Zámek oválného tvaru, vymezený s největší pravděpodobností hradbami bývalého hradu z 13. stol. Hlavní zámeckou budovu nechal v 16. stol. postavit Zdeněk Lev z Rožmitálu. Z hradu zůstala zachována pouze hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Hlavní brána
© Luděk Pitter 04/2004
Zámek v Rožmitále pod Třemšínem stojí v těsné blízkosti náměstí. Zámek je trojkřídlý, dvoupatrový, s asymetrickým vnitřním nádvořím. Hlavní brána je přístupná z ulice vedoucí z náměstí. Zadní brána vede ke kamennému mostu a rybníku. Při zámku stojí budova starého pivovaru.
14.4. 2004
popis

Lvové z Rožmitálu pocházející z rodu Oldřicha byli vlastníky hradu od jeho postavení a kolem roku 1347 darovali polovinu hradu s mnoha statky arcibiskupství pražskému. Roku 1436 zastavil král Zikmund arcibiskupskou polovinu bratřím Zmrzlíkům ze Svojšína a od nich to zpět koupili pánové z Rožmitálu. V r. 1525 Zdeněk Lev z Rožmitála získal zpět post nejvyššího purkrabí, kde setrval do roku 1526. Tehdy se odehrála bitva u Moháče, v které padl král Ludvík. Nově zvolený král Ferdinand I. Habsburský pana Zdeňka Lva neponechal v úřadě. Ten byl zvyklý na blahobyt a zadlužil rožmitálské panství, které roku 1555 zakoupil Florian Grispach za 11 000 kop grošů a hrad přestavěl na renesanční zámek. Lvové z Rožmitálu se poté uchýlili na Moravu. Hrad byl v držení Grispachů do roku 1621, kdy po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a darován pražskému arcibiskupství, v jehož držení zůstal do roku 1948, kdy byl…  číst dále

9.2. 2009

historie

Město Rožmitál spolu s hradem založil v polovině 13. stol. Oldřich z Březnice. Později přešlo panství darem na pražské arcibiskupství. Od 16. stol. zde sídlil rod Lvů z Rožmitálu. Již počátkem 16. stol. nechal Zdeněk Lev z Rožmitálu postavit hlavní zámeckou budovu při hranolové věži a provedl i další úpravy. Z rodu Lvů z Rožmitálu pocházela i druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad a s jejím bratrem se setkáme v díle Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Konečný zámecký charakter dal hradu až ve 2. polovině 16. stol. Florián Gryspek z Griesbachu. V té době byl také při zámku založen pivovar. Po roce 1620 získalo zámek opět pražské arcibiskupství. V roce 1998 darovalo město Rožmitál pod Třemšínem zámek pražskému arcibiskupství, které zámek s největší pravděpodobností převedlo na společnost TRINITY COOP s. r. o., kde mělo Arcibiskupství pražské 20 % podíl. Ten však prodalo a v důsledku nezájmu…  číst dále

14.4. 2004

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Rožmitál pod Třemšínem

Místa v okolí

 Hůrka u Vranovic
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 kostel sv. Václava
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 Tochovice
 Hvožďany
 boží muka
 Památník Vojna
 Starosedlský Hrádek
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 radnice
 Drahenice
 kostel sv. Voršily
 Hrochův hrádek
 Újezdec
 Starý Smolivec
 Tři Trubky
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Drštka
 Hostišovice
 kostel sv. Prokopa
 Draheničky
 Kokšín
 Chlukov
 Uzeničky
 Myslín
 Mítovský mlýn
 Dožice
 kostel sv. Václava
 Dobšický mužík
 dub sv. Václava
 Mítov
 Homberk
 Na Skále
 Rtišovice
 Křikava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Strašná skála
 Drahlín
 Horosedly
 výklenková kaple
 kříž sv. Ivana
 židovský hřbitov
 Vimberk
 Dvorec
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 vodní hamr
 Švédský most
 Dolní Nerestce
 Životice
 synagoga
 Podhůří
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
Kontaktní informace
Zámek
Ing. Lízla 1
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
Vlastník:
TRINITY COOP, s.r.o.
Jenečská 60,
16 100 Praha - Liboc
Základní informace místa
ID místa: 931
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama