Zámek oválného tvaru, vymezený s největší pravděpodobností hradbami bývalého hradu z 13. stol. Hlavní zámeckou budovu nechal v 16. stol. postavit Zdeněk Lev z Rožmitálu. Z hradu zůstala zachována pouze hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Hlavní brána
© Luděk Pitter 04/2004
Zámek v Rožmitále pod Třemšínem stojí v těsné blízkosti náměstí. Zámek je trojkřídlý, dvoupatrový, s asymetrickým vnitřním nádvořím. Hlavní brána je přístupná z ulice vedoucí z náměstí. Zadní brána vede ke kamennému mostu a rybníku. Při zámku stojí budova starého pivovaru.
14.4. 2004
popis

Lvové z Rožmitálu pocházející z rodu Oldřicha byli vlastníky hradu od jeho postavení a kolem roku 1347 darovali polovinu hradu s mnoha statky arcibiskupství pražskému. Roku 1436 zastavil král Zikmund arcibiskupskou polovinu bratřím Zmrzlíkům ze Svojšína a od nich to zpět koupili pánové z Rožmitálu. V r. 1525 Zdeněk Lev z Rožmitála získal zpět post nejvyššího purkrabí, kde setrval do roku 1526. Tehdy se odehrála bitva u Moháče, v které padl král Ludvík. Nově zvolený král Ferdinand I. Habsburský pana Zdeňka Lva neponechal v úřadě. Ten byl zvyklý na blahobyt a zadlužil rožmitálské panství, které roku 1555 zakoupil Florian Grispach za 11 000 kop grošů a hrad přestavěl na renesanční zámek. Lvové z Rožmitálu se poté uchýlili na Moravu. Hrad byl v držení Grispachů do roku 1621, kdy po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a darován pražskému arcibiskupství, v jehož držení zůstal do roku 1948, kdy byl…  číst dále

9.2. 2009

historie

Město Rožmitál spolu s hradem založil v polovině 13. stol. Oldřich z Březnice. Později přešlo panství darem na pražské arcibiskupství. Od 16. stol. zde sídlil rod Lvů z Rožmitálu. Již počátkem 16. stol. nechal Zdeněk Lev z Rožmitálu postavit hlavní zámeckou budovu při hranolové věži a provedl i další úpravy. Z rodu Lvů z Rožmitálu pocházela i druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad a s jejím bratrem se setkáme v díle Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Konečný zámecký charakter dal hradu až ve 2. polovině 16. stol. Florián Gryspek z Griesbachu. V té době byl také při zámku založen pivovar. Po roce 1620 získalo zámek opět pražské arcibiskupství. V roce 1998 darovalo město Rožmitál pod Třemšínem zámek pražskému arcibiskupství, které zámek s největší pravděpodobností převedlo na společnost TRINITY COOP s. r. o., kde mělo Arcibiskupství pražské 20 % podíl. Ten však prodalo a v důsledku nezájmu…  číst dále

14.4. 2004

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Rožmitál pod Třemšínem

Místa v okolí

 Hůrka u Vranovic
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 kostel sv. Václava
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 Tochovice
 Hvožďany
 Památník Vojna
 Starosedlský Hrádek
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Drahenice
 Újezdec
 Hrochův hrádek
 kostel sv. Voršily
 Starý Smolivec
 Tři Trubky
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Drštka
 Hostišovice
 Draheničky
 kostel sv. Prokopa
 Chlukov
 Uzeničky
 Myslín
 Mítov
 Dožice
 kostel sv. Václava
 Dobšický mužík
 dub sv. Václava
 Rtišovice
 Na Skále
 Homberk
 židovský hřbitov
 Křikava
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Mirovice
 Strašná skála
 Drahlín
 Horosedly
 výklenková kaple
 kříž sv. Ivana
 Vimberk
 židovský hřbitov
 Dvorec
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Švédský most
 vodní hamr
 Dolní Nerestce
 Životice
 synagoga
 Podhůří
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
Kontaktní informace
Zámek
Ing. Lízla 1
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
Vlastník:
TRINITY COOP, s.r.o.
Jenečská 60,
16 100 Praha - Liboc
Základní informace místa
ID místa: 931
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama