Původně gotický kostel z II. čtvrti 14. století byl v letech 1626–29 důkladně pozdně renesančně obnoven Přibíkem Jeníškem z Újezda. Další opravy 1662 a 1721. V průběhu 19. století zbořena horní patra původní věže, nová věž postavena v rámci regotizace roku 1907. Kolem kostela hřbitov s kamennou zdí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 05/2011
Bubovice (část obce Volenice) se nacházejí necelé dva kilometry jihozápadně od Březnice na silnici II/176. Parkování je možné přímo u kostela. Autobusové spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech, na březnické nádraží je to odtud více než 3 km, příjemnější a jen mírně delší je cesta po žluté značce z Hudčic (trať Březnice - Strakonice). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.15.
Ivan Grisa, 4.6. 2011
historie

Kostel svatého Václava v Bubovicích

Na základě stylového rozboru zachovalých gotických částí kostela byla jeho stavba datována do II. čtvrtiny 14. století. Tomu odpovídá i předpokládané stáří nástěnných maleb v presbytáři. Jednalo se o jednolodní kostel s čtyřboce uzavřeným presbytářem, k jehož jižnímu boku je přiložena sakristie. Ta představuje jediný pozůstatek původní věže. Kostel byl v letech 1626–29 obnoven v pozdně renesančním slohu královským prokurátorem Přibíkem Jeníškem z Újezda, pobělohorským majitelem nedaleké Březnice. Nejvýraznějším exteriérovým prvkem z této doby je západní portál s vyobrazením patrona kostela. Další úpravy proběhly v letech 1662 a 1721. Během 19. století bylo nutno pro zchátralost snést horní patra věže. Tu nahradila nová hranolová stavba na opačném boku presbytáře, provedená v rámci regotizace kostela roku 1907. Kostel je obklopen funkčním hřbitovem, ohrazeným kamennou zdí přibližně eliptického půdorysu s hlavní…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 4.6. 2011

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Bubovice

Místa v okolí

 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 židovský hřbitov
 pivovar Herold
 Drahenice
 Hrochův Hrádek
 Draheničky
 Starosedlský Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hostišovice
 Tochovice
 Uzeničky
 Hrádek
 Myslín
 židovský hřbitov
 Křikava
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hůrka u Vranovic
 Hvožďany
 Vysoká u Příbramě
 Horosedly
 výklenková kaple
 Ženatý dub
 Chraštice
 Třemšín
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Dolní Nerestce
 Památník Vojna
 Zalužany
 synagoga
 Hengst
 empírový most
 Lety
 Rtišovice
 boží muka
 Boudy u Čimelic
 Zbenice
 synagoga
 Rakovice
 Bukovany
 Kosatínský viklan
 Starý Smolivec
 Vintíř
 Čimelice
 Čimelice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Blatná
 Lnáře
 Buzice
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Tchořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 Strážovice
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Karlov
 kříž sv. Ivana
 Cerhonice
 Pole
 Varvažov
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bubovice
Ludvíka Kuby 77
262 72 Březnice
Tel: 318 682 289; 731 402 871
charypar.josef@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 10110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama