Jeskyně bývá považována za jednu z nejdůležitějších prehistorických archeologických lokalit v Řecku. První vykopávky zahájil v r. 1965 Augustus Sordinas. Byly odhaleny důkazy o lidské populaci, datující se do posledních fází horního paleolitu asi z období 20 000 př. Kr.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2022
Jeskyně Grava Gardiki se nachází v olivovém háji v nadmořské výšce 60 metrů. Grava Gardiki je horizontální jeskyní se dvěma vchody a délkou asi 20 metrů. U jihovýchodního vchodu jsou velké skály, naznačující dřívější větší rozsah jeskyně. Jeskyně je 20 metrů široká a 13 metrů vysoká. Z jeskyně je nádherný výhled na celou jižní část ostrova i na moře. Vstupní část jeskyně je dobře přístupná. Dál do jeskyně už se musí vyšplhat na menší skalní terasu. Nedaleko jeskyně se nachází zřícenina byzantského hradu Gardiki.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.speleocorfu.com/cave-grava-gardiki/ a další, 11.12. 2022
historie

Kdysi dávno byla hladina moře mnohem níže a Korfu nebyl ostrovem, ale byl součástí evropského kontinentu. V mladší době kamenné, když měla skončit doba ledová (okolo 10 000 př. Kr.) úžinu zalilo moře a území se stalo ostrovem. Archeologické průzkumy ukázaly, že ostrov byl obydlen již ve starší době kamenné. Osídlení lovců a sběračů z té doby bylo nalezeno v jeskyni Grava Gardiki. Jeskyně bývá považována za jednu z nejdůležitějších archeologických lokalit z prehistorické éry Řecka. První vykopávky začal v roce 1965 profesor a archeolog Augustus Sordinas. Byly odhaleny důkazy o lidské populaci, datující se do posledních fází horního paleolitu asi z doby 20 000 př. Kr. Při vykopávkách byly nalezeny nástroje z pazourku, zvířecí kosti jako kance a jelena.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.speleocorfu.com/cave-grava-gardiki/ a další, 11.12. 2022

Komentáře

Řecko, Iónské ostrovy,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 16655
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.12.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama