Gotická tvrz založená ve druhé polovině 13. stol., sloužící jako sídlo a správní centrum oblasti až do počátku 15. stol. Dodnes se z větší části dochoval pouze obkružující val.
Hlavní obrázek místa
Val
Val ohraničující tvrziště při severní straně
© Luděk Pitter 05/2007

Graficke pismenko Tvrziště se nachází v Kasejovicích na zahradách domů č.p. 200, 201 a 352, západně od hřbitova, který se nachází při kostelu sv. Jakuba. Vlastní, dnes již rozvezené jádro tvrziště, stejně jako dosud zvětší části dobře zachovaný val jsou nepřístupné, neboť se nachází na soukromých pozemcích. Při pohledu ze hřbitova a z pole na severu od tvrziště je částečně vidět vnější část dosud zachovaného valu. Lépe si lze oblast tvrziště prohlédnout v zimě, neboť v létě je stíněna korunami stromů.
L.P., 23.5. 2007

  historie

  Gotická tvrz byla pravděpodobně založena ve druhé polovině 13. stol. V tehdejší době se po vsi psali bratři Zdeslav, Neostup a Vojslav, páni z Kasejovic. Ve 14. stol. patřily Kasejovice Protivovi. Počátkem 15. stol. byly Kasejovice Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína připojeny k lnářskému panství. Tím rezidenční význam tvrze zanikl a s ním i samotná tvrz.
  L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 23.5. 2007

  popis

  Jedná se o okrouhlé tvrziště. Jádro již dnes není nijak patrné a příkop lze dnes spíše již jen tušit. Podle místních snad ještě na přelomu 19. a 20. stol., bylo jádro i příkop patrné, neboť se o něm zmiňovali jejich starší příbuzní. Na místě se dochovala také stará studna, která však je pravděpodobně z pozdější doby než tvrz. Dodnes se z větší části dochval val.
  L.P., 23.5. 2007


  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice
  OOO