
Lvové z Rožmitálu pocházející z rodu Oldřicha byli vlastníky hradu od jeho postavení a kolem roku 1347 darovali polovinu hradu s mnoha statky arcibiskupství pražskému. Roku 1436 zastavil král Zikmund arcibiskupskou polovinu bratřím Zmrzlíkům ze Svojšína a od nich to zpět koupili pánové z Rožmitálu. V r. 1525 Zdeněk Lev z Rožmitála získal zpět post nejvyššího purkrabí, kde setrval do roku 1526. Tehdy se odehrála bitva u Moháče, v které padl král Ludvík. Nově zvolený král Ferdinand I. Habsburský pana Zdeňka Lva neponechal v úřadě. Ten byl zvyklý na blahobyt a zadlužil rožmitálské panství, které roku 1555 zakoupil Florian Grispach za 11 000 kop grošů a hrad přestavěl na renesanční zámek. Lvové z Rožmitálu se poté uchýlili na Moravu. Hrad byl v držení Grispachů do roku 1621, kdy po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a darován pražskému arcibiskupství, v jehož držení zůstal do roku 1948, kdy byl… číst dále
Město Rožmitál spolu s hradem založil v polovině 13. stol. Oldřich z Březnice. Později přešlo panství darem na pražské arcibiskupství. Od 16. stol. zde sídlil rod Lvů z Rožmitálu. Již počátkem 16. stol. nechal Zdeněk Lev z Rožmitálu postavit hlavní zámeckou budovu při hranolové věži a provedl i další úpravy. Z rodu Lvů z Rožmitálu pocházela i druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad a s jejím bratrem se setkáme v díle Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Konečný zámecký charakter dal hradu až ve 2. polovině 16. stol. Florián Gryspek z Griesbachu. V té době byl také při zámku založen pivovar. Po roce 1620 získalo zámek opět pražské arcibiskupství. V roce 1998 darovalo město Rožmitál pod Třemšínem zámek pražskému arcibiskupství, které zámek s největší pravděpodobností převedlo na společnost TRINITY COOP s. r. o., kde mělo Arcibiskupství pražské 20 % podíl. Ten však prodalo a v důsledku nezájmu… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.