Jedna ze tří zachovalých velkých věží městského opevnění, připomínaná písemně poprvé roku 1348. V sousedství stála stejnojmenná brána, zbořená 1848. Věž změnila podobu po požárech 1456, 1642 a 1717. Z té doby současná helmice.
Hlavní obrázek místa
Věž od jihu
vlevo střecha stejnojmenného kostela.
© Ivan Grisa 04/2007
Věž dominuje tzv. Mikulášské čtvrti (Nikolaiviertel), severnímu předměstí středověkého města. Původně se zde rozkládala srbská osada Gorelic. Ve věži historická exposice, výhled omezen nevelkými okny ochozu.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Mikulášská věž ve Zhořelci

Jedna ze tří zachovalých velkých věží městského opevnění, připomínaná písemně poprvé roku 1348. V sousedství stála stejnojmenná brána, zbořená v rámci likvidace většiny hradeb roku 1848. Věž změnila podobu po požárech 1456, 1642 a 1717. Z té doby současná helmice. Od roku 1747 visel na Mikulášské věži velký malovaný krucifix, který se nosil v čele pohřbů nebo průvodů s odsouzenci.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz, eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7380
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama