Zámek oválného tvaru, vymezený s největší pravděpodobností hradbami bývalého hradu z 13. stol. Hlavní zámeckou budovu nechal v 16. stol. postavit Zdeněk Lev z Rožmitálu. Z hradu zůstala zachována pouze hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Hlavní brána
© Luděk Pitter 04/2004
Zámek v Rožmitále pod Třemšínem stojí v těsné blízkosti náměstí. Zámek je trojkřídlý, dvoupatrový, s asymetrickým vnitřním nádvořím. Hlavní brána je přístupná z ulice vedoucí z náměstí. Zadní brána vede ke kamennému mostu a rybníku. Při zámku stojí budova starého pivovaru.
14.4. 2004
popis

Lvové z Rožmitálu pocházející z rodu Oldřicha byli vlastníky hradu od jeho postavení a kolem roku 1347 darovali polovinu hradu s mnoha statky arcibiskupství pražskému. Roku 1436 zastavil král Zikmund arcibiskupskou polovinu bratřím Zmrzlíkům ze Svojšína a od nich to zpět koupili pánové z Rožmitálu. V r. 1525 Zdeněk Lev z Rožmitála získal zpět post nejvyššího purkrabí, kde setrval do roku 1526. Tehdy se odehrála bitva u Moháče, v které padl král Ludvík. Nově zvolený král Ferdinand I. Habsburský pana Zdeňka Lva neponechal v úřadě. Ten byl zvyklý na blahobyt a zadlužil rožmitálské panství, které roku 1555 zakoupil Florian Grispach za 11 000 kop grošů a hrad přestavěl na renesanční zámek. Lvové z Rožmitálu se poté uchýlili na Moravu. Hrad byl v držení Grispachů do roku 1621, kdy po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a darován pražskému arcibiskupství, v jehož držení zůstal do roku 1948, kdy byl…  číst dále

9.2. 2009

historie

Město Rožmitál spolu s hradem založil v polovině 13. stol. Oldřich z Březnice. Později přešlo panství darem na pražské arcibiskupství. Od 16. stol. zde sídlil rod Lvů z Rožmitálu. Již počátkem 16. stol. nechal Zdeněk Lev z Rožmitálu postavit hlavní zámeckou budovu při hranolové věži a provedl i další úpravy. Z rodu Lvů z Rožmitálu pocházela i druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad a s jejím bratrem se setkáme v díle Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Konečný zámecký charakter dal hradu až ve 2. polovině 16. stol. Florián Gryspek z Griesbachu. V té době byl také při zámku založen pivovar. Po roce 1620 získalo zámek opět pražské arcibiskupství. V roce 1998 darovalo město Rožmitál pod Třemšínem zámek pražskému arcibiskupství, které zámek s největší pravděpodobností převedlo na společnost TRINITY COOP s. r. o., kde mělo Arcibiskupství pražské 20 % podíl. Ten však prodalo a v důsledku nezájmu…  číst dále

14.4. 2004

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Rožmitál pod Třemšínem

Místa v okolí

 Hůrka u Vranovic
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 kostel sv. Václava
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 Tochovice
 Hvožďany
 Památník Vojna
 Starosedlský Hrádek
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Drahenice
 Hrochův Hrádek
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Starý Smolivec
 Tři Trubky
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Drštka
 Hostišovice
 kostel sv. Prokopa
 Draheničky
 Chlukov
 Uzeničky
 Myslín
 Dožice
 Mítov
 kostel sv. Václava
 dub sv. Václava
 Na Skále
 Homberk
 Rtišovice
 Křikava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Mirovice
 Strašná skála
 Drahlín
 Horosedly
 kříž sv. Ivana
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 Vimberk
 Dvorec
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 vodní hamr
 Švédský most
 Dolní Nerestce
 Životice
 synagoga
 Podhůří
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
Kontaktní informace
Zámek
Ing. Lízla 1
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
Vlastník:
TRINITY COOP, s.r.o.
Jenečská 60,
16 100 Praha - Liboc
Základní informace místa
ID místa: 931
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama