Původně gotický kostel z II. čtvrti 14. století byl v letech 1626–29 důkladně pozdně renesančně obnoven Přibíkem Jeníškem z Újezda. Další opravy 1662 a 1721. V průběhu 19. století zbořena horní patra původní věže, nová věž postavena v rámci regotizace roku 1907. Kolem kostela hřbitov s kamennou zdí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 05/2011
Bubovice (část obce Volenice) se nacházejí necelé dva kilometry jihozápadně od Březnice na silnici II/176. Parkování je možné přímo u kostela. Autobusové spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech, na březnické nádraží je to odtud více než 3 km, příjemnější a jen mírně delší je cesta po žluté značce z Hudčic (trať Březnice - Strakonice). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.15.
Ivan Grisa, 4.6. 2011
historie

Kostel svatého Václava v Bubovicích

Na základě stylového rozboru zachovalých gotických částí kostela byla jeho stavba datována do II. čtvrtiny 14. století. Tomu odpovídá i předpokládané stáří nástěnných maleb v presbytáři. Jednalo se o jednolodní kostel s čtyřboce uzavřeným presbytářem, k jehož jižnímu boku je přiložena sakristie. Ta představuje jediný pozůstatek původní věže. Kostel byl v letech 1626–29 obnoven v pozdně renesančním slohu královským prokurátorem Přibíkem Jeníškem z Újezda, pobělohorským majitelem nedaleké Březnice. Nejvýraznějším exteriérovým prvkem z této doby je západní portál s vyobrazením patrona kostela. Další úpravy proběhly v letech 1662 a 1721. Během 19. století bylo nutno pro zchátralost snést horní patra věže. Tu nahradila nová hranolová stavba na opačném boku presbytáře, provedená v rámci regotizace kostela roku 1907. Kostel je obklopen funkčním hřbitovem, ohrazeným kamennou zdí přibližně eliptického půdorysu s hlavní…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 4.6. 2011

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Bubovice

Místa v okolí

 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 židovský hřbitov
 pivovar Herold
 Drahenice
 Hrochův Hrádek
 Draheničky
 Starosedlský Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hostišovice
 Tochovice
 Uzeničky
 Hrádek
 Myslín
 židovský hřbitov
 Křikava
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hůrka u Vranovic
 Hvožďany
 Vysoká u Příbramě
 Horosedly
 výklenková kaple
 Ženatý dub
 Chraštice
 Třemšín
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Dolní Nerestce
 Památník Vojna
 Zalužany
 synagoga
 Hengst
 empírový most
 Lety
 Rtišovice
 boží muka
 Boudy u Čimelic
 Zbenice
 synagoga
 Rakovice
 Bukovany
 Kosatínský viklan
 Starý Smolivec
 Vintíř
 Čimelice
 Čimelice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Blatná
 Lnáře
 Buzice
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Tchořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 Strážovice
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Karlov
 kříž sv. Ivana
 Cerhonice
 Pole
 Varvažov
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bubovice
Ludvíka Kuby 77
262 72 Březnice
Tel: 318 682 289; 731 402 871
charypar.josef@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 10110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama