněžiště jen nepatrně odstupněno. V ose západního průčelí stojí hranolová věž, k jižní zdi kostela přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře. Fasáda je členěna lizénami a okna mají půlkruhové záklenky. Hlavní vstup do kostela vede podvěžím, křížově zaklenutým, kostel má ještě dva boční vchody. Loď kostela je valeně klenutá s výsečemi mezi pasy a lunetovým závěrem. U paty klenby je průběžné římsové kladí, pasy jsou neseny přízedními polopilíři, překrytými pilastry s kompozitními hlavicemi, v západní části jsou pilastry zdvojeny. Ve vrcholu klenby jsou štuková zrcadla s obrazy Zasnoubení, Navštívení a Nanebevzetí Panny Marie – údajně je namaloval ve 40. letech 18. stol. Ignác Oderlický (dle nepodložené místní tradice byl autorem Jan Kryštof Handke). Hlavní oltář má ve sloupovém retabulu z doby vzniku stavby obraz Narození Panny Marie, jehož autorem je Josef Stern. Boční protějškové oltáře se sloupovým retabulem pocházejí z 2. čtvrtletí 18. století. K původnímu vybavení kostela patří také přízední kazatelna se sochou Krista Pastýře na vrcholu stříšky a mramorová křtitelnice (s později přidaným sousoším Kristova křtu na víku). Původní oltářní obraz je volně zavěšený (dat. 1813, renovován 1833), zobrazuje ochránce městečka sv. Jana a sv. Pavla (sv. apoštolové proti bouřkám) a historický střed obce s kostelem. Památkově chráněný kříž u kostela je datován r. 1791, s postavou Krista, na podstavci je plastika Panny Marie.
E.H. podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; http://www.farnostnovymalin.cz, 6.6. 2013
historie

Kostel je nejstarší památkou obce. Obec Nový Malín se prvně zmiňuje v historických pramenech r. 1350; její původní jméno bylo Frankstadt (Frankštát), nové jméno nese až od r. 1947. Původní kostel byl údajně postaven na místě pohanského chrámu. Dle datace na starém kostelním zvonu (1412) lze předpokládat, že kostel zde nejpozději tohoto roku stál. K původnímu, patrně středověkému kostelu byla dostavěna v l. 1588–1590 renesanční věž. Díky zobrazení kostela na razítku obce z r. 1705 je známá jeho tehdejší podoba – je zde vyobrazen s obloukovými okny na podélné straně a se dvěma okny téhož tvaru na užší straně, kde byl též vchod. Dále je vidět cibulová věž uprostřed střechy, na obou koncích hřbetu kostela byl kříž. V r. 1724 byl starý kostel nahrazen s výjimkou věže barokní novostavbou, staviteli byli Jan Wisner z Uničova a Antonín Scholz ze Šumperka. Původní věž kostela ze 16. století byla dostavěna. Na věž byla r. 1727 slavnostně usazena…  číst dále

Martin Tlach dle zdroje http://www.farnostnovymalin.cz (doplněno redakcí), http://monumnet.npu.cz, Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Karel Kuča, Libri 2000, 29.5. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Nový Malín

Místa v okolí

 Frankštát
 Burgstein
 Třemešek
 Vikýřovice
 Rapotín
 Mrtvý muž
 kostel sv. Barbory
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Linharta
 mariánský sloup
 radnice
 Vikýřovice
 kaple sv. Prokopa
 Brníčko
 Bludoveček
 Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejn
 Strážník
 Velké Losiny
 Sobotín
 lázně Bludov
 Tři kameny
 Žerotínská sýpka
 rychta
 kostel sv. Martina
 ruční papírna
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Bradlo
 Maršíkov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Bohdíkov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 kostel sv. Barbory
 Preisův mlýn
 Dubicko
 měšťanský pivovar
 Skalička
 Křížový vrch
 Rešov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 nadhledna Háječek
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 Šumvald
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Alfrédova chata
 Jelení studánka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Františkova myslivna
 Svatojánský most
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 hraniční sloup
 arboretum
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 chata Barborka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nový Malín
Farář: Mgr. Otto Sekanina
Nový Malín 700
788 03
Tel: 731 626 532
http://www.farnostnovymalin.cz/
fabludov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11240
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama