Valy a příkop po tvrzi či hrádku, archeologicky datovaném do 13. a 14. st. Zanikl zřejmě za Běšínů po r. 1494, kdy jej nahradila nová tvrz přímo v městečku. Ještě v 19. století jsou uváděny velké části zdiva, byly však rozebrány na stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na lokalitu od severovýchodu, vlevo patrný zářez příkopu a val
© Filip Matoušek 7/2007
Pozůstatky tvrziště zvané Hrádek či Slepičí hora leží asi 800 metrů západně od středu Bělčic, na ostrožně vybíhající nad údolí s rybníkem (rovněž zvaným Hrádek), od nějž z údolí také vede k hrádku nejsnazší přístup. Stačí se vydat z Bělčic po silnici směrem na Újezdec či Záhrobí, minout chatovou kolonii a poté odbočit údolím vpravo po cestě.
F. Matoušek, 29.10. 2007
popis

Jednodílné tvrziště na konci ostrožny nad rybníkem bylo na východní straně chráněno dosud patrným zdvojeným valem a příkopem, na zbylých stranách k ochraně postačovaly strmé svahy nevysoké ostrožny. Dle popisu A. Sedláčka stály na tvrzišti ještě v 19. století téměř dva metry vysoké pozůstatky zdiva, které byly ale poté rozebrány a odvezeny, takže povrch tvrziště v současné době již žádné výrazné stopy zástavby či zděných konstrukcí nevykazuje. Při povrchovém průzkumu v r. 1977 byl nalezen archeologický materiál, datující osídlení lokality ve 13. a 14. století; doložené jsou i sejpy po středověkém rýžování zlata v údolí pod tvrzištěm.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 29.10. 2007

historie

Nejstarším historicky doloženým držitelem byl r. 1243 Petr z Bělčic a jeho bratři a v zemanském majetku zůstaly Bělčice zřejmě až do r. 1360, kdy je na nedlouho získala Markéta ze Šternberka. V letech 1389–1406 seděli na Bělčicích Zbyněk a Bohuněk z Lochovic a asi deset let poté koupili celé zboží Běšínové, za nichž byly Bělčice r. 1494 povýšeny na městečko. Zřejmě nejpozději někdy po tomto roce nahradila starý Hrádek nově postavená tvrz přímo v městečku. Roku 1623 koupil městečko i s tvrzí a dvorem od Smila z Běšin Jaroslav Volf ze Šternberka, majitel zboží v Kladrubcích a Lnářích, s nimiž od té doby Bělčice sdílely společné osudy.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 29.10. 2007

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Bělčice

Místa v okolí

 socha sv. Barbory
 radnice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hostišovice
 Hvožďany
 Křikava
 Uzeničky
 Ženatý dub
 kostel sv. Václava
 Drahenice
 Lnáře
 Draheničky
 Tchořovice
 kostel sv. Rocha
 Starý Smolivec
 kaple Božího hrobu
 synagoga
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 židovské ghetto
 silniční most
 Blatná
 Březnice
 parostrojní lihovar
 pivovar Herold
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Buzice
 kostel sv. Jiljí
 Hengst
 Pole
 Dožice
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Škvořetice
 Mirovice
 Kosatínský viklan
 Kadov
 Boudy u Čimelic
 Řesanice
 kostel sv. Ondřeje
 Starosedlský Hrádek
 Životice
 Tochovice
 Horosedly
 výklenková kaple
 Hůrka u Vranovic
 synagoga
 Záboří
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Rakovice
 Dolní Nerestce
 Pětnice
 Vintíř
 Strážovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Podhůří
 empírový most
 Čimelice
 skanzen Chanovice
 Čimelice
 Chanovice
 Chlum
 Sedlice
 Na Skále
 Oselce
 Vysoká u Příbramě
 Strašná skála
 Cerhonice
 Defurovy Lažany
 Mítov
 Kožlí
 Rtišovice
Základní informace místa
ID místa: 5722
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama