Valy a příkop po tvrzi či hrádku, archeologicky datovaném do 13. a 14. st. Zanikl zřejmě za Běšínů po r. 1494, kdy jej nahradila nová tvrz přímo v městečku. Ještě v 19. století jsou uváděny velké části zdiva, byly však rozebrány na stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na lokalitu od severovýchodu, vlevo patrný zářez příkopu a val
© Filip Matoušek 7/2007
Pozůstatky tvrziště zvané Hrádek či Slepičí hora leží asi 800 metrů západně od středu Bělčic, na ostrožně vybíhající nad údolí s rybníkem (rovněž zvaným Hrádek), od nějž z údolí také vede k hrádku nejsnazší přístup. Stačí se vydat z Bělčic po silnici směrem na Újezdec či Záhrobí, minout chatovou kolonii a poté odbočit údolím vpravo po cestě.
F. Matoušek, 29.10. 2007
popis

Jednodílné tvrziště na konci ostrožny nad rybníkem bylo na východní straně chráněno dosud patrným zdvojeným valem a příkopem, na zbylých stranách k ochraně postačovaly strmé svahy nevysoké ostrožny. Dle popisu A. Sedláčka stály na tvrzišti ještě v 19. století téměř dva metry vysoké pozůstatky zdiva, které byly ale poté rozebrány a odvezeny, takže povrch tvrziště v současné době již žádné výrazné stopy zástavby či zděných konstrukcí nevykazuje. Při povrchovém průzkumu v r. 1977 byl nalezen archeologický materiál, datující osídlení lokality ve 13. a 14. století; doložené jsou i sejpy po středověkém rýžování zlata v údolí pod tvrzištěm.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 29.10. 2007

historie

Nejstarším historicky doloženým držitelem byl r. 1243 Petr z Bělčic a jeho bratři a v zemanském majetku zůstaly Bělčice zřejmě až do r. 1360, kdy je na nedlouho získala Markéta ze Šternberka. V letech 1389–1406 seděli na Bělčicích Zbyněk a Bohuněk z Lochovic a asi deset let poté koupili celé zboží Běšínové, za nichž byly Bělčice r. 1494 povýšeny na městečko. Zřejmě nejpozději někdy po tomto roce nahradila starý Hrádek nově postavená tvrz přímo v městečku. Roku 1623 koupil městečko i s tvrzí a dvorem od Smila z Běšin Jaroslav Volf ze Šternberka, majitel zboží v Kladrubcích a Lnářích, s nimiž od té doby Bělčice sdílely společné osudy.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 29.10. 2007

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Bělčice

Místa v okolí

 socha sv. Barbory
 radnice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hostišovice
 Hvožďany
 Křikava
 Uzeničky
 Ženatý dub
 kostel sv. Václava
 Drahenice
 Lnáře
 Draheničky
 Tchořovice
 kostel sv. Rocha
 Starý Smolivec
 kaple Božího hrobu
 synagoga
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 židovské ghetto
 silniční most
 Blatná
 Březnice
 parostrojní lihovar
 pivovar Herold
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Buzice
 kostel sv. Jiljí
 Hengst
 Pole
 Dožice
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Škvořetice
 Mirovice
 Kosatínský viklan
 Kadov
 Boudy u Čimelic
 Řesanice
 kostel sv. Ondřeje
 Starosedlský Hrádek
 Životice
 Tochovice
 Horosedly
 výklenková kaple
 Hůrka u Vranovic
 synagoga
 Záboří
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Rakovice
 Dolní Nerestce
 Pětnice
 Vintíř
 Strážovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Podhůří
 empírový most
 Čimelice
 skanzen Chanovice
 Čimelice
 Chanovice
 Chlum
 Sedlice
 Na Skále
 Oselce
 Vysoká u Příbramě
 Strašná skála
 Cerhonice
 Defurovy Lažany
 Mítov
 Kožlí
 Rtišovice
Základní informace místa
ID místa: 5722
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama